Dobře zvládnutá práce

08. října, 00:00 - Ondřej Stratilík
08. října, 00:00

Z pivovaru v Hluboké nad Vltavou sálá úcta k řemeslu Od konce roku 2016, kdy jsem začal pravidelně objíždět české, moravské a slezské minipivovary, jsme jich viděli několik desítek. A přiznávám, že ten „wau“ efekt, kdy někam vkročíte a jediné, na co se prvních 20 vteřin zmůžete, je tichý údiv, se dostavil jen několikrát. Naposledy v Hluboké nad Vltavou.

Pivovar funguje od začátku loňského roku a majitelům se tu podařilo vybudovat další pamětihodnost, kvůli níž se bude do Hluboké jezdit. A navíc obnovit tradici.

V sále, kde dřív duněla diskotéka vyhlášená v celém regionu, se dnes rozkládá kompletní technologie. Varna, spilka i sklep. Nejhezčí pohled na celé království sládka Miloslava Valenty a jeho kolegy Aleše Chrta je z bývalého pódia, kde se sedí. „Jsem rodilý Hlubočák, takže je to srdeční záležitost, rád jsem tu nabídku přijal,“ svěřuje se Valenta. O jeho štaci v jihočeském minipivovaru se dá mluvit jako o návratu domů. Poté co před revolucí strávil 22 let v Budějovickém Budvaru, zůstal nějakou dobu ve Střední Americe a přes další velký budějovický podnik Samson se dostal k minipivovarům, kterých dosud rozjel několik.

A zřejmě brzy přijde chvíle, kdy půjde o dům dál a jeho práci v Hluboké úplně převezme Aleš Chrt se synem. „Ležák je tady základ, ale jedou i ejly,“ popisuje Valenta, zatímco zobu slad z mističek na stole. Ještě mě zajímá, jak to tu vypadá na podzim a v zimě, kdy odjedou turisté a celé město se uloží do hibernace. „To výrobu samozřejmě omezíme a vaří se speciály,“ odpovídá Valenta. Přímo v pivovaru navíc probíhají i koncerty, takže se stává centrem společenského života místních.

Augustýn i Melichar

Abychom si aspoň část z jedinečného pocitu z hlubockého pivovaru odnesli do redakce, vraceli jsme se s několika vychlazenými PET lahvemi. A vzpomínat na povedený výlet jsme začali u světlého ležáku Melichar. Tato jedenáctka se 4,7 procenta alkoholu přichází s plnou sladovou vůní, která předčí řadu silnějších dvanáctek z jiných pivovarů.

Dalším byl Augustýn, což je svrchně kvašený ležák. Zdobí jej správná banánová vůně, v ovocité chuti vracející pijáka do horkých prázdnin probublává mírná kyselkavost. Dobré osvěžení, pokud potřebujete nakopnout. 1

Pivovar Hluboká Náměstí Československé armády 1111, Hluboká nad Vltavou Sládek: Miloslav Valenta, Aleš Chrt Nabídka: spodně i svrchně kvašená piva a speciály Co doporučujeme: světlý ležák Melichar Prodej piva: ve skleněných i PET lahvích Otevřeno: Pá, So 17.00-23.00; pivo je k dostání i v připojené restauraci Solidní šance: Út-So 11.00-22.00, Ne 11.00-18.00

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky října zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Galerie: Co byste si mohli koupit, kdyby vám po Vánocích zbylo opravdu hodně peněz
Scania – komunální nástavby
Technologie
Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)
Ani Nokia 8.1 ještě pořád není high-end, ale načančaná střední třída
A zase jinak. Counter-Strike: Global Offensive je teď opravdu „zdarma“
Investování a obchodování s akciemi
Sportem proti stárnutí. Proč je pro naše zdraví důležitý aktivní pohyb?
Hry pro příležitostné hráče