Diagnóza Babiš

12. ledna 2015, 00:00 - Petr Weikert
12. ledna 2015, 00:00

Sociální demokraté mají nového strašáka. Mýty kolem Babiše mohou zamíchat sjezdem strany

Březnovým sjezdem sociální demokracie bude obcházet strašidlo. Už teď o něm straníci mluví velmi potichu a snaží se využít jeho fluida při prosazování svých cílů. Jmenuje se Andrej Babiš.

Hlavní souboj na březnovém sjezdu se bude odehrávat o posty místopředsedů, zejména toho prvního, korunního prince strany. Většinu nominací posbíral Milan Chovanec, ministr vnitra, bývalý plzeňský hejtman a rostoucí partajní hvězda. Sám předseda Bohuslav Sobotka si ho vybral, protože je mu vděčný za pomoc při puči z roku 2013, který ho málem smetl.

Chovanec má ale soupeře. K těm nejsilnějším patří Jeroným Tejc. Kdysi býval předsedou poslaneckého klubu a stínovým ministrem vnitra. Svoje ambice ale nenaplnil, za což může právě již zmiňovaný lánský puč, kdy chtěl spolu s dalšími po sněmovních volbách svrhnout předsedu strany Sobotku. Podle lidí z nitra ČSSD byla celá akce právě jeho nápadem. Tvář puče, hejtman Michal Hašek, se stal jen veřejnou obětí, protože v přímém přenosu v televizi o schůzce v Lánech lhal.

Traumatizovaná ČSSD Do vlády šli sociální demokraté jako nejsilnější strana, ale to už teď zdaleka neplatí.

Z vládní koalice má zatím jednoznačně větší užitek ANO, které by ČSSD nyní ve volbách převálcovalo. Proto také mají socialisté z Babiše takové trauma. O to víc překvapí, že je s ním spojováno jméno hlavního pretendenta Chovance. Někteří oponenti dokonce tvrdí, že je trojským koněm uvnitř strany a tvoří vedle Haškovy a Sobotkovy skupiny v partaji třetí mocenský proud. Relevance jejich tvrzení ale není vysoká.

Babišovo jméno používají sociální demokraté jako nálepku zla a ohrožení i v dalších případech. Podle informací týdeníku Euro se kandidáti na místopředsedy chystají přítomné delegáty vyburcovat právě povstáním a bojem proti Babišovu ANO. Komplex sociálních demokratů se opírá o reálná čísla. Podle prosincových preferencí drtí ANO své soupeře. V průzkumech získává 25,1 procenta (ve volbách 2013 to bylo 18,65 procenta) a udržuje si více než osmiprocentní náskok od sněmovního vítěze ČSSD.

Důležité bude zabodovat u delegátů pražského sjezdu. Jejich počet bude totiž podle nových pravidel strany vyšší než při sjezdech předchozích; bude jich kolem šesti set, a navíc je delegují okresy, nikoli kraje, jako tomu bylo dříve. Pro Bohuslava Sobotku je to dobře. Čím níže jde, tím větší má ve straně podporu. U ostatních to ale tak není. Okresní delegáti, navíc v tak výrazném počtu, budou dost těžko řiditelným elektorátem.

Pokud se na sjezdu stane nějaké překvapení, bude to právě u místopředsednických pozic. Jeroným Tejc už se nechal slyšet, že cítí silnou podporu. „Rozhodně si nemyslím, že by mé šance na sjezdu byly malé. Podle reakcí členů, které potkávám, právě naopak,“ napsal na svůj facebookový profil.

To zase Michal Hašek se po výprasku s pučem stáhl. „Sjezdu se po mnoha letech zúčastním jako řadový delegát a těším se na to. Do žádné funkce ve vedení volené sjezdem nebudu kandidovat. Pro ČSSD se snažím získávat a udržovat podporu voličů na regionální úrovni,“ říká hejtman Hašek. S premiérem Sobotkou prý komunikuje bez ohledu na minulost jako profesionál a stejný přístup cítí i z druhé strany. Nicméně Haškova jižní Morava byla zatím jediným krajem, který Tejce na prvního místopředsedu nominoval.

V Ústí nad Labem sice Tejc získal nominaci také, kraj dal ale paralelně nominaci i Chovancovi.

Pokud se Tejcovi podaří uspět, nebo alespoň rozkolísat nálady na sjezdu, může Bohuslav Sobotka utrpět další ránu – a to nezvolení Lubomíra Zaorálka místopředsedou.

Právě Zaorálek je tím, kdo tlumočí Sobotkovy zahraničněpolitické názory, které si sám premiér nemůže dovolit tak ostře formulovat, aby se nedostal do otevřeného konfliktu s prezidentem Milošem Zemanem.

Ministr zahraničí patří mezi nejbližší premiérovy spojence.

Když ve volbě Tejc neuspěje, má na sjezdu vystoupit muž z pozadí. Bude jím ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. S protibabišovskou rétorikou má být připraven říci si o post místopředsedy. Nyní o kandidatuře mlčí, nedoporučil mu ji stranický šéf Sobotka.

Němečkovi totiž ublížil nedávný spor s Andrejem Babišem. Jeho vítězstvím je už to, že po něm zůstal ministrem.

Běž domů, Miloši Prezident Miloš Zeman na sjezd nepřijede.

Od Bohuslava Sobotky nedostal pozvání. Vysvětlení jsou dvě. Lidé blízcí premiérovi říkají, že už nechce ČSSD s Hradem spojovat, protože prezident Zeman se stává pro stále větší počet voličů neakceptovatelným. Lidé dále od premiéra vnímají Zemanovu neúčast jako snahu udržet na sjezdu klid a nedovolit žádný zvrat, jehož by mohl být prezident spouštěčem. Na sjezdu v Ostravě v roce 2013 byl přitom Zeman hvězdou, i když měl ještě blízko k jiné partaji, která dokonce nesla jeho jméno. Sklidil potlesk vestoje a popřál sociálním demokratům úspěch ve volbách. Zdůraznil také, že nepřijel stranu rozkládat. I nyní byl připraven vyrazit. Po Sobotkově prohlášení, že nepozve žádné zástupce politických stran ani ústavní činitele, ale oznámil, že se nedostaví, ani kdyby strana názor změnila.

Do souboje o místopředsedu strany chce promluvit i několik tváří, jejichž účast ve vedení nebude vcelku moc vypovídat o pnutích ve straně. Jiří Dienstbier není Sobotkův oponent, přesto jeho šance na úspěch nejsou vysoké. Od šéfa partaje nemůže čekat otevřenou podporu, protože se oba v minulosti střetli kvůli služebnímu zákonu. Dienstbier kritizoval kompromisní variantu zákona, kterou Sobotka vyjednal v koalici a posléze v ČSSD prosadil.

Sociální demokraté mají kvůli kvótám také povinnost mít ve vedení strany ženu.

Jelikož Alena Gajdůšková kolegy nepřesvědčila svým vyjednáváním o církevních restitucích a ani neuspěla v senátních volbách, nahradí ji zřejmě advokátka Lenka Teska Arnoštová, současná náměstkyně ministra zdravotnictví Němečka. Gajdůšková v předtuše neúspěchu na konci minulého týdne prohlásila, že o funkci, navzdory několika nominacím, už ani nebude usilovat a začne se věnovat rodině.

Mezi relevantní kandidáty patří také Jan Hamáček, předseda sněmovny. Mladý politik nikdy nepatřil k žádnému vyhraněnému křídlu, věnuje se tématu zahraničí a trpělivě pracuje na své kariéře. Několik nominací rovněž posbíral Martin Starec, stranický finanční expert a někdejší oponent Jiřího Paroubka. V pozadí pak stojí Jaroslav Foldyna, politik z Děčína, zástupce ústeckého hejtmana z dob velké koalice a bývalý boxer, který se nikdy netajil blízkostí k Miloši Zemanovi.

Sjezd ČSSD v pražském Kongresovém centru je plánován na 13. a 14. března. Ohledně Andreje Babiše panuje ještě jedna zpráva. V té době má prý mít pronajaté billboardové plochy po celé zemi, důvod je zatím neznámý.

Sociální demokraté mohou být ale klidní. Je to jen jeden ze strašáků, kterého si mezi sebou posílají. Podle lidí z reklamní branže ANO ani Agrofert žádnou kampaň nepřipravují. l

Koho chtějí regiony

Kraj Předseda Statutární místopředseda Místopředsedové

Ústecký Bohuslav Sobotka Milan Chovanec, Michaela Marksová Tominová,

Jeroným Tejc Lenka Teska Arnoštová, Lubomír Zaorálek,

Martin Starec, Jaroslav Foldyna

Karlovarský Bohuslav Sobotka Milan Chovanec Jan Hamáček, Martin Starec,

Michaela Marksová Tominová,

Lenka Teska Arnoštová

Praha Bohuslav Sobotka Milan Chovanec Lenka Teska Arnoštová,

Jan Hamáček

a Lubomír Zaorálek

Královéhradecký Bohuslav Sobotka Milan Chovanec Jan Hamáček, Martin Starec,

Michaela Marksová Tominová,

Lenka Teska Arnoštová a Lubomír Zaorálek

Pardubický Bohuslav Sobotka Milan Chovanec Martin Starec, Lubomír Zaorálek, Jan Hamáček,

Jiří Dienstbier, Michaela Marksová Tominová,

Lenka Teska Arnoštová

Vysočina Bohuslav Sobotka Milan Chovanec Jiří Dienstbier, Michaela Marksová Tominová,

Martin Starec, Jan Hamáček, Milan Štěch,

Lenka Teska Arnoštová

Jihomoravský Bohuslav Sobotka Jeroným Tejc žádné nominace

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít