Dívčí válka

31. srpna 2015, 00:00 - Hanna Boříková
31. srpna 2015, 00:00

Radmila Kleslová jde po krku Krnáčové, té ho zatím zachránil Babiš Adriana Krnáčová (ANO) je po Bohuslavu Svobodovi (ODS) a Tomáši Hudečkovi (TOP 09) třetím pražským primátorem v řadě, kterého rozřezává za živa nikoli opozice či koaliční partner, ale vlastní strana. Naplno tenhle metropolitní neřád probublal na veřejnost minulý týden, když Krnáčové vyjádřil „nepodporu“ klub vlastních zastupitelů a následně pražská organizace.

Primátorku nakonec podržel šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Možná se mu z divadélka, které předvedli pražští „aňáci“, udělalo zle. Nebo si spočítal, že obětovat v tuto chvíli Krnáčovou, kterou před necelým rokem doslova uprosil, aby za něj kandidovala, jako nepotřebného maskota běhajícího po hřišti omylem i během zápasu, by bylo netaktické. Za jak dlouho se tenhle zpackaný puč bude opakovat, je těžké předvídat. Ne tak už to, že k tomu dřív nebo později dojde. Předsedkyně pražské organizace ANO Radmila Kleslová – dvouletá přítelkyně Babiše, které jako jedné z mála věří – se jen tak nevzdává.

K versus K

Není třeba si nalhávat, že je Adriana Krnáčová s pěknou řádkou přešlapů a mediálních neobratností ideální primátorkou. Navíc je limitována svou impulzivní přímou povahou a tím, že do rozjetého pražského TGV naskočila s minimální znalostí problémů města protkaného hustou sítí letitých vazeb politiků s byznysem i stran mezi sebou. A na to, aby se v téhle pavučině dokázala uchytit, jí chybí chuť i schopnost intrikaření. Těch má naopak na rozdávání faktická vládkyně a vrchní personalistka Prahy (i když pod kuratelou sociální demokracie) Radmila Kleslová. Ta šla pro Babiše budovat stranu poté, co pochopila, že její budoucnost je i po letech strávených v ČSSD silně omezená. Naučili jsme ji to nejhorší, co umíme, ale nikdy jsme jí nedali žádnou pořádnou funkci, protože ona všechno destruuje, říkají samotní sociální demokraté.

Kleslová neměla ráda Krnáčovou od samého počátku už z toho důvodu, že ji jako pražského volebního lídra dosadil Babiš shora poté, co mu zabila už jednoho celkem slušného kandidáta na primátora – Jana Kasla. Současná starostka Prahy 10 Kleslová (v minulosti běžně označovaná za lobbistku) si totiž jinak postavila pražskou kandidátku víceméně tak, aby jí osobně vyhovovala. Zdá se, že schopnost loajality k její osobě byla tím hlavním kritériem. A Kleslová šla Krnáčové po krku tím intenzivněji, čím více chápala, že bývalá šéfka Transparency International nehodlá být pouhým věšákem na řetěz.

Nekomunikace, nepodpora…

V tuhle chvíli proti sobě stojí dvě budoucnosti Prahy: když už ne lepší Prahy, tak alespoň té současné reprezentované svéprávnou Krnáčovou a na rozdíl k ní směrovky k Buranov Aires s barevnými košilemi a igelitkami, které nabízí Radmila Kleslová. Ta sama se svou estébáckou reputací být primátorkou nemůže, vystrčila by tedy před sebe radní pro finance – teoretičku a profesorku VŠE Evu Kislingerou, distingovanou dámu, která by při vší úctě byla nevýrazným udržovacím primátorem typu legendárního Igora Němce. Alespoň tak to (údajně s podporou sociálního demokrata Petra Hulínského) Kleslová plánovala poté, co nechala Krnáčovou odvést špinavou práci s požadavkem na odvolání nepohodlného zeleného Matěje Stropnického. To prý bylo moc i na druhou nejmocnější osobu Prahy, Karla Březinu (ČSSD), který ctí alespoň elementární základy loajality a logiky.

Kleslová se totiž jaksi zapomněla zmínit o své vizi Prahy bez Krnáčové Babišovi a dalším lidem z celostátního vedení. A na tom se plán zasekl. Jako důvod „nepodpory“ primátorky navíc předseda klubu zastupitelů ANO Michal Hašek, všeobecně považovaný za prodlouženou ruku Kleslové na Mariánském náměstí, uvedl „nekomunikaci“, což pobavilo i opozici. „Je to fraška. Co to je nekomunikace? Má Krnáčová chodit všechno hlásit nebo si nechat kontrolovat diář?“ soudí Alexandra Udženija, předsedkyně klubu zastupitelů za ODS.

Těžké počty

Praha má tedy zatím primátorku Krnáčovou.

Ta ale dala Trojkoalici požadavkem na odvolání Stropnického nůž na krk takovým způsobem, že té nezbylo než se v pudu sebezáchovy za svého extremistického zeleného náměstka postavit jako jeden muž. ANO a ČSSD ovšem i nadále trvají na dalším pokračování koalice bez něj. Právě Stropnického označil Babiš za problém pražské koalice, nikoli amatérismus ve vlastní straně – jak jinak. Tím mimochodem polil Stropnického, který si libuje v konfliktech, další živou vodou poté, co mu Krnáčová značně netaktickým způsobem odebrala z kompetence veledůležité Pražské stavební předpisy.

Odhadovat, jaký bude další vývoj a podoba koalice, je těžké. ODS se nehodlá přepřahání v Praze účastnit, Piráti ano, přitom ale odmítají sedět v radě spolu s matadory z ČSSD. TOP 09, která se prostřednictvím protřelého vyjednávače Jiřího Nouzy pokouší do koalice dlouhodobě vklínit, nechce jít – alespoň oficiálně – do holportu s Krnáčovou, což je vzájemné. „Jsme připraveni k jednání, ale má to své limity. Problémy se neřeší už příliš dlouho a my máme svých obžalob dost,“ říká šéf zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Může to být nakonec tak, že se Kleslová pokusí zinscenovat už na příštím zastupitelstvu odvolání Stropnického právě za pomoci opoziční TOP 09. Té pak za odměnu otevře dveře do rady, ovšem už bez Krnáčové.

O autorovi| Hanna Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít