DOBRÝCH ODBORNÍKŮ MÁME DOSTATEK - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

DOBRÝCH ODBORNÍKŮ MÁME DOSTATEK

, (red),
DOBRÝCH ODBORNÍKŮ MÁME DOSTATEK
Zdroj: Euro.cz

Státní veterinární správa

Přesně před týdnem (19. července) sdělil ministr zemědělství Jan Fencl řediteli Státní veterinární správy Antonínu Kozákovi, že již dále nespoléhá na jeho služby. Novým šéfem instituce byl jmenován Josef Holejšovský. Jakoby nic zvláštního. Kozák odchází po sedmi letech, nahradil jej kolega.

Je třeba zdůraznit, že kvality obou veterinářů jsou vysoké, srovnatelné, oba se vzájemně uznávají. Aniž by z nich ovšem kdokoli dělal jakési nesvéprávné obětní beránky, stali se zřejmě účastníky zvláštního mocenského, politického (ne odborného) rit uálu.

Ministr Fencl po jistém časovém zdráhání coby oficiální důvod výměny šéfů uvedl, že Kozák „dostatečně nevyužíval všech možností pro větší ochranu vnitřního trhu . Liberálně laděný ekonomický komentátor by to mohl glosovat tak, že Kozák bránil tomu, aby se potraviny na našem trhu zdražovaly, protože neohradil hranice dost vysokým „netarifním plotem.

Pár dnů před odvoláním Kozáka ovšem Fencl zdůraznil, že ve vztazích ČR s Evropskou unií se rýsuje vynikající pokrok, protože obě strany by měly začít radikálně uvolňovat překážky ve vzájemném agrárním obchodu.

Dva dny poté, co ministr zbavil Kozáka jeho křesla, podepsal prezident Václav Havel nový veterinární zákon. Kozák na něm s mnoha dalšími odborníky pracoval a prosazoval jej velmi těžce a dlouho, první návrh byl na světě již v roce 19 94. „Jde o moderní právní normu, naprosto odpovídající legislativě EU, shodují se experti (samozřejmě včetně Josefa Holejšovského).

Proč tedy vlastně Fencl na post nejvyššího veterináře sáhl? Kuloárně se „proslechlo , že prý Kozák mohl svými rozhodnutími získávat jakési výhody pro své známé. „Nechce se mi na to vůbec reagovat, je to absolutní nesmysl, tvrdí Kozák. Pochopitelně, že nikdo nic v tomto smyslu zatím nedoložil, fámy jsou pravděpodobně ve stylu Zemanových kufříků.

Takže znovu. Proč tedy Kozák vadil? Proč místo poděkování za prosazení základního zákona, za prosazení pro ČR výhodného dodatku k asociační dohodě s EU a tak dále dostal kopačky?

Nikdo se nemá k tomu, aby jasně odpověděl. Zbývá spekulace, jež na rozdíl od zmíněných kufříků věcné jádro má. Zemědělci, přesněji vlivní lidé v Agrární komoře, si na Kozáka stěžovali již dlouho právě proto, že „nechrání trh“ . „Není možné mít jiná kritéria na produkty domácí a na dovozové, vysvětluje sice i Kozákův nástupce Holejšovský, ale to je asi nepodstatné. Ministr Fencl prostě svým ovečkám (vlkům?) předhodil sousto.

Naštěstí, bez jakýchkoliv uvozovek, máme dobrých veterinárních odborníků dostatek. Politických „odborníků „bychom, už konečně měli mít dost.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze