Do hrdel a statků

24. listopadu 2014, 00:00 - Pavel Páral
24. listopadu 2014, 00:00

Martin Polach rozjíždí ostrou právní bitvu bez rukaviček. Přesto má proti miliardáři Chrenkovi jen mizivou šanci

Na úterní valné hromadě společnosti Agel začne otevřená válka mezi jejími akcionáři Martinem Polachem a Tomášem Chrenkem. Lze očekávat, že po valné hromadě budou následovat žaloby a možná i trestní oznámení.

Valná hromada svolaná Tomášem Chrenkem měla původně snížit počet členů dozorčí rady, a zrušit tak místo, na němž až do letošního srpna seděl Martin Polach a na něž on sám rezignoval. Údajně pro nesouhlas s obchodním směřováním firmy, která je největším privátním poskytovatelem zdravotní péče. Chrenek prý chtěl expandovat zejména na Balkáně a hodlal investovat do lékařského výzkumu, což by z Agelu odsálo hotovost a omezilo šance na nějaké budoucí vyplácení dividend. Mimochodem, Chrenek zablokoval již poslední výplatu dividend, přestože se firmě mimořádně dařilo a bylo možné rozdělit stamilionové částky.

Jak jsme informovali v minulém vydání týdeníku Euro, začal Polach nabízet hlasovací práva ke svému čtvrtinovému podílu na trhu potencionálním investorům. Prodej samotných akcií Chrenek blokuje a sám Polachovi prodat svou majoritu nehodlá.

Minulý týden vrátil Polach Chrenkovi úder tím, že využil svého práva a doplnil na program valné hromady odvolání dalších členů dozorčí rady a jednoho člena představenstva.

Důvod má být „v neoznámení střetu jeho zájmů se zájmy společnosti a v porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře, které spočívá v upřednostňování zájmů Ing. Chreneka před zájmy společnosti a nepřijetí opatření proti plnění nevýhodných podnájemních smluv společností“. V případě samotného Chrenka pak má důvod rovněž spočívat Kromě posledního bodu jsou ostatní důvody zatím nejasné. Onou Chrenkovou překážkou ve výkonu funkce by pak mělo být jeho členství v orgánech jeho vlastní zkrachovalé společnosti Moravia Energo. V obdobné situaci byl nedávno za členství v dozorčí radě pražského dopravního podniku pražský zastupitel a známý sociálnědemokratický politik Karel Březina odsouzen k roční podmínce.

Zmínka o nájmech potom patrně souvisí s osobou Libora Vrby. Bývalý šéf protikorupční policie pracuje pro Tomáše Chrenka od roku 2011 i na jiných projektech. Za Agel měl být jako člen představenstva u nájemních smluv se společností Praba, která spravuje Chrenkovy nemovitosti. Dalším, kdo má vedle Chrenka z dozorčí rady odejít, je Jakub Kotrba, řídící partner advokátní kanceláře Jansta, Kostka. Její šéf Miroslav Jansta, kromě jiného šéf České unie sportu, s Chrenkem dlouhodobě spolupracuje a patří k nejvlivnějším právníkům v Praze. Možná i proto Polach ve svých připomínkách k valné hromadě napadá přesunutí sídla společnosti z Prostějova do Prahy.

Z toho všeho je zřejmé, že Martin Polach chystá velmi ostrou právní bitvu, která proběhne opravdu bez rukaviček. Přesto jeho šance proti miliardáři Chrenkovi nejsou velké. Lze očekávat, že se Chrenek pokusí o masivní navýšení základního jmění, jehož se Polach pro nedostatek prostředků nebude moci účastnit. Naředí tím jeho podíl tak, až bude moci provést squeeze-out, a svého mnohaletého partnera odbude almužnou.

Polachovou šancí je kromě úspěšné kriminalizace Tomáše Chrenka jen spojení s opravdu mimořádně silným partnerem typu Andreje Babiše či Petra Kellnera, jemuž se bílý byznys také hodně zamlouvá.

Minulý týden vrátil Polach Chrenkovi úder, když využil svého práva a doplnil na program valné hromady odvolání dalších členů dozorčí rady a jednoho člena představenstva.

„v porušení povinnosti informovat valnou hromadu společnosti o tom, že mu vznikla a nadále trvá překážka výkonu jeho funkce člena dozorčí rady a že z této překážky pro sebe nevyvodil důsledky“.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít