Dejte mi pokoj

08. srpna, 00:00 - Klára Donathová
08. srpna, 00:00

Ojedinělý koncept celodenní kavárny, bistra, baru a specifického nočního klubu, který může zbytek republiky Brnu jen závidět. Přicházet ale musíte s otevřenou myslí

4pokoje ve skutečnosti žádné čtyři pokoje nemají. Mají hlavní místnost se zajímavě řešeným barem, zábavnými židlemi a neonovým nápisem na zdi, který přes den stroze konstatuje to hlavní: Láska. Jakmile odbije půlnoc, rozsvítí se k lásce navíc přídomek po půlnoci. K tomu je ještě suterénní místnost plná červeného sedacího nábytku, ve které to zřejmě žije hlavně v noci, protože přes den jsem tam nikdy nikoho neviděla.

V létě funguje zahrádka, které je netradičně umístěná přímo na vozovce, ale nebojte, auta tu nejezdí.

Přestože jsem od mnoha místních slyšela, že 4pokoje jsou divné, není to ani kavárna, ani bar a ani hospoda, ty židle s růžovými nohami a ta divná nabídka a kdoví co ještě, rovnou říkám, že pro mě to byla láska na první dobrou. Obslouží vás tu více než 20 hodin denně, otvírací doba se mírně mění podle dnů v týdnu, od rána do noci si můžete dát fajn drinky, slušnou kávu a dobře promyšlené a mnohdy vtipné jídlo. Co chcete víc, když ne žít, jíst a pít téměř nonstop?

Na snídani i na poslední skleničku

Nabídka podniku je stejně specifická jako jeho koncept.

Mění se v průběhu celého dne a orientace v menu je při první návštěvě poněkud složitější.

Po asi pěti návštěvách chápu systém takto. Položky v nabídce jsou k mání v průběhu celé provozní doby, takže snídani si můžete dát stejně tak v sedm ráno i v jednu v noci. Během dne a noci se ovšem mění ceny jednotlivých položek i vizuální stránka menu. Jídelní lístek ve formě barevné skládanky tedy dostanete v podobě, která odpovídá příslušnému časovému pásmu, ve kterém podnik navštívíte.

Nabídka existuje celkem v devíti podobách. Co jsem zprvu nedokázala vůbec rozklíčovat, byla písmena za cenami jídel a nápojů, pokud se nemýlím od A do F. Je to ale snadné, písmeno vypovídá o tom, jak drahá je daná položka právě pro tuto chvíli. Je-li u ní písmeno A, znamená to, že nikdy během dne či noci není k mání levněji a je ta pravá chvíle si ji objednat. Pokud je tam F, je nejdražší, a přijdete-li v jinou denní či noční dobu, máte šanci stejné jídlo či nápoj ochutnat levněji, a to i výrazně. Jinými slovy, kdo snídá ráno, platí méně než za snídani v pozdních nočních hodinách. Naopak popíjení za bílého dne se tu podporuje velmi příznivými cenami míchaných nápojů, které se spolu se setměním dostávají na úroveň normálu.

Milé je také to, že pokud podnik navštívíte opakovaně a své oblíbené jídlo zrovna v nabídce nenajdete, stačí se na něj zeptat. Většinou vám ho udělají. Je pravda, že podoba podniku ani jeho nabídka není úplně standardní, ale nemělo by být právě to, po čem hosté touží? Přiznám se, že z obvyklých výhrad proti 4pokojům dokážu jakžtakž pochopit jednu, a to, že tu nemají espreso. Mají tu jen strojově filtrovanou kávu, ze které se tu připravují i další kávové nápoje, jdoucí daleko za hranici běžného. Do mongolské kávy s máslem, kokosem, meduňkou a špetkou soli bych se zrovna nehnala a ani tolik populární espresso tonic (tady Kafe & Tonik) není podle mého názoru z filtrované kávy nic moc.

Ostatně zjednodušujících prvků tu mají celou řadu. Některé drinky vám tu načepují rovnou z „kohoutku“, stejně jako třeba cold brew v podobě nitro ledové kávy sycené směsí oxidu dusného a oxidu uhličitého, která má sametovou konzistenci a vzhled piva. Do jiných drinků tu zas použijí vlastní mixy kdečeho nebo supertajnou směs bitterů. Zkrátka, je třeba být si vědom toho, že to vážně není ani plnohodnotná kavárna, ani plnohodnotný bar, ani plnohodnotné bistro, a právě to, že je to všechno dohromady, dělá 4pokoje tak atraktivní. To, co musejí hosté obětovat, tedy např. espreso nebo některé koktejly, na které tu nejsou ingredience, vážně není až taková újma oproti komfortu podniku, kde můžete sedět od rána do rána a obsluhovat vás tu bude opravdu milá obsluha. Dokonce tak milá, že když jsem tu nechala jednu ze svých nejcennějších knížek, druhý den ji tu slečna servírka automaticky vytáhla zpod baru a zeptala se, jestli jsem ji tam náhodou nenechala.

Jídlo a drinky od rána do rána

V nabídce nenajdete žádná supersofistikovaná jídla, ale samé tutovky. Oblíbila jsem si zejména pošírované vejce na domácím brioškovém toastovém chlebu s rostbífem, mungo klíčky se zázvorovou majonézou, což je místní variace na vejce Benedikt podávaná pod názvem Náš Benedikt XVII. Místo klasické anglické snídaně tu zas nabízejí Bre/xit/feast s tlustým domácím telecím párkem, jelitem, které v době naší návštěvy nahradil kousek bůčku, uzeným jazykem osmaženým pěkně na kostičky, s houbovým ragú, do indicka ochuceným špenátem a pošírovaným vajíčkem. Po probdělé noci nebo při obřím hladu přijde tahle netypická snídaně rozhodně vhod. Oceníte ho třeba v sendvičích, které ničím nepřipomínají ty z plastové krabičky a jsou obří. Vyzkoušejte sendvič s marinovaným lososem a cottage sýrem a dejte si ho klidně ve dvou. Ze sladké části menu mě baví termix s buchtó, který dostanu pokaždé v jiné podobě. Někdy je kávový, někdy je buchta něco jako biskupský chlebíček, jindy zase sušenka. S „buchtó“ tu dělají třeba i zmrzlinu.

Přes poledne tu mají obědové menu, ale vždycky jsem se nechala zlákat některou z místních klasik. Baví mě tu i drinky, které si můžete dát v kteroukoli denní hodinu. I gentlemani, kteří nepijí před polednem, se mohou nechat nalákat na Kafe Martini s kávovým a pomerančovým likérem a samozřejmě s kávou, po poledni směle vyzkoušejte ostřejší Kafe Negroni. Místní barman vám ovšem rád připraví drink na přání z dostupných ingrediencí, kterých sice není tolik jako v „bratrském“ Baru, který neexistuje, ale dost na to, aby uspokojily i seriózního fanouška mixologie.

Zkrátka ve 4pokojích si každý najde to své, pokud tedy nehledá zrovna espreso, knedlo vepřo zelo a půllitr braníku.

4pokoje Vachova 6, Brno t: 770 122 102 www.facebook.com/4pokojebrno

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít