DIPLOMACIE

07. září 2015, 00:00 - (urm)
07. září 2015, 00:00

Zemanova velká chvíle Cesty českých státníků většinou končí podepsáním deklarací a příslibem virtuálních peněz. Nikoli tentokrát. Během návštěvy Miloše Zemana v Číně investiční obr China Energy Company Limited (CEFC) oznámil několik akvizic v Česku, z nichž některé mají ambici vytvořit Číňanům předmostí pro další expanzi v Evropě.

Živnobanka – V budově v pražské ulici Na Příkopě, kde dříve sídlil již zaniklý finanční ústav, chtějí mít Číňané svoje sídlo. Plánované muzeum skla v budově zůstane. Číňanům budovu prodala skupina CPI miliardáře Radovana Vítka.

Martinický palác – Renesanční palác na pražských Hradčanech CEFC koupila od společnosti, která nese stejné jméno jako palác. Luxusní prostory byly dosud využívány především pro pořádání nejrůznějších eventů a svateb. Číňané svoje záměry s palácem neoznámili.

Slavia Praha – Nejstarší český fotbalový klub se v posledních týdnech kvůli dluhům ocitl na hraně nucené správy. Jeho současný majitel Aleš Řebíček podle informací týdeníku Euro za Slavii žádal zhruba 300 milionů korun, což odradilo předchozí ruské zájemce. Je tak poměrně pravděpodobné, že Číňany vyšla investice levněji. CEFC bude mít v klubu 60procentní podíl a 40 procent získá Jiří Šimáně, majitel dopravce Travel Service, což je mimochodem dlouholetý sponzor Slavie. Vše ale může být brzy jinak.

Travel Service – K dalším majetkovým změnám by mohlo dojít v případě, že CEFC koupí Travel Service. Že o tom Číňané se Šimáněm jednají, potvrdil prezident Smíšené česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík. Pokud CEFC leteckého dopravce získá, bude to znamenat i změny v akcionářské struktuře aerolinií ČSA, kde Šimáně drží 34 procent a 44 procent korejské Korean Air.

J&T – Na téměř desetinu zvýšila v uplynulých dnech CEFC podíl v česko-slovenské J&T Finance Group, přičemž výhledově by chtěla získat až třetinový podíl. Pikantní je, že s J&T Finance Group je nepřímo spojen Daniel Křetínský, většinový vlastník Sparty Praha. Fotbaloví rivalové Sparta a Slavia si ještě nikdy nebyli tak blízko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít