Diplomatická telenovela

15. června 2015, 00:00 - Michal Půr
15. června 2015, 00:00

Spor mezi Českem a Saúdskou Arábií je spíš novinářskou kachnou než čímkoli jiným

Kde chybějí informace, kvetou drby.

Potvrzuje to zpráva, že Saúdská Arábie přerušila obchodní styky s Českem.

Tvrzení vycházelo z nepříliš spolehlivého arabského listu Al-Vatan, jenž je vydávaný v Bahrajnu. Paradoxně se tak stalo jen den poté, co v jiném arabském médiu Saudi Gazette vyšel obsáhlý rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem. Z hlediska česko-saúdských vztahů je přitom druhé jmenované médium spolehlivější, protože do něj hojně přispívá i honorární konzul České republiky v Saúdské Arábii a zakladatel Česko-saúdské obchodní komory Husajn Šobokší.

Al-Vatan z narušení vzájemných vztahů obvinil právě Zemana. Tato informace je ovšem zcela mimo realitu. „Češi říkají, kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem. To můžeme uplatnit i na další kultury a náboženství.

Život za hranicemi vaší země není vždy jednoduchý, a to z mnoha důvodů. Snaha porozumět cizí zemi a kultuře vás může udělat šťastnějšími,“ řekl český prezident Saudi Gazette. To nezní jako výrok, který by zhoršoval vzájemné vztahy.

ŠEJKOVÉ V PRAZE Podle informací týdeníku Euro je navíc v současnosti na návštěvě Česka skupina velmi zámožných Saúdů, kteří se zde snaží uzavřít významné investice. Přicestovali minulý týden a Česko opustí na konci tohoto týdne. Že spory jsou minulostí, potvrdil i ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Podle něj jsou zvěsti v Al-Vatanu způsobené vnitřním obchodním sporem, který nemá s česko-saúdskými vztahy nic společného. „Saúdskoarabská tiskovina recyklovala situaci mezi listopadem loňského roku a březnem tohoto roku, kdy skutečně došlo k dočasnému ochlazení vzájemných vztahů a zrušení cesty saúdskoarabské obchodní delegace v návaznosti na údajný nárůst islamofobie v Česku. V červnu 2015 jsme již ovšem v jiné situaci,“ řekl Kmoníček.

Slova prezidentova muže potvrzují i diplomaté, podle nichž k vyhrocení situace mělo dojít před čtyřmi měsíci. Arabskou monarchii tehdy údajně naštvala slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten v jednom z rozhovorů nepřímo označil Saúdskou Arábii za zemi, kde se rodí radikální islamistické skupiny. Zmínil se mimo jiné o wahhábistických skupinách, přičemž wahhábismus je státní ideologií Saúdské Arábie.

ZEMANOVO ROUHÁNÍ Saúdové v reakci na jeho slova na poslední chvíli zastavili lékařskou delegaci, která byla na cestě do Česka. Arabští lékařští specialisté tehdy měli navštívit motolskou nemocnici, 2. lékařskou fakultu a další zařízení. Nastala tak paradoxní situace, kdy se za českého šéfa diplomacie přimlouval Miloš Zeman, který byl na „paškále“ v Saúdské Arábii ani ne rok předtím.

Lidové noviny informovaly, že si Saúdové českého velvyslance Jiřího Slavíka předvolali už loni v červnu, aby jim vysvětlil Zemanovy protiislámské výroky. Okolnosti, které tuto schůzku doprovázely, přitom v diplomatických kruzích už takřka zlidověly. Když Slavík na schůzku se Saúdy dorazil, ti mu údajně předložili seznam všech prezidentových výroků o islámu či muslimech. Bylo toho na několik stran. Zeman nicméně tehdy vzkázal, že se za své výroky omlouvat nehodlá.

„Pan prezident by považoval omluvu za citaci svatého islámského textu za rouhání,“ hájil českého prezidenta mluvčí Jiří Ovčáček.

Navzdory jeho prohlášení je ale evidentní, že si i Zeman dává v současnosti pozor, co o Arabech říká. Nejmenovaní diplomaté tvrdí, že ani není divu. Aktuální saúdskoarabský velvyslanec prý daleko více dbá na pověst Arabů v Česku než jeho předchůdce. Do monitoringu tisku určeného Rijádu se tak mohou velmi snadno dostat i nepatrné protiislámské zmínky. To je také nejspíš důvod, proč třeba Saúdskou Arábii znepokojila vyjádření plná nesnášenlivosti od Tomia Okamury, který na české politické scéně zcela pozbyl význam.

10,6 mld. Kč činil loni český export do Saúdské Arábie.

V současnosti je na návštěvě Česka skupina velmi zámožných Saúdů, kteří snaží uzavřít významné investice.

O autorovi| Michal Půr • pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít