Dluhopisy pro Prahu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dluhopisy pro Prahu

, Pavel Hanslíček,
Dluhopisy pro Prahu
Zdroj: Euro.cz

Deutsche Bank

PRAHA (hns) – Deutsche bank se stala manažerem dluhopisového programu české metropole, který se uskuteční v letech 2002 až 2018. Výsledky výběrového řízení, v němž německý bankovní ústav porazil dalších šest konkurentů (konsorcium České spořitelny, ČSOB a JP Morgan, Komerční banka, HVB, ING Bank, ABN Amro Bank, konsorcium Citibank a Commerzbank), schválila v polovině minulého týdne městská rada. V celém programu může město získat několika dílčími emisemi obligací až třicet miliard korun.
Ekonomický náměstek pražského primátora Jiří Paroubek zdůvodnil výběr Deutsche Bank nejnižšími náklady na uskutečnění emisí dluhopisů, přičemž zkušenosti banky taktéž hrály roli. Jako druhé se, jak uvedl Paroubek, umístilo konsorcium České spořitelny, ČSOB a JP Morgan. Ve hře bylo šest variant dluhopisů, na základě doporučení poradců výběrového řízení společností Gutman a HZ Praha byl vybrán program splácený v eurech s fixním kuponem. Vzhledem k desetileté splatnosti a zhodnocování domácí měny potvrdil Paroubek pro týdeník EURO, že město nemůže na celé transakci prodělat. Konečná smlouva mezi městem a bankou by měla být projednána během ledna příštího roku.
Městská rada také schválila vydání první emise ve výši 170 milionů eur (více než pět miliard korun). Takto získané peníze město použije na dostavbu tramvajových linek a dokončení jihozápadní části automobilového okruhu hlavního města. Obě stavby měly být hotové do poloviny roku 2004. „Další emise dluhopisů je pravděpodobná nejdříve po roce 2008. Do té doby budeme chtít využít dvou úvěrů Evropské investiční banky (EIB) v rozsahu osmdesáti milionů a 2,1 miliardy eur se sedmiletým odkladem,“ prohlásil Paroubek. Tyto prostředky by měly být využity na likvidaci povodňových škod, dostavbu trasy C na sever Prahy do Letňan, nové byty a dokončení protipovodňových opatření. S konečnou platností o osudu emise dluhopisů a úvěrů od EIB rozhodnou pražští zastupitelé během tohoto týdne.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze