Docentem za 50 tisíc

04. ledna 2016, 00:00 - Jan Novotný
04. ledna 2016, 00:00

Podvodných diplomek kvapem přibývá a koupit se dá i docentura. Stát ani univerzity proti tomu nic nedělají

Chcete zpracovat habilitační práci a nevíte si rady? Nemáte čas, protože se staráte o rodinu či pracujete? Nechcete riskovat plagiát? Pak jste na správné adrese. Nabízíme záruku originality, pomoc odborníků, citace z kvalitních publikací, expresní zpracování a řadu dalších služeb. To vše rychle, efektivně a diskrétně.

Anebo také jinak. Jste prostě líní a máte hodně peněz? Právě pro vás je určen tento inzerát z internetového obchodu závěrečných vysokoškolských prací Diplomky.net. V Česku si dnes můžete koupit i hotovou habilitační práci, po jejímž úspěšném obhájení získáte vědecký titul docent a tím prakticky doživotní jistotu práce v akademické sféře. Docentury přitom normálně dosáhnou akademičtí pracovníci po prokázání hlubokých znalostí v oboru a dlouhé praxi. Teď ale máte šanci i vy, které věda moc nebaví, nechcete se trápit sepisováním dlouhého odborného textu, ale přesto toužíte své jméno vyšperkovat váženým titulem.

Habilitační práci si můžete nechat vypracovat na zakázku od jedné z několika společností, které v Česku tuto službu nabízejí. Cena práce o 150 stranách textu se podle zjištění týdeníku Euro pohybuje okolo 70 tisíc korun. Na některých školách ovšem stačí pouze stostránková. Ta vás přijde již na necelých 50 tisíc. Specializovaní zpracovatelé nabízejí oficiálně zhotovení „podkladů“, ale dílo klidně dodají kompletní, připravené k obhájení. U zpracovatelů lze objednat také rigorózní, disertační, diplomové či bakalářské práce.

Akademický e-shop

Týdeník Euro oslovil s nezávaznou objednávkou na habilitační a disertační práci z oblasti médií pět „akademických e-shopů“. Zatímco na internetu a ve smlouvách se zákazníky se společnosti jistí před zákonem tím, že poskytují pouze „podklady“, jakmile e-shop kontaktujete, projeví se pravá podstata byznysu. Během e-mailové komunikace týdeníku Euro s vybranými společnostmi byla řeč výhradně o zhotovení celé práce na objednávku včetně formální úpravy pro konkrétní vysokou školu. „Pokud se kryjeme tím, že zpracováváme jen podklady, a ne celé práce, jde o legální činnost,“ napsala „operátorka“ e-shopu Závěrečné práce.cz, která se představila jako Júlia.

„Po zpracování objednávky a jejím zaslání přecházejí autorská práva na klienta. Jakmile budete mít autorská práva, můžete s prací naložit podle vlastního uvážení,“ prozradila Júlia.

Práci tedy klidně můžete obhájit jako svou vlastní a zpracovatelé s tím počítají. Objednávku týdeníku Euro v e-shopu Závěrečné práce.cz by údajně zpracoval vysokoškolský odborník. Jeho identitu však společnost odmítla odtajnit. Zpracovatel jen průběžně odesílá ukázky práce. Student pak může dílčí výsledky prezentovat ve škole svému konzultantovi jako vlastní dílo.

E-shop Závěrečné práce.cz provozuje slovenská společnost Ellmer, kterou podle obchodního registru vlastní Martina Riečanová z Kysuckého Nového Mesta. Školy podle ní podvod nemají šanci odhalit. Snad jedině kdyby se student nešikovně prořekl před zkušební komisí. „Naše společnost funguje na trhu již několik let. Máme za sebou 2500 prací z různých oborů a různé náročnosti. Nikdy se nám nestalo, že by klientovi přišli na to, že práci nenapsal sám,“ pochlubila se Riečanová.

Vymysleli dokonce pro české studenty efektní zlepšovák. Ti se už nemusejí obreport hajoby cizí práce bát. „K závěrečné obhajobě připravíme klientovi prezentaci, aby byl na 100 procent připraven,“ nabízí slovenská obchodnice s vysokoškolským vzděláním, která je schopna sepsat práci bez problémů v češtině. Ve své nabídce má i zhotovení „pokladů“ pro vysoce specializované lékařské atestace. A to prvního i druhého stupně. Kdo tyto práce píše a kolik má již spokojených klientů, však Riečanová neuvedla.

Kroměřížský všeuměl

„Akademické e-shopy“ se na svých stránkách chlubí, že mají tisíce spokojených zákazníků. Trh se v posledních deseti letech dynamicky rozvíjí a studentům se nabízejí desítky e-shopů. Postupně rozšiřují nabídku, a tak dnes téměř neexistuje akademická práce, kterou by tyto společnosti nedokázaly za klienta napsat.

E-shop Diplomky.net už údajně zpracoval „podklady“ pro téměř tři stovky bakalářských prací, zhruba 150 magisterských či inženýrských diplomek a několik desítek MBA prací. Dále se prý podílel na zhotovení bezmála 120 disertačních či rigorózních prací různých oborů. Tím, jak bobtná celý trh, snižuje se v posledních letech i cena prací. Ještě před čtyřmi lety stála například disertační práce, kterou se zakončuje postgraduální doktorské studium, v rozmezí 65 až 90 tisíc korun. Dnes se dá pořídit mnohem levněji.

Ceny za stopadesátistránkový text začínají už na 37 tisících.

E-shopy se proto chtějí mezi záplavou nabídek nějak odlišit. E-shop Bakalářky-diplomky.

com prý preferuje kvalitu před kvantitou a nabízí klientům rozložení platby až do pěti splátek. „Toto podnikání se snažím dělat jinak než konkurence,“ tvrdí vlastník e-shopu Pavel Palíšek, který zároveň všechny „podklady“ zpracovává. „Mám za sebou pět rigorózních, pět disertačních prací, zhruba 65 bakalářských a diplomových prací. Rigorózní a disertační práce jsem zpracovával ze společenských věd, jako je ekonomie, pedagogika a psychologie. Zrovna včera mi klient po úspěšné obhajobě rigorózní práce děkoval,“ poukazuje Palíšek na své bohaté reference. Klientům tak sám pomohl k mnoha titulům.

Z oslovených e-shopů působil právě ten jeho jako nejdůvěryhodnější. „Požaduji vaši spolupráci. Zpracuji teoretickou část a připravím podklady k požadovanému výzkumu. Vy zajistíte data a my potom vše zpracujeme v daném designu výzkumu, včetně autoreferátu.

Požaduji rovněž alespoň základní seznam literatury.

Velmi důležitá je vaše spolupráce na formulování cílů práce. Pokud se domluvíme, uzavírá se smlouva o konzultační činnosti,“ vysvětlil podmínky Palíšek s tím, že nakonec už se klient musí „podklady” jen naučit k obhajobě. Sám prý publikoval vlastní vědecké práce, které „prošly dost náročnou oponenturou českých špiček v daném oboru“. „Každý den mi chodí další a další nabídky,“ nestěžuje si na nedostatek práce.

Zveřejněte diplomky

Přestože trh se rozvíjí už téměř deset let a e-shopy evidentně nestrádají, vysoké školy dosud žádný závažnější případ podvodné práce neodhalily. „Určitá podezření byla. Ale nepodařilo se jednoznačně prokázat, že práci vypracoval někdo jiný za úplatu,“ říká Petr Dvořák, prorektor Vysoké školy ekonomické pro studijní a pedagogickou činnost. Pokud by se podobný podvod prokázal, citlivý problém by se pravděpodobně vyřešil jen jako porušení vnitřního řádu školy. Studentůmpodvodníkům tak hrozí nejvýše vyloučení ze studia, přestože svým konáním mohou naplnit i skutkovou podstatu trestného činu podvodu. Školy také zkoumají, jak jinak tomuto zdánlivě nepostižitelnému fenoménu zabránit. „Účinným nástrojem je zveřejňování prací na internetu. Každý si tak může přečíst, kdo za jakou práci dostal titul. I za několik let bude tato práce figurovat pod vaším jménem a může způsobit komplikace ve vaší budoucí kariéře,“ varuje mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová.

Problém je v tom, že závěrečné práce zveřejňují skoro bez výjimek pouze v Brně. Pokud například na pražské Karlově univerzitě student odmítne publikování své práce, škola ho k tomu nijak nedonutí. „Jsou i další cesty: intenzivnější spolupráce vedoucího práce s diplomantem během zpracování práce a náročnější obhajoby, u kterých je větší důraz kladen na schopnost diplomanta prezentovat práci,“ připomíná častý nedostatek na českých vysokých školách Petr Dvořák. Není neobvyklé, že konzultanti vedou najednou několik desítek prací a nemají kapacitu pečlivě kontrolovat každou z nich. Je také běžné, že student s konzultantem komunikuje jen přes e-mail a potká ho „naživo“ až při obhajobě, kdy často na podrobné prověřování nezbývá čas.

Školy by však také uvítaly, kdyby nebylo vůbec možné služby zpracovávání „podkladů“ nabízet. Stát ale v této oblasti nechystá žádnou novou legislativu. „Toto musí odhalit vysoká škola. Ministerstvo školství nemá žádnou kompetenci do tohoto vstupovat – jde o věc akademické samosprávy. Stejně tak nemá žádnou pravomoc zabývat se činností jakýchkoli agentur,” tvrdí tisková mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

V Česku si dnes můžete koupit i hotovou habilitační práci, po jejímž úspěšném obhájení získáte vědecký titul docent a prakticky doživotní jistotu práce v akademické sféře.

Ceník závěrečných prací • Bakalářská práce – již od 5670 korun (30 stran) – titul Bc. • Diplomová práce – již od 9450 korun (50 stran) – titul Mgr., Ing. • MBA práce – již od 12 400 korun (50 stran) – titul MBA • Rigorózní práce – již od 24 800 korun (100 stran) – titul PhDr., JUDr., ThDr., RNDr. • Disertační práce – již od 37 200 korun (150 stran) – titul Ph. D. • Habilitační práce – již od 45 100 korun (100 stran) – titul doc. • I. atestační práce – již od 5280 korun (20 stran) • II. atestační práce – již od 5960 korun (20 stran) Zdroj: zaverecne-prace.cz, diplomky.net

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít