Definitivně nevinní

08. prosince 2014, 00:00 - (hrb)
08. prosince 2014, 00:00

korupce Čtyři roky byli exministr obrany Martin Barták (na snímku uprostřed) a zbrojař Michael Smrž (na snímku vpravo) podezřelí, že se pokusili korumpovat manažery kopřivnické Tatry kvůli kontraktu s armádou. Nakonec ani pražský vrchní soud nepřijal argumentaci ostravského žalobce Vladimíra Táborského a oba muže definitivně očistil. Trestněprávní větev případu tím končí. Soudy ale budou mít práci i nadále, tentokrát ty civilní. Barták i Smrž budou určitě žádat odškodnění za léta stíhání.

Smrž už se nechal slyšet, že mu stíhání zkazilo několik výnosných obchodů, a není vyloučeno, že bude na státu požadovat refundaci pro svoje firmy, které prý přišly o zakázky v hodnotě desítek milionů korun.

„Dneškem celá věc rozhodně nekončí, žaloby určitě podám,“ nechal se slyšet zbrojař. Tvrdí ale, že náhradu škody nebude požadovat po státu, ale po konkrétních lidech, kteří za jeho stíháním stáli. Zmínil přitom v první řadě státního zástupce Dušana Táborského a novináře Janka Kroupu, který vyšetřování případu rozjel tím, že „posunul“ informace od manažera Tatry Ronalda Adamse šéfovi jednoho z odborů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Marku Foglarovi. Ten na jejich základě rozjel vyšetřování.

„Jednání v USA bylo na veřejnosti a setkání proběhlo z iniciativy Američanů – nebyly tam podmínky pro vyřčení korupčních požadavků,“ konstatoval soudce Petr Píša v odůvodnění verdiktu. „Požadavek na kompenzaci nelze vnímat jako nedůvodný a nemůže být hodnocen jako žádost o úplatek. Předseda dozorčí rady Tatry William Cabaniss předtím písemně požadoval schůzku s obžalovaným Bartákem, navrhoval čtyři termíny a Barták na to nijak nereagoval. Pokud by chtěl vznést korupční požadavek, mohl využít této nabídky na schůzku u sebe v kanceláři, tam by byly rozhodně vhodnější podmínky pro případné korupční nabídky,“ uzavřel Píša.

Pražský městský soud řeší ještě jednu armádní zakázku, nákup transportérů Pandur, kde je hlavním obžalovaným, který si měl říci o úplatek, Marek Dalík. Ten ale na rozdíl od Bartáka a Smrže k soudu nechodí, neargumentuje, nehájí se a svědci vypovídají mnohem konzistentněji než v případu Tatra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít