Dědictví pádu Sazky

07. dubna 2015, 00:00 - Vladan Gallistl Jiří Zatloukal
07. dubna 2015, 00:00

Ještě čtyři roky po krachu loterijního kolosu se u soudů bojuje o stamiliony korun

Ani řada soudních proher zatím neodradila mobilního operátora T-Mobile Czech Republic a slovinský peněžní dům Nova Ljubljanska banka (NLB) v pokračování sporů, které vyvolal pád Sazky. Po loňské prohře u Vrchního soudu v Praze, která potvrdila předchozí soudní verdikt, se obě společnosti dovolaly k Nejvyššímu soudu České republiky.

Firmy žalují insolvenčního správce zkrachovalé Sazky Josefa Cupku a firmu Sazka sázková kancelář, kterou ovládaly finanční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka. Mobilní operátor a slovinská banka napadají samotný prodej byznysu Sazky do rukou zmíněných finančních skupin.

Právní boj o 300 milionů Kromě žaloby, která napadá prodej sázkového lídra, usiluje mobilní operátor v paralelním sporu vyloučit z konkurzní podstaty stamiliony korun. Ty představují tržby z dobíjení kreditů pro mobilní telefony, přičemž krachující Sazka je již T-Mobilu nezaplatila. Ani s touto žalobou ale u soudů dosud neuspěl. „Jedna z žalob je projednávána před Ústavním soudem, druhá je u Nejvyššího soudu,“ uvádí mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. „Cílem je nastolit takovou situaci, aby se T-Mobile Czech Republic domohl celé částky, kterou mu bývalá Sazka dluží – zhruba 228 milionů korun – a nikoliv jen toho, co na něj připadlo v rámci insolvenčního řízení (přibližně 65 milionů korun),“ dodává. Mobilní operátor proto požaduje ještě doplatit okolo 163 milionů.

Slovinská banka se pak soudí o více než 130 milionů korun, které její společnosti NLB Factoring dlužila zkrachovalá Sazka. Operátor a banka společně chtějí vysoudit necelých tři sta milionů.

Původně přitom napadala u soudů způsob prodeje majetku loterijního kolosu rovněž společnost DF Deutsche Forfait (DF), která ale dovolání nepodala. Firma nyní nechtěla průběh žalob komentovat.

S dosavadním rozhodováním soudů je naopak spokojen insolvenční správce Cupka.

„Soudy opakovaně potvrdily, že prodej podniku proběhl v souladu s insolvenčním zákonem a pan správce v průběhu celého insolvenčního řízení postupoval správně,“ tvrdí Cupkova mluvčí Lenka Tichá.

Iluze o spravedlnosti tuzemských soudů si naopak nedělá zástupce slovinské firmy Štefan Loncnar. „Skončilo to, vyhráli silnější (finanční skupiny KKCG a PPF – pozn. red),“ zhodnotil výsledek Loncnar. Ten ani nedoufá ve zvrat dlouholeté právní bitvy u Nejvyššího soudu ČR. „Víte, jak v Česku fungují soudy!“ glosuje hořce. Skupina KKCG, která je v současnosti jediným vlastníkem Sazky, ovšem považuje žaloby obou společností za vykonstruované. Obcházení zákona V dovolání T-Mobile i slovinská banka napadají fakt, že prodej schvaloval pouze věřitelský výbor zkrachovalé Sazky, který ovšem ovládali zástupci KKCG a PPF, tedy budoucí kupci. A to bez souhlasu schůze věřitelů.

„Uzavřená smlouva o prodeji podniku dlužníka včetně postupu, který jejímu sjednání předcházel, vykazuje znaky jednání in fraudem legis (obcházení zákona – pozn. red.),“ uvádí se v dovolání společnosti T-Mobile.

O svém výkladu ale T-Mobile soudce dosud nepřesvědčil. „V insolvenčním zákoně je jasně napsáno, co schvaluje schůze věřitelů a co věřitelský výbor. S tím se vyrovnaly soudy prvního a druhého stupně, s jejichž rozhodnutími se ztotožňujeme,“ upozorňuje právník Komárkovy skupiny a předseda věřitelského výboru Salezy (nové jméno původní firmy Sazka) Josef Novotný.

V předchozích žalobách napadaly žalující firmy – T-Mobile, NLB, DF – to, že Cupka prodal majetek Sazky skupinám PPF a KKCG příliš levně. Skupiny ho získaly v roce 2011 za 3,81 miliardy korun. O rok později ovšem Kellnerova PPF prodala polovinu Sazky firmě Starbrite Investment, která kontrolovala Sazku sázkovou kancelář. Od Komárka tehdy vyinkasoval Kellner 211 milionů eur (přes pět miliard korun).

„Kupovat firmu v konkurzu je něco jiného než kupovat firmu, která už je takříkajíc čistá. Vyčítat správci, že firmu dotyčný kupec prodal třeba za jeden dva roky o něco dráž, to je nesmysl,“ prohlásil loni v rozhovoru pro deník E15 Cupka.

Nicméně nejde o jediné zpochybnění prodeje. Podle původních žalob měl insolvenční správce dát přednost nabídce od investiční skupiny Penta, která nabízela 4,65 miliardy korun. Nabídku ovšem Penta dala mimo výběrové řízení v režii Cupky, které však mělo brutální podmínky.

Zájemci o majetek Sazky totiž měli složit depozitum ve výši půl miliardy korun předtím, než dostanou informace o hospodaření loterijní firmy. Podle KKCG ale byla půlmiliardová kauce nutná kvůli tomu, aby konkurence nezneužila citlivé informace o Sazce k jejímu potopení.

Hušákovo „veledílo“ Hlavním strůjcem krachu loterijní společnosti byl ovšem její šéf a neomezený vládce Aleš Hušák a jeho rozhodnutí o megalomanské výstavbě víceúčelové haly O2 arena. Kvůli hale se Sazka dramaticky zadlužila. Náklady na výstavbu se vyšplhaly až na astronomickou sumu přesahující devět miliard korun. A takovou zátěž nemohla utáhnout ani firma vydělávající přes miliardu korun ročně.

Hušák se tak stal zřejmě prvním manažerem na světě, který poslal loterijní monopol do krachu. l

Odměna pro Cupku: 46 milionů Insolvenční správce Josef Cupka dostane za insolvenční řízení Sazky odměnu v celkové výši 46,1 milionu korun (včetně daně z přidané hodnoty). Vyplývá to z Cupkovy konečné zprávy o krachu loterijní společnosti. Celkové výdaje spojené s insolvenčním řízením se vyšplhaly na zhruba 293 milionů korun. Z toho nejvyšší položky (kromě odměny pro Cupku) představují peníze pro dodavatele padlé Sazky ve výši 89,7 milionu korun, poradenství přišlo na 59,5 milionu a na výplatu výher šlo 35,6 milionu korun. l 8,8 mld. Kč představuje výše dluhů, které po sobě zanechala Sazka 3,37 mld. Kč bylo vyplaceno věřitelům, z toho nezajištěným věřitelům 2,54 miliardy a zbytek zajištěným 203,7 mil. Kč je částka, kterou ještě zbývá věřitelům vyplatit Zdroj: Konečná zpráva ve věci dlužníka Saleza (dříve Sazka); insolvenční rejstřík

O autorovi| Vladan Gallistl Jiří Zatloukal • • gallistl@mf.cz zatloukal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít