Dívčí várky

23. října 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
23. října 2017, 00:00

Malému pivovaru Kolčavka v pražské Libni vládnou ženy. Nad kvalitou produkce bdí sládková s podsládkovou

Všechno pro mě bylo nové. Hodili mě do vody a musela jsem plavat. Tak dnes Petra Šárková vzpomíná na loňský podzim.

Hned poté, co dokončila studia na vyhlášené pražské vyšší odborné škole v Podskalské, zamířila do Pivovaru Kolčavka. Nikdo jí tu neradil, se vším se musela poprat sama. Zhruba tři měsíce jí pak prý trvalo, než se s 500litrovou varnou perfektně sžila.

Teď je Petra Šárková tím, kdo minipivovaru sídlícímu v dobře ukryté historické budově v pražské Libni dává tvář. Kromě základního sortimentu už stihla uvařit i několik exotických piv podle vlastních receptů. Tím zatím posledním, které ještě leží v tancích, je Libeňský datel 11°. „Jde o polotmavé pivo, kde jsem použila datle.

Čepovat se začne na oslavách 28. října,“ popisuje sládková. To je den, kdy si svůj vznik připomíná nejen Československo, ale i libeňský minipivovar. Letos oslaví třetí narozeniny.

A Petra Šárková si odškrtne první rok své kariéry sládkové.

Že se jednou chce živit výrobou piva, jí prý bylo jasné hned od školní praxe. „Tam mě to začalo hodně bavit, příjemně to na mě zapůsobilo,“ vzpomíná na několik týdnů strávených v Břevnovském klášterním pivovaru svatého Vojtěcha.

V současnosti už má sice v Kolčavce i podsládkovou, většina věcí ale stále zůstává na ní. V Libni, stejně jako v každém jiném minipivovaru platí, že sládek musí zvládat několik řemesel. Že by ale Petra Šárková změnila působiště a zamířila do větší výroby, kde by měla víc pomocníků, neplánuje. „Tam bych nechtěla,“ dodává s tím, že minipivovar je pro ni ideální.

Jdeme se napít. Seznamování s libeňským podnikem zahajujeme u zdejší klasiky, která nikdy nesmí chybět na výčepu s devíti pípami. A sice Kolčavka 11° (0,5 litru za 35 korun). Světlý ležák si v sobě nese 4,5 procenta alkoholu, voní po chmelu.

I když se dnes vaří především svěží jedenáctky, tahle je poměrně sytá a těžší. Díky nevýrazné hořkosti je dobře přístupná téměř všem.

Těžko říct, jestli jsem si mohl v aktuální nabídce najít lepší protipól, ovšem Kolčavka Ale 13° (0,5 litru za 49 korun) nabízí všechno to, co světlá jedenáctka nemá. Už grepový závan linoucí se ze sklenice povznáší, v ústech zase pijáka oblažuje citrusová hořkost, čímž svrchně kvašená třináctka dostává další grády. Tenhle speciál stojí za výlet do Libně!

Pivovar Kolčavka Nad Kolčavkou 907/8, Praha-Libeň SLÁDKOVÁ: Petra Šárková NABÍDKA: svrchně a spodně kvašená piva PRODEJ PIVA: v PET lahvích ve výčepu DOPORUČUJEME: voňavý a svěží Kolčavka Ale 13° OTEVŘENO: 11.00–23.00

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
Daně 2019: kdy podat a kdy zaplatit?
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitosti?
Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
WD Black SN750: nové highendové NVMe moduly od Western Digital s chladičem EKWB
PCI Express 5.0 je skoro hotový, první hardware už letos. V PC si počkáme do roku 2020
Argument proti politické korektnosti (video s CZ titulky)
Místo zpráv jen prázdné obdélníky. Google se připravuje na „cenzuru“ v EU (aktualizováno)
Cnews FM: Windows 7 za rok čeká posmrtný život [podcast]
Hry pro příležitostné hráče