Deset šampionů desetiletí (deset měst, která za posledních deset let zaznamenala největší rozvoj)

18. července 2016, 00:00 -
18. července 2016, 00:00

1 Frýdek-Místek Ostrov blahobytu v krizí zasaženém moravskoslezském regionu a jeden z mála severomoravských okresů, odkud lidé neodcházejí. Okolí města je na prvních příčkách v objemu zahraničních investic na obyvatele. Region dříve závislý na krachujícím textilním průmyslu a těžkém strojírenství se proměnil zejména po roce 2006, kdy v nedalekých Nošovicích postavila továrnu automobilka Hyundai se všemi dodavateli rozmístěnými v okolních průmyslových zónách.

Na Frýdecku expandovala i společnost Continental nebo Bang & Olufsen. Podle odhadů zde za posledních 15 let vzniklo přibližně 15 tisíc nových pracovních míst.

2 Brno Hlavní město Moravy je po Praze druhým nejčastějším cílem stěhování v rámci republiky. Brno se zejména v poslední dekádě přerodilo v největší české univerzitní město, kde na počet obyvatel studuje vysokou školu nejvíc lidí. Brno je také označováno jako české Silicon Valley, technologické centrum, kde vznikly společnosti jako AVG, Avast, Y Soft, Skypicker (Kiwi.

com), Webnode a další. Svá sídla tu mají například Honeywell, Red Hat, IBM či AT&T. Brno dokázalo od vstupu Česka do Evropské unie nalákat nejvyšší množství veřejných, ale i soukromých investic do vědy a výzkumu v zemi. Brno stejně jako celá jižní Morava prožily za posledních deset let druhý nejvyšší hospodářský růst v zemi.

3 Plzeň Západočeská metropole je dlouhodobě přirozeným cílem stěhování za prací nejen z Plzeňského kraje, ale také z Karlovarska, Ústecka a jižních Čech. Po Praze byla Plzeň dlouho druhým nejrozvinutějším městem v Česku, až ji v posledních letech předehnalo Brno. Z Plzně v poslední dekádě expandoval například jeden z největších českých finančních poradců Broker Consulting či kavárenský řetězec CrossCafe. Jeden z největších plzeňských zaměstnavatelů Škoda Transportation v posledních letech zmnohonásobil své tržby. Plzeň se stala domovem významných exportérů Panasonic, Daikin nebo Doosan. Plzeňsko si drží dlouhodobě velice nízkou nezaměstnanost.

4 Mladá Boleslav Zřejmě neexistuje žebříček úspěšných měst, v němž by Mladá Boleslav chyběla. Nejen za posledních deset let, ale za posledních 25 let. Hlavní město českého automobilového průmyslu přispívá k blahobytu celému okolí. Velmi dynamicky se v poslední dekádě rozvíjí například Brandýs nad Labem, Čelákovice nebo Milovice. V Mladé Boleslavi a okolí žije dnes téměř 110 tisíc lidí a každým rokem jich přibývá zhruba 400. Důležité je také kvalitní technické školství - střední i vysoké - pod dohledem Škody Auto.

5 Cheb Přestože Karlovarský kraj zatím zůstává nejchudším regionem v zemi a lidé tu stále berou nejnižší mzdy, právě Cheb začal zejména v posledních dvou letech tuto stagnaci otáčet. Vznikla tady jedna z nejúspěšnějších českých průmyslových zón, která se letos zaplňuje investory z Číny a Německa, připravuje se její rozšíření s podporou vlády. Cheb patří mezi města, která v posledních letech dokázala nejvíce snížit nezaměstnanost.

Místní hospodářský boom tlačí na výši mezd v celém kraji, jejichž růst nabral letos raketové tempo -nejvyšší v Česku.

6 Černošice Místní každoroční nárůst obyvatel je podobný jako v rovníkové Africe. Jde o nejrychleji rostoucí sídlo pražské aglomerace. Za posledních šest let přibylo v Černošicích a jejich okolí více než 20 tisíc obyvatel.

Okolo řeky Berounky při jižním okraji Prahy tak dnes žije už téměř 140 tisíc lidí. V samotných Černošicích za posledních šest let přibylo bezmála tisíc nových obyvatel, a obec se tak rozrostla zhruba o sedminu na téměř sedm tisíc obyvatel.

7 Zlín Slovácko a Valašsko byly v posledních deseti letech regionálním ekonomickým tygrem. Místní HDP se od roku 2005 zvýšil téměř o polovinu. Zlínští podnikatelé patří na Moravě mezi ty nejaktivnější. Jsou pravidelnými finalisty soutěže Podnikatel roku a patří mezi významné české exportéry. Ze Zlína v poslední dekádě expandovaly například oční kliniky Gemini nebo jedno z největších spořitelních družstev v zemi Moravský peněžní ústav.

8 Rychnov nad Kněžnou Východočeské centrum automobilového průmyslu se může pochlubit nejnižší nezaměstnaností v celém Česku. Místní prudce se rozvíjející závod Škody Auto dává nyní práci pěti tisícům lidí, zhruba tisícovku by měl přijmout během letošního roku. Další stovky lidí zaměstnají dodavatelé. V posledních letech se tu začal vyrábět úspěšný Superb a Yeti, letos se přidá nový model SUV. V okolí Rychnova je teď nedostatek pracovníků, proto tu začíná masivní bytová výstavba pro nové zaměstnance Škodovky i jejích dodavatelů.

9 Humpolec Město na Vysočině těží ze své polohy u dálnice D1. Je dlouhodobě hodnoceno jako jedno z nejpříznivějších míst k podnikání v celém Česku. Humpolec se zdárně vyhýbá takzvané vnitřní periferii, pásu chudoby daleko od velkých měst, protínající Vysočinu právě u Humpolce.

Humpolecku se daří stabilizovat počet obyvatel, který dokonce nepatrně roste. Regionu pomáhá několik úspěšných průmyslových zón, kde v poslední dekádě našly práci tisíce lidí.

10 Šlapanice Nejdůležitější součást brněnské aglomerace.

Šlapanice a celé východní okolí Brna se za posledních šest let rozrostlo o více než šest tisíc obyvatel. Na západním okraji Šlapanic vzniká zcela nová čtvrť Brněnská Pole s obytnou a průmyslovou zónou a službami. U Šlapanic se také velmi úspěšně rozvíjí druhé nejrušnější české letiště v Tuřanech, které bylo modernizováno v roce 2006 a od roku 2010 se zvyšuje počet mezinárodních spojů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít