DO TŘEŠNÍ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

DO TŘEŠNÍ

, (red),
DO TŘEŠNÍ
Zdroj: Euro.cz

Škoda Plzeň

Nejpozději do 1. července musí mít Škoda Plzeň nového majoritního akcionáře, kterým by se mělo stát nově vzniklé Sdružení akcionářů a věřitelů. Jinak bude vyhlášen konkurs. Podle informací týdeníku EURO se na tomto závěru shodli v minulém týdnu zástupci největších věřitelských bank s vedením podniku.

Sdružení věřitelů a akcionářů má vzniknout tak, že do něj akcionáři vloží své akcie a věřitelé pohledávky. Ty budou rozčleněny do třech rozdílně hodnocených kategorií. První z nich mají tvořit pohledávky kvalitně zajištěné, druhou pohledá vky zajištěné jen částečně a třetí pohledávky zcela nezajištěné a akcie. Věřitelé tak podle velikosti a zatřídění svého vkladu získají podíl na výnosu činnosti sdružení. To bude razantně restrukturalizovat plzeňský koncern. Postupně budou oddělovány jed- notlivé části, o něž projeví zájem zahraniční či solventní domácí investor. Tyto části budou ozdraveny a prodány. Z dosavadních jednání vyplývá i ochota Konsolidační banky podílet se na restrukturalizaci Škody. Vstup s tátních peněz by podstatně zvýšil atraktivitu zvoleného řešení.

S věřiteli, kteří odmítnou vstoupit do sdružení, chce věřitelský výbor jednat o odkupu pohledávek. Mertlíkův program revitalizace tak fakticky začaly banky realizovat i bez posvěcení vládou.

Obavy stále vyvolává postoj Lubomíra Soudka, který se dosud bránil všem pokusům o věřitelské řešení. Situaci komplikuje existence neznámého akcionáře skrývajícího se za účtem Deutsche börse clearing, který pokračoval v minulých dnech ve skupov ání akcií a jeho podíl stoupl již na necelých sedmnáct procent.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze