DEZERT PRO MASARYKA

08. října 2018, 00:00 - KATEŘINA ČERNÁ
08. října 2018, 00:00

Vůně pravé vanilky, marcipán z čerstvých mandlí, ta nejkvalitnější čokoláda a francouzský šarm ve spojení s prvorepublikovou elegancí. Místo, kde ochutnáte nejen originální makronky, ale i dezert, který si zamiloval Masaryk.

aint Tropez je pro mne už dvanáct let sladkou stálicí. První setkání si pamatuji naprosto přesně. Tenkrát jsem bydlela pár kroků od vinohradské cukrárny, která byla na první pohled úplně jiná než všechna cukrářství, co jsem znala. Francouzský šarm, kvalitní suroviny, svěží barvy a usměvavá obsluha. Když se pak Saint Tropez přestěhovala do Lucerny, získala pro mne navíc kouzlo, které mají jen pražské pasáže. Vzpomínám si, jak jsme zhruba před deseti lety šli okolo s mým dvouletým synem, a on přes sklo uviděl tu největší tabulku čokolády ve svém životě. Byla to tenkrát třistašedesátikilová čokoláda, co se dražila pro nadaci Kapka naděje, a zároveň největší tabulka čokolády vyrobená v Čechách. Tentokrát jsem se do Saint Tropez vydala za Lukášem Otysem, který je nejen spolumajitelem této cukrárny, ale také člověkem, co se rozhodl vytvořit cukrářskou mapu Čech. Před několika měsíci založil svůj Dortoblog a od té doby vyráží nejméně jednou týdně navštívit a osobně otestovat některou z cukráren na svém seznamu. „Rádi bychom otevřeli další cukrárnu, která by podporovala poctivé řemeslo a pracovala s kvalitními surovinami jako Saint Tropez. Přemýšleli jsme o lokaci a lákaly nás například Karlovy Vary, takže možná nebude přímo v Praze. To byl také jeden z důvodů začít pátrat po tom, v jaké je česká cukrařina kondici,“ vypráví s úsměvem Lukáš Otys, od nějž jsem se dozvěděla, že kvalitní dortíky najdete leckdy i v zapadlé vesnici. V Saint Tropez se peče podle starých rodinných receptur francouzské cukrářské rodiny Mussoových a podle sto let starých tradičních receptur české cukrářské rodiny Nosálových. Samozřejmostí jsou ty nejkvalitnější suroviny, nenajdete tu ani žádné umělé přísady a konzervanty. Ochutnat můžete věnečky a větrníky, jak je znali naši pradědečkové a prababičky, a mezi rodinné stříbro patří i originální dezert, který byl vytvořen u příležitosti oslav sta let pluku pro prezidenta T. G. Masaryka v roce 1934. „V dobách dávno minulých byla cukrařina prestižní povolání. Ve Francii je tomu tak stále, ale u nás stojí tvůrci dezertů stále nějak na okraji gastronomie a to bychom chtěli změnit. Věřím, že i moje sladká mapa pomůže zviditelnit poctivé řemeslo,“ dodává Lukáš, zatímco dojídám Masarykův nákyp, který je jemnou harmonií vanilkového krému, piškotu, ananasu a šlehačky. •

LUKÁŠ OTYS

Spolumajitel cukrárny Saint Tropez aktivně podporuje rozvoj cukrářského řemesla. Stojí za projektem Dortoblog a pracuje na Sladké mapě Čech. V Karlových Varech se zapojil do podpory akce Prosecco Art Lounge, který oživil místní kavárnu Bonjour uměleckými grafiti. Spolupracuje na projektu oživení staré vodárny a přípravě nového, moderního průvodce Karlovými Vary.


Čtěte také

Volby, ilustrační foto

Vnitro chce zrušit dvoudenní volby i povinné doručování volebních lístků

Stěsnat dobu, po kterou mohou voliči přicházet k volebním urnám do jednoho dne,…

před 4 hodinami

 Berlín, ilustrační foto

Berlín zastropoval nájemné. Majitelé jej nesmějí zvýšit pět let

Berlínská zemská vláda dnes schválila na příštích pět let strop nájmů pro 1,5 milionu…

před 5 hodinami

Události  Zákaz vstupu, ilustrační foto

Lepší než Švédsko. Česko dobře chrání soukromí svých obyvatel

Česká republika se umístila na třetím místě ve srovnání právní ochrany soukromí obyvatel,…

před 5 hodinami

Ruský prezident Vladimir Putin, ilustrační foto

Nový hon na oligarchy. Putin stahuje smyčku kolem ruských boháčů

Rusko vydalo zatykač na bratry Alexeje a Dmitrije Ananěvovi, jejichž majetek se odhaduje…

před 8 hodinami

Události  Dolary, ilustrační foto

Lidstvo bohatne, hodnota majetku domácností přesáhla osm biliard korun

Hodnota majetku domácností v celém světě se zvýšila o 2,6 procenta na 360 bilionů dolarů …

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít?
Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?
Za týden nás čeká svátek
Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
Auta
Na výši slevy u ojetiny se výrazně podílí barva. Nejvíce…
Jméno i podobu první elektrické Mazdy předčasně vyzradila média. MX-30 ujede až 240 km
Seznam kandidátů na Auto roku 2020 obsahuje dvě Škody, Teslu Model 3, nový Golf i Ferrari F8 Tributo
Tempomat Hyundai se přizpůsobí vašemu stylu jízdy. Ale jen pokud nejezdíte moc agresivně
Pokuty za pašování migrantů mohou přijít i po šesti letech
Hry pro příležitostné hráče