Děloha v kamionu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Děloha v kamionu

, Martin Rychlík,
Děloha v kamionu
Zdroj: Euro.cz

Přehlídka originálních nápadů z Vysoké školy umělecko-průmyslové

Jsou školy, které „produkují“ diplomky, po nichž by ani hyena neštěkla. Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze (VŠUP) patří k těm na opačném pólu. Například letos uspořádala nejen sborník závěrečných prací, ale nádavkem k němu ještě přidala výstavu. Pochopitelně, VŠUP není standardní škola, a tak ani absolventská díla nejsou obyčejná. „Ukazuje se, že překračování hranic oborů a vypůjčování si materiálů a zručností nejrozmanitějších uměleckých řemesel patří k výrazným charakteristikám jak vystavených prací, tak i studia na VŠUP,“ píše rektor Pavel Liška v úvodu Diplomek ´08.
Prolistovat nápady přecházejícími od designu přes šperkařství, malby až po architekturu či oděvní návrhářství je zábavné i inspirativní. Mezi pracemi je například převozná nafukovací divadelní hala, která se vměstná do jediného tiráku. Její název je přitom něžný jako múza sama: Cirkus in Utero (CIU); alespoň tak ji nazval autor Jan Kalous. „Projekt mobilní nafukovací divadelní scény chce zkoumat hranice mezi divadlem a dětskou hrou. Dospělým chce umožnit vrátit se alespoň na chvíli zpět, ať už jen na hřiště, anebo dál, do matčina lůna. Nabízí zastřešené temperované prostředí, nafukovací elevaci, osvětlení, ozvučení, šatnu pro herce a malé foyer,“ čteme spolu s potenciálním výrobcem, jehož možná právě teď nápad zaujal a vrhne do světa desítky skladných děloh. Na kolečkách.
Souží vás snad dlouhodobě hrůzný stav vyšehradského nádraží? Vkusnou změnu Pražanům nabízí architekt Vojtěch Javorský. Pohodlné židličky pro školáky (i poškoláky) navrhl Daniel Golík, inspirací pro bytový design mohou být lampy Lenky Damové, jež vytvářejí dělené prostory na světlou a temnou stranu. (Síla!) Pestrost diplomových prací dokládá i typografický počin Jana Augusty v podobě knihy „Pět Tibeťanů: Rukověť cvičence“, doplněné o pohyblivé ilustrace. Oni cvičí = bibliofil jásá. A když budou například Hospodářské noviny tříbit nový layout, třeba osloví diplomanta Ondřeje Zámiše, jenž hledá nové úhly novinářského zlomu.
Netřeba však zůstávat u papíru! Zhlédnout se vyplatí i loutkový film Spořínek (příběh, jehož hrdinou je český kutil, dumající, kterak ošetřit své nedoplatky za proud), dámy potěší módní tvorba odění i obuvi a učitele nadchne vypilovaný balíček základních didaktických pomůcek pro děti postižené autismem.
Snad letošní absolventi – rozkročení mezi vznešeným uměním a mrzkou obživou – budou mít dostatečnou odolnost, aby reklamním agenturám, průmyslníkům a developerům nepodlehli příliš brzy.

Popisek: Pohovte si! S instalací „Prostor pro virtuální relaxaci“ absolvovala sochařství na VŠUP studentka Zuzana Beránková (ročník 1979)

Popisek: Výstava diplomových prací pražské VŠUP proběhla na přelomu června a července

Ohodnoťte tento článek
Diskuze