Děj se vůle voličova

03. února 2014, 00:00 - Pavel Páral
03. února 2014, 00:00

Sobotkova vláda se bude štípat na každém konkrétním tématu, ale i na personálních otázkách

Tak máme vládu. Po očekávaných drahotách prezidenta Zemana to šlo nečekaně hladce. Volat: Ó, my se máme, však není namístě. V tuto chvíli je na celé záležitosti jediný kladný moment a tím je skutečnost, že se nelegitimní Rusnokův kabinet odebral do dějin. A to je dost málo.

Pro někoho je asi pozitivní, že nastupující ministři i jejich náměstci jsou z velké části nepoznamenaní zkušenostmi z řízení státu, a tak se neměli čas umazat. Ve skutečnosti to ale znamená, že i v případě, že jde o schopné lidi, bude rok trvat, než dostanou svůj resort alespoň částečně pod kontrolu a pochopí, kde je sever. Byť si to Andrej Babiš stále nechce připustit, stát není a nemůže být firmou, v politice i veřejné správě je nutné respektovat mnohem více zájmů různých společenských skupin než jednoho či dvou velkých akcionářů. A pokud bude šéf ANO zkoušet řídit koalici jako valnou hromadu firmy, v níž má majoritu – jak to činí v posledních dnech při vyjednávání o ministerských náměstcích –, může se mu ta valná hromada zničehonic rozpustit.

Je nespornou skutečností, že koalice je tak názorově rozdělena, jak v Česku ještě nikdy žádná koalice nebyla. Výsledkem je také koaliční smlouva, po jejímž přečtení zjistíte, že se její účastníci dohodli, že se na všem někdy v budoucnu dohodnou. Takže nyní můžeme celkem s napětím čekat na vládní program, který má být podle slibu premiéra Sobotky už mnohem konkrétnější, ale autora tohoto komentáře by nějaký opravdu konkrétní program s jasně definovanými vládními kroky dost překvapil.

Nejpodstatnější je skutečnost, že nejvýraznější a možná i jediná velká zásluha minulé vlády, kterou je zásadní nakročení k dlouhodobé stabilizaci veřejných rozpočtů, přijde dost pravděpodobně vniveč. Všechny koaliční strany mají své cíle, které jsou jednoznačně pro rozpočet destabilizační. ČSSD tlačí, jak jinak, na další sociální výdaje a zpětný přesun části nákladů na zdravotní péči z pacientů na státní kasu. ANO hodlá prosadit snížení DPH, což je vzhledem k zájmům majitele hnutí více než logické. A lidovci chtějí všechno, co se bude lidem líbit. Jako konečně vždycky. Ani jedna strana nedefinuje zdroje pro naplnění svých výdajových programů. Nejdále je ČSSD, která počítá s citelným zvýšením daňové zátěže, především pro firmy. To má jednu chybičku v tom, že v době křehkého oživování ekonomiky zvýšení firemních daní zařízne investice a sníží budoucí daňové výnosy. A to nikoli zanedbatelně. I zběžný pohled do pokladního plnění státního rozpočtu v posledních dvou letech jasně napoví, jak korporátní daň při stagnaci ekonomiky funguje, či spíše nefunguje.

Takže i socialisté jsou se svými vyššími daněmi fakticky nasuchu.

ANO o zvyšování daní nechce slyšet, ale představy o zvýšení výběru daní existujících a možnostech úspor jsou mimořádně naivní a vycházejí především z neznalosti skutečného stavu, kteroužto šéf hnutí celkem přesvědčivě demonstruje při svých veřejných vystoupeních. A lidovci na tom nejsou o nic lépe.

V praktické politice to pak nemůže dopadnout nijak dobře. Je velmi pravděpodobné, že vůle držet výdaje na uzdě nebude vůbec převratná a mnoho z výdajových programů bude skutečně realizováno, zatímco na příjmové straně rozpočtu se nestane nic. Proto problém ve veřejných financích zase začne narůstat, byť to může být částečně maskováno zvýšením rozpočtových příjmů z oživující ekonomiky, což budou čerství vládci samozřejmě vydávat za vlastní zásluhu.

A to neřešíme jednu velmi podstatnou věc, kterou je stabilita této koalice, jež je vzhledem k názorovým odlišnostem velmi křehká.

Bude se štípat nejen na každém konkrétním tématu, ale i na personálních otázkách a nejrůznějších osobních příbězích zpochybňujících kredibilitu kabinetu. Ať už je to Sobotkova kauza OKD a jeho byt za poslanecké náhrady nákladů spojených s výkonem funkce či Petr Hulinský, poslední koník z maštale pražského šíbra Tomáše Hrdličky, jako náměstek pro sport na ministerstvu školství.

Takže tohle nebude žádný klidný koaliční život, a aby za touto vládou zůstaly alespoň ty konsolidované veřejné finance jako za Nečasem, v to asi také doufat nemůžeme. Nicméně děj se vůle voličova.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít