Dlouhodobě stabilní, s mladými dravci

18. listopadu 2013, 00:00 - Petra Pelantová
18. listopadu 2013, 00:00

Výsledky prestižního ocenění Fincentrum Banka roku 2013 odrážejí dobrou kondici českého bankovnictví a pojišťovnictví

Jedno z nejsledovanějších hodnocení kvality finančních produktů má za sebou dvanáctý ročník. Na pražském Žofíně se minulý týden udělovaly ceny vítězům nezávislé soutěže Banka roku. Galavečer byl tentokrát inspirován životem malíře a ilustrátora Mikoláše Alše a stejně jako loni se na něm sešla elita českého finančního světa.

„Nezávislost a prestiž ocenění vyplývá nejen z faktu, že hodnocení provádí nezávislá porota a dozor nad jeho průběhem má každoročně notář. Stále významnější známkou nezávislosti je také fakt, že jsou hodnoceny v daných kategoriích všechny subjekty na trhu a za hodnocení ani právo používat udělený titul nic neplatí,“ zdůrazňuje šéf organizačního výboru ocenění a spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík.

Podle něj výsledky odrážejí stav bankovního sektoru v České republice, který Stuchlík považuje za dlouhodobě stabilní, s mladými dravci, jak označuje menší dynamické banky. A to Česku prý většina evropských zemí může závidět. „Ovšem každá mince má dvě strany a stabilita snadno sklouzne ke stagnaci a faktickému kartelu,“ varuje Stuchlík.

Zisky klesají Vítězem hlavní kategorie se v letošním roce stala Česká spořitelna (ČS). ČSOB skončila na druhé příčce a Komerční banka na třetí. ČS je považována za tradiční českou banku, která se letos razantně pustila do hypotečního trhu a srazila úrokové sazby na nová minima. Přežila i potenciální problém pro svůj image, který mohla způsobit sKarta. „Bankovní trh prošel mírným oživením v oblasti firemního a spotřebního financování, poptávka je ale stále ospalá. Kvůli historicky rekordně nízkým úrokům a klesajícím poplatkům se oživení nepromítá ve výnosech sektoru, ty poklesly,“ komentuje situaci na trhu šéf České spořitelny Pavel Kysilka a dodává: „Banky hodně bojovaly na straně nákladů, aby udržely profitabilitu, zisky nicméně klesají. Je to trh silně poptávajících, o které se kvůli velké konkurenci banky přetahují jak cenami, tak spoustou zajímavých inovací v produktech a službách.“

Úspěchem je druhé místo pro ČSOB, které se podařilo rozbít silný tandem Česká spořitelna-Komerční banka.

Tyto dvě banky se v uplynulých deseti letech umísťovaly vždy vedle sebe, poslední čtyři roky pak na prvních dvou příčkách.

Česká spořitelna bodovala navíc v kategorii nejdůvěryhodnější banka roku a Pavel Kysilka si stejně jako loni odnesl prvenství v kategorii Bankéř roku. V té rozhodují šéfové samotných bank a vybírají toho nejlepšího mezi sebou.

Trend nízkých úrokových sazeb zasáhl rovněž do kategorie Hypotéka roku. Aktivitu zvýšily především menší banky, kterým se podařilo rozšířit vliv a mírně ukrojit z tržního podílu tří největších finančních ústavů. Velké banky přesto v současnosti mají pod kontrolou kolem 70 procent trhu.

Navzdory agresivním kampaním konkurence obsadily tři největší banky stupně vítězů. Vítězství po loňském bronzu vybojovala Hypoteční banka, následovaná druhou Českou spořitelnou a Komerční bankou. Mimochodem toto pořadí aktuálně odpovídá pořadí největších hypotečních bank podle podílu nových úvěrů na českém trhu.

Tah na branku Zatímco trh s hypotečními úvěry zažívá silné období, v oblasti stavebního spoření pokračuje útlum. „Situace stále připomíná spíše boj stavebních spořitelen o to, čím zarmoutí klienta více. Zdali se jim povede znemožnit klientům refinancování jejich překlenovacích úvěrů, nebo vypovědět pro spořitelny nevýhodné,staré smlouvy‘ s vysokou úrokovou sazbou z vkladů, což v očích mnoha klientů přebíjí ojedinělé snahy spořitelen o inovace některých produktů,“ poznamenal k tématu stavebního spoření Petr Stuchlík. Pořadí spořitelen se v očích porotců oproti loňskému roku nezměnilo. První místo znovu obhájila Wüstenrot – stavební spořitelna, nabízející dlouhodobě nejnižší náklady ve spořícím období, následovaná Modrou pyramidou a Českomoravskou stavební spořitelnou. Pokud jde o bankovnictví, asi nejvíce rozčeřila vody Air Bank, a to především svým geniálním marketingem a tahem na branku, jak soudí Petr Stuchlík. Air Bank, která patří do skupiny PPF byznysmena Petra Kellnera a kterou lze stále ještě označovat za nováčka na trhu, se stala skokanem roku. Zatímco loni se v ocenění neumístila, letos bodovala hned ve dvou kategoriích. Stala se nejdynamičtější bankou roku a loňského vítěze Fio banku odsunula na druhou pozici. Třetí příčku obsadil další nováček – Sberbank. Běžný účet Air Bank se pak stal Účtem roku, a to zejména díky výhodné úrokové sazbě. „Uplynulý rok přinesl finančním institucím v České republice i v Evropě řadu výzev. Nejisté ekonomické podmínky a ostřejší konkurenční boj ale mimo jiné vedou k inovativním přístupům,“ poznamenal Pavel Riegger, partner oddělení poradenství pro finanční instituce společnosti EY, která je tradičním partnerem Fincentrum Banka roku a také kategorie Nejdynamičtější banka.

Stejně jako loni převzalo odpovědnost v hodnocení přístupu bank ke klientům se zdravotním postižením Konto Bariéry. V celorepublikovém hodnocení handicapovaných občanů se ukázalo, že banky své služby pro handicapované rok od roku zlepšují. Dvojice vítězů z let 2012 a 2011 obhájila i letos svou pozici. Jak ČSOB, tak Česká spořitelna si od dalších hodnocených bank udržují odstup. Na třetím místě se umístila GE Money Bank, a nahradila tak loňského medailistu – Komerční banku.

Boj o zákazníka Soutěž se vedle hodnocení bankovních institucí zaměřuje na pojišťovny. Na pojistném trhu zuří boj o zákazníka, protože samotný trh stagnuje, ba dokonce v některých segmentech klesá. Česká pojišťovna sice obhájila prvenství, její konkurenti jí však dýchají na záda.

Poté, co se pojistné domy musely vypořádat s úpravou rizikových sazeb v souvislosti s nařízením jejich sjednocení pro muže a pro ženy, pustily se do úprav souvisejících s novelizací občanského zákoníku. „Nejenže se musela přepracovat veškerá smluvní dokumentace týkající se sjednávání pojištění, pojišťoven se výrazně dotkne nová právní úprava odpovědnosti za škodu. Bude se více než nyní posuzovat odpovědnost za škodu,“ vysvětluje generální ředitel Kooperativy Martin Diviš.

Pojišťovny měly v uplynulém roce napilno. Nelze se proto divit, že letos nepřinesly žádné výrazné novinky a že odborná porota vybrala tři největší a nejstabilnější pojišťovny na trhu, přičemž pořadí je stejné jako v loňském roce. Druhé místo za Českou pojišťovnou obsadila pojišťovna Allianz a na třetím místě se umístila pojišťovna Kooperativa. Kooperativa si však třetí příčku vynahradila prvenstvím v kategorii Pojišťovák roku, kterým se stal její šéf Martin Diviš.

Letošní novinka Mezi zásadní novinky letošního roku patřilo zařazení nové kategorie Autopojištění roku 2013. Porota vybírala nejlepší pojistný produkt pro automobily ze všech povinných ručení a havarijních pojištění na českém trhu.

Kategorii vyhrála Česká podnikatelská pojišťovna s produktem Combi Plus II následovaná Kooperativou a pojišťovnou Allianz.

Rok 2013 se nesl ve znamení penzijní reformy, když se spolu s transformací penzijních fondů na penzijní společnosti změnil i název této kategorie. V náročném prostředí nových podmínek si v očích odborné poroty nejlépe poradila Penzijní společnost České pojišťovny, která i díky výrazné marketingové kampani dokázala přilákat s přehledem nejvíce klientů druhého pilíře a zachovala si vedoucí postavení i v rámci pilíře třetího. Druhé místo obhájila ING Penzijní společnost, na třetí místo dosáhla penzijní společnost Allianz.

Petr Stuchlík coby pořadatel tvrdí, že letošní ocenění Fincentrum Banka roku 2013 nepřineslo žádná velká překvapení. „Některé výsledky jsou predikovatelné lépe, jiné hůře, všechny však mají logiku a smysl. I když nám někdy ocenění bez dramatických změn může připadat trochu nudné, je to ta nejlepší zpráva pro české střadatele a pojištěnce,“ říká Stuchlík. l

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít