Dobrá zahrada

10. července 2017, 00:00 - Petr Holec
10. července 2017, 00:00

Il Giardino je smíchovskou oázou poctivé toskánské kuchyně Jak poznáte dobrou italskou restauraci? Mimo Itálii nejlépe podle toho, že do ní chodí jíst Italové, které nikdy neodbudete nějakou lacinou imitací. V podniku Il Giardino, patřícím ke smíchovskému hotelu NH Prague City, sídlícím ovšem v parku (odtud přiléhavý název Zahrada) nad ním, si proto můžete být jistí: oficiální hostiny tu pořádá i italský velvyslanec v Česku.

Avelvyslanci, jak známo, nebývají žádní fanoušci Jiřího Babici. Nejlepší jídlo apití mají v popisu práce.

Ví to dobře i oficiální šéfkuchař Il Giardina Emanuele Vallini, jenž vlastní restauraci v Toskánsku a Italové ho znají i z televize. Pro pražskou recepci italského velvyslance v Česku, jejímž hlavním oficiálním programem sice byly operní árie, jinak ale šlo o nekonečnou hostinu s vínem, si proto připravil špičkové toskánské menu. S ním mu jinak v běžném provozu v Il Giardinu pomáhá český šéfkuchař Daniel Bukowski, který zde na rozdíl od Valliniho vaří permanentně.

Výsledkem česko-italského šéfkuchařského aranžmá je pravověrná toskánská kuchyně tak, jak ji znáte i z Itálie: talíř neničí zbytečně komplikované kreace, které stejně často jen kamuflují nedostatek kuchařské tvořivosti. Prim místo toho hrají kvalitní suroviny, jež v Toskánku nemusíte moc hledat. Vallini kombinuje tradici s moderními gastronomickými postupy, aranžmá i prezentací jídla. Ostatně je Ital aví, že bez správné emoce žádné dobré jídlo nikdy neexistuje. Bez emoce máte jen fast food.

Maremma, drsná a stále populárnější toskánská oblast kolem Grosseta, má ve svém znaku divočáka, což vám o zdejší gastronomii hodně napoví. Snad nikde jinde neumějí s chuťově výrazným divočákem v kuchyni čarovat tak jako právě tady. I proto mi v Il Giardinu způsobilo takovou radost, když jsem v menu viděl jednoduše podávaný předkrm s kančím prosciuttem a salámem. Nic moc víc totiž nepotřebujete. Podobnou radost vám nicméně způsobí i jiný poctivě masový předkrm, La carne alla tartara di manzo Chianina. Chianina je toskánské plemeno a hovězí tatarák z něj je delikátní; maso je jemné, šťavnaté a vláčné a na talíři si klidně vystačí i samo. Il Giardino sice sídlí kousek od smíchovské křižovatky Anděl, jež v nás normálně vzbuzuje méně romantiky než Itálie, rušný Smíchov ale v podniku vůbec neucítíte; restaurace se nachází v klidném zeleném parku nad hotelem, kam se z recepce vyjíždí lanovkou.

Sedět můžete buď ve světlém prostorném interiéru, jehož styl vás hned nechá zapomenout na hektické město pod vámi, nebo na terase s grilem. Ten je ostatně součástí letního menu, protože jak „velká“ masa, tak i delikátnější mořské plody nikdy nechutnají tak jako čerstvě očouzené z grilu. A právě i ty patří k Maremmě stejně jako divočák, protože má i moře. Zkuste proto třeba zdejší grilovaná chapadla chobotnice, s níž se v Il Giardinu umějí vyrovnat pravověrně toskánsky.

Tedy perfektně, kdy maso není gumové, ale naopak křehké a plné chuti. Ale ještě zpět k Maremmě, kdysi zapomenuté oblasti plné komárů. Přilehlé vysoké hory znamenají, že místní perfektně ovládají i nám bližší hutnější jídla, než s jakými si vystačíte dole u moře -masová ragú. Paccheri s kachním ragú na červeném víně jsou přesně takové, jak je znám i z Maremmy: plné chuti a také šťavnaté, určitě ale ne těžké.

I tohle jídlo si samozřejmě žádá červené víno, které pro některé lidi nemusí být úplně letní. Pokud v létě radši pijete bílé, nabízí menu dost ryb, rizot i těstovin k lehčímu bílému. To ale nebyl při mé poslední návštěvě Il Giardina můj případ. Když jsem v jídelním lístku zahlédl steak z hovězí svíčkové, bylo rychle rozhodnuto: nic totiž není jednodušší a současně lepší než klasický steak s grilovanou zeleninou a sklenkou toskánského červeného.

A platí to i v Il Giardinu, kde mimochodem mají i systém na otvírání vín Coravin. K toskánskému steaku si tu proto můžete klidně dát jen sklenku toskánského Brunella di Montalcino, pokud se vám lahev zdá moc. Ale myslím, že nebude. V restauraci Il Giardino se totiž hoduje nebezpečně dobře. A nemusíte sem jen na večeři. K obědu mají denní menu a dělají tu i brunche. •

Ristorante Il Giardino

NH Prague City, Mozartova 1, Praha 5 T: 257 154 262 E: info@ristoranteilgiardino.cz www.ristoranteilgiardino.cz OTEVŘENO: 6.30-10.30 snídaně, 11.30-15.00 obědy, 18.00-23.00 večeře: 11.30-15.00 brunch, vybrané neděle

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2
Elon Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Hry pro příležitostné hráče