Deus ex machina

03. listopadu 2014, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
03. listopadu 2014, 00:00

Testy dopadly obecně lépe, než se čekalo, ale do očištění bilancí mají banky daleko

Rychle převezměte kontrolu nad bankou i jejími aktivy a prodejte, co se dá, protože zbytek je jenom trápení. Takhle zněla v kostce rada starého kozáka, amerického bankéře, který místo důchodu dělal likvidátora za předminulé bankovní krize v 80. letech minulého století. Tahle rada platila ve Spojených státech i po roce 2008. Trochu ve stínu záchrany systémově důležitých bank, které tamní úřady k rekapitalizaci doslova přinutily, zůstávají stovky bank, které šly přesně v duchu úvodní věty do likvidace v režii federální agentury pro pojištění vkladů FDIC. Ta totiž nejen vyplácí pojištěné vklady, ale i přebírá nad bankami kontrolu a rozprodává to, co se nedá udat investorovi jednou smlouvou, po částech. V roce 2008 sice bylo takových finančních ústavů jen 26, ale zároveň se jednalo o nejvyšší objem aktiv – přes 370 miliard dolarů. Následující rok FDIC vzala pod svá křídla 140 peněžních ústavů s celkovými aktivy ve výši necelých 164 miliard. Dohromady v Americe zavřelo od krize přepážky přes 500 bank, zatímco v pěti letech do roku 2008 jich bylo jen deset. Tahle rychlost a razance kontrastuje s tím, co se odehrálo na druhé straně Atlantiku, kde Evropská unie dodnes nemá žádný ekvivalent americké FDIC a něco vzdáleně podobného začne fungovat nejdříve od roku 2016.

Evropská centrální banka (ECB), která právě přebírá přímou odpovědnost za bankovní dohled nad systémově důležitými bankami v eurozóně, si nemohla dovolit začít blamáží v podobě zátěžových testů, kterým nikdo nevěří, což se „povedlo“ už dvakrát a pro některé národní regulátory to byla těžká reputační rána. Takže minulou neděli publikovaným výsledkům testů předcházelo neobvykle rozsáhlé a důkladné cvičení v podobě testování kvality aktiv (AQR), na němž ve špičce pracovalo šest tisíc lidí, kteří prověřili 800 portfolií ze 130 bank a jejich expozice vůči 119 tisícům bankovních dlužníků a valuace 170 tisíc zástav.

Výsledkem testování je, že ke stavu z konce loňského roku byla aktiva bank nadhodnocená o 47,5 miliardy eur, a navíc do kolonky klasifikovaných úvěrů, kde jsou problémy se splácením, bylo přeřazeno dalších 135,9 miliardy eur.

Lépe, než se všeobecně čekalo, dopadl druhý stupeň celého cvičení spočívající v testování kapitálové přiměřenosti prověřovaných bank. Měřeno dle ukazatele Core Tier 1 (tedy nejtvrdšího ukazatele kapitálové vybavenosti) měly banky vykázat nejméně osmiprocentní podíl kapitálu vůči rizikově váženým aktivům, zatímco v pesimistickém scénáři počítajícím s dalšími třemi roky recese byla hranice minimálně 5,5 procenta.

Vzhledem k tomu, že od konce roku se sledované banky snažily doplnit svůj kapitál, zbývá jim místo 25 miliard eur u 25 bank najít do šesti až devíti měsíců už jen 9,7 miliardy u 13 bank, vesměs soustředěných na jižním křídle. Pozoruhodné jsou přitom dlouhotrvající patálie nejstarší fungující banky na světě, toskánské Monte dei Paschi di Siena.

Nám známější jména z long listu zahrnují Axa Bank a rakouskou Volksbank, jež vyvíjely činnost i v Česku.

Makroekonomicky jsou tyhle částky víceméně drobné, ale nic si nenalhávejme – kapitálovou přiměřenost pod deset procent mělo 31 bank z eurozóny, což je skoro čtvrtina vzorku, a dalších 28 mělo kapitálovou přiměřenost pod 11 procent, čímž se dostáváme ke skoro polovině prověřovaných bank. Mimochodem, ke konci června letošního roku byla průměrná kapitálová přiměřenost v Česku působících bank podle kritéria T1 více než dvojnásobná – 17,5 procenta.

Druhou dimenzí problému je rozsah úvěrů v selhání – pokud se definice rozšíří na všechny, které nejsou spláceny po dobu nad 90 dní oproti splátkovému kalendáři, stoupne jejich objem na hodně vysokých 879 miliard eur.

Rentabilita bank bude i za předpokladu velmi nízkých úrokových sazeb tažena dolů tvorbou opravných položek a bez zázraku v podobě rychlého oživení se bude hromada pohledávek v selhání odbourávat jen pomalu.

Na rychlé čištění bilancí prostřednictvím jejich prodeje po balících nemají banky kapitálový polštář. Ledaže by se obětoval někdo, kdo by je byl schopen přeplatit a rekapitalizovat skrytě, jako to v přípravách na privatizaci bank udělala česká vláda, blahé paměti.

Takže o sekuritizaci aktiv a jejich nákupu ECB ještě uslyšíme, protože to je ten deus ex machina.

O autorovi| MIROSLAV ZÁMEČNÍK zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná…
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít