Děláte to blbě

08. prosince 2014, 00:00 - Petr Holec
08. prosince 2014, 00:00

V Benešově nad Ploučnicí se stal starostou pětadvacetiletý aktivista. Teď chce být politikem

Pětadvacetiletý student pražských práv Filip Ušák si počkal na svou chvíli. Když ho jako mladý politický talent před lety lákal do ČSSD její bývalý předseda a premiér Vladimír Špidla, aby poměry ve straně „změnil zevnitř“, zdůvodnil tehdejší občanský, politický a protikorupční aktivista a příležitostný publicista odmítnutí velkorysé nabídky následujícími slovy: „Tady je to ultrašpína. ČSSD a ODS jsou na Ústecku zločinecké struktury. Necítím šanci v nich cokoli prosazovat.

Raději jsme založili hnutí a půjdeme proti nim zvenku.“

Šli. Člen širšího vedení politického hnutí PRO!Kraj a nyní už exčlen hnutí Změna šel zvenku coby volební lídr proti ČSSD s ODS tak zarputile, že kromě nejvyššího počtu preferenčních hlasů získal v nedávných místních volbách současně víc hlasů (35 procent) než obě zavedené strany dohromady. V listopadu tak usedl do křesla starosty čtyřtisícového severočeského Benešova nad Ploučnicí, kde dosud přes dvacet let vládly právě ODS s ČSSD, jež si mezi sebou vyměňovaly politiky. Ušák se tak stal nejen jedním z nejmladších starostů v zemi, ale také jedním z mála, kteří stále bydlí s rodiči. Současně však symbolizuje i zásadní generační a politickou obměnu, jíž Česko nyní prochází.

Vítejte v Řecku „Je to tady strašný. Tahle mapa například pochází z doby, kdy jsem ještě chodil do školky.

To místostarostka má ve své kanceláři aspoň gauč,“ vítá mě Ušák ve své starostovské kanceláři.

Má pravdu, kancelář šéfa města skutečně připomíná estetické peklo: velké neútulné místnosti vévodí dlouhý stůl s laciným rozvrzaným koženkovým křeslem v čele, na kterém určitě nechcete dobrovolně sedět. Podlahu přikrývá šedý flekatý jekor, u zdi stojí nevzhledná stěna na šanony. To vše z rohu zahřívá velká umělá kytka. A když už jsme u tepla: vstupní sekretariát starosty pro změnu zdobí velká tapeta s řeckým azurovým mořem a nebem. Vítejte v severních Čechách! „Zůstanou tady jen ty hodiny,“ ukazuje mladý starosta na staré kyvadlové hodiny visící na zdi.

V městském zastupitelstvu usedl Ušák už po volbách v roce 2010, kdy zde vyhrál na kandidátce STAN, jenže vítěze tehdy vyšachoval z vedení města pakt ODS s ČSSD. Přesto i po letech mluví spíš jako protestní aktivista než jako politik. Takže nám mezi řečí upřímně doporučí, abychom ve městě radši neobědvali, protože jediné místní jedlé věci prý prodává vyhlášená městská cukrárna. O hnutí ANO vicepremiéra a miliardáře Andreje Babiše, jenž chtěl s hnutím Změna před časem spolupracovat, zase mluví jako o „ANOfertu“. A o jeho nové pražské hvězdě Adrianě Krnáčové, s níž se potkal v protikorupční platformě Vraťte nám stát, jako o projektové manažerce.

„Benešov je dnes městem brownfieldů. Za komunistů tady bývaly čtyři textilky, město patřilo k nejbohatším v zemi. Bylo téměř soběstačné, mělo vlastní síť školek i doktorů,“ vysvětluje Ušák. Dnes je vše jinak: z většiny fabrik zbyly opuštěné monumenty s nápisy Na prodej a město sužuje vysoká nezaměstnanost.

Přesto v Benešově neuspěli komunisté, jak se to v rámci nostalgie po někdejších socialistických jistotách a taky v rozčarování z korupce ODS a ČSSD stalo jinde: místo toho zde zvítězila Ušákova Koalice PRO Benešov, zatímco druzí skončili Benešovští Patrioti, obě uskupení mladých lidí. „Ve městě KSČM neuspěla, protože kandidátku sestavila ze starých dědků. V krajských a parlamentních volbách tady ale vyhrávají,“ říká Ušák. I on se nicméně na radnici spoléhá na hlas kandidáta KSČM, byť nečlena strany.

Musím si to odmakat „Už před čtyřmi roky, když jsme tady vyhráli volby, jsem jim říkal: Děláte to blbě. Neuměli to unést a domluvili se spolu. Tak jsme je porazili znovu a víc,“ říká Ušák o ČSSD s ODS.

Za pravdu mu dává pohled do statistik: zatímco v místních volbách v roce 2010 získaly ČSSD s ODS téměř 40 procent, nyní spadly na polovinu. „Náš soustavný čtyřletý tlak je utavil. Psychologická hranice byla, když před dvěma lety dalo vedení města exekuční vystěhování 200 rodinám, z toho třetině neoprávněně. V kulturáku je pak za to lidi vypískali. Kdyby se tohle nestalo, máme o pět procent hlasů míň,“ popisuje Ušák svou cestu k vítězství.

Nejde samozřejmě pouze o exekuce. ODS s ČSSD vládly ve městě s tak suverénním pocitem věčnosti, že se ze starosty ODS náhle klidně stal místostarosta ČSSD, když bylo potřeba. Obě strany tak nakonec dělaly předvolební kampaň i za ostatní. „Nás volby stály 20 tisíc korun. Ani jsme nemuseli říkat, že ostatní kradou. To jsme říkali v roce 2010 a oni to pak sami dokazovali. Teď jsme lidem slibovali jen to, že Benešov může být hezčí,“ říká jeho nový starosta.

Sám pochopitelně dobře ví, že to nebude lehké: nové vedení města bude mít k dispozici podobný rozpočet a k řešení podobné věci jako to staré. Z nebe nespadl bezedný pytel peněz. Teď prý například Ušák zjistil, že desetimilionovou opravu potřebuje most ve městě. „V padesátimilionovém rozpočtu to není legrace,“ podotýká. Navíc není žádný snílek. Do funkce starosty ho sice vynesly módní protikorupční platformy a politicko-občanská hnutí, která nyní výrazně ovládla dlouhodobě nejzkorumpovanější severní Čechy, Ušák si však o nich nedělá velkou iluzi.

„Byla to náprava určitého vývoje. Tehdy jsem si naivně myslel, že se to dá rozšířit po celé republice. Teď vím, že to nejde. Hlavní překážkou jsou ohromná ega aktivistů a taky velká přetvářka ohledně hraní si na nepolitiky,“ popisuje realitu mnohých hnutí. Před lety spoluzakládal Změnu, jejíž nejznámější tváří je liberecký exprimátor Jan Korytář, po roce ve funkci odvolaný na podzim 2011 kvůli „nekomunikaci“. Nyní se ve stejném městě rozpadá další koalice, jíž je Změna členem. Ušák z ní nedávno vystoupil. „Pořád mi vytýkali, že jsem moc politický. Po fiasku v loňských parlamentních volbách (Změna získala 0,57 procenta hlasů) jsem pochopil, že jsem mladý a že si to nejdřív musím odmakat. Pak můžu být třeba hejtman,“ říká.

Podobně nepoliticky jako Změna se ovšem profiluje i jeho hnutí PRO!Kraj. „Jde-li o věc, musí jít partaj stranou. Řešíme. A společně s vámi. Víc bychom snad ani nemuseli psát,“ profiluje se samo hnutí, za které se stal prvním náměstkem primátora Ústí nad Labem podnikatel Martin Hausenblas. Nepolitickou profilací jako by se vzájemně vykrádalo s Babišovým ANO, které lidem pro změnu slibuje, že „maká“ a že všechno „zařídí“. „Zásadní rozdíl mezi námi a ANO je, že zatímco my vznikáme zespoda, oni seshora. A já navíc nevěřím, že jde o altruistický projekt Babiše,“ myslí si Ušák.

Podle něj se PRO!Kraj a ANO liší i tím, že oni zatím nemají pevnou hierarchii vedení a pořád praktikují „kulatý stůl“. Mohou tedy podleUšáka následovat ANO aspoň v popularitě?

Babišova strana je nyní nejsilnější a její vůdce nejpopulárnějším politikem v zemi. Navíc severní Čechy vždy fungovaly i jako určitý předvoj politické budoucnosti. Kdysi tady začínal rok 1989, v posledních letech zase systém kmotrovské korupce; třeba rozkradený dotační úřad ROP Severozápad sídlil v domě kmotra ústecké ODS Patrika Oulického. „PRO!Kraj zatím nemá ambice překročit hranice kraje. Na sněmu jsme se dohodli, že do příštích krajských voleb jdeme s tím, že jsme schopni převzít kraj. Někteří lidé v hnutí se nemusí, ale věřím tomu, že se před volbami dáme dohromady a budeme táhnout za jeden provaz,“ věří Ušák.

Příště ještě více!

Novému starostovi Benešova nad Ploučnicí stále zbývá dostudovat ročník na pražských právech. „Musím teď vymyslet, jak to skloubit. Lidem ve městě jsem slíbil, že budu funkci vykonávat naplno. Doma i sobě jsem zase slíbil, že školu dodělám. Už teď vím, že to bude trvat déle než rok,“ plánuje Ušák. Volební vítězství nicméně přináší i jiné výzvy: pětadvacetiletý student teď kromě města šéfuje i městské policii. „Zrovna jsem tady v kanceláři seděl s jejím šéfem a on mi říkal, že zažil několik starostů, já jsem ale první, který s ním nejednal z křesla starosty,“ usmívá se Ušák. Funkce se nebojí, naopak: za čtyři roky plánuje v místních volbách až padesátiprocentní zisk. „Nejtěžší vždycky je dostat se na radnici, otočit to,“ dodává. l

Ani jsme nemuseli říkat, že ostatní kradou. To jsme říkali v roce 2010 a oni to pak sami dokazovali. Teď jsme lidem slibovali jen to, že Benešov může být hezčí. Lidem ve městě jsem slíbil, že budu funkci vykonávat naplno. Doma i sobě jsem zase slíbil, že školu dodělám.

O autorovi| Petr Holec • holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít