Do Česka vtrhl oligarcha Fridman

29. září 2015, 00:00 - Petra Pelantová
29. září 2015, 00:00

Na tuzemský trh vstoupila další ruská banka. Skupina Alfa koupila Zuno

Internetovou banku Zuno, která působí v Česku a na Slovensku, získal od rakouské Raiffeisen Bank International ABH Holding (ABHH). Smlouva o prodeji již byla podepsána, transakce ale ještě podléhá schválení regulačními orgány. Nový majitel hodlá do banky investovat. Banka bude dále působit pod značkou Zuno a se stejným managementem. ABHH je mateřskou entitou pro skupinu Alfa Banking Group.

Ruská spojka

Po ruském státním gigantu Sberbank vstoupil na tuzemský trh další bankovní dům, tentokrát vlastněný soukromým kapitálem. Jedním ze spolumajitelů a zakladatelů skupiny Alfa Group je ruský oligarcha Michail Fridman.

Jedenapadesátiletý miliardář původem z Ukrajiny je podle časopisu Forbes osmašedesátým nejbohatším člověkem planety s celkovým jměním cca 14,6 miliardy dolarů (v přepočtu 350,4 miliardy korun).

Fridmana dosud s českým trhem nepřímo spojovala osoba Stephana DuCharma. Z výroční zprávy společnosti Alfa Group vyplývá, že DuCharme coby současný šéf firmy X5 Retail Group, pod kterou spadá sít hypermarketů a supermarketů v Rusku, pracoval v minulosti ve vedení Českých aerolinií.

Jedním z Fridmanových motivů pro vstup na český trh může být, že by tím elegantně získal bankovní licenci pro celý unijní trh. K tuzemskému trhu má Alfa dost blízko personálně. Petr Šmída čtyři roky působil jako šéf GE Capital Bank. Po svém angažmá v GE přešel v roce 2003 do Alfa Bank, kde od roku 2004 až do roku 2007 pracoval v pozici výkonného šéfa. V únoru 2008 se stal členem správní rady Alfa Bank. Fridmanova skupina má blízko i k nadcházejícímu šéfovi České spořitelny Tomáši Salomonovi, který pracoval v GE spolu se Šmídou.

Divoké spekulace

Banka Zuno odstartovala nabídku bankovních produktů pro české klienty v roce 2011 bez jediné kamenné pobočky. Měla tehdy velké plány. Do pěti let chtěla posbírat tři až pět procent bankovních vkladů tuzemských domácností, tedy asi třicet až padesát miliard korun. Nyní má zhruba dvacet miliard. Do pěti let rovněž plánovala být v zisku. Velké plány však zůstaly pouze na papíře. Banka přitom původně měla expandovat na polský a maďarský trh. Od tohoto záměru ale ustoupila už v roce 2013.

Nový majitel Zuna získá portfolio 250 tisíc klientů s půjčkami ve výši 1,9 miliardy korun. Banka sice dokázala rychle nabrat vklady, jenže rozpůjčovala jen méně než deset procent. Vzhledem k výhodnému úročení vkladu nedokázala tyto náklady kompenzovat výdělky z retailových půjček. Za první tři roky existence vytvořila banka Zuno kumulovanou ztrátu přes čtyři miliardy korun.

O ceně za prodej banky se vedou spekulace. Podle dřívějších informací se chtěla mateřská Raiffeisen Bank International původně vzdát ztrátové banky i zadarmo, neboť do ní musela ročně nasypat mezi 20 a 25 miliony eur. Poté, co o ni projevilo zájem více než dvacet investorů z řad fondů a bank, se ale cena rázem zvýšila. Jiné zdroje zase uvádějí cenu až sedmdesát milionů eur.

Zuno Bank

* Počet klientů 250 tisíc

* Depozita 20,3 miliardy korun

* Klientské půjčky 1,9 miliardy korun

Zdroj: Zuno, souhrnná data za Českou republiku i Slovensko

Po ruském státním gigantu Sberbank vstoupil na tuzemský trh další bankovní dům, tentokrát vlastněný soukromým kapitálem.

O autorovi| Petra Pelantová * pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít