Dcera, žena, matka Babička všech, která milovala svou rodinu zemi, psy a perly

30. dubna, 00:00 - Klára Donathová
30. dubna, 00:00

Barbara Bushová (8. června 1925 - 17. dubna 2018) se zapsala do historie jako manželka jednoho amerického prezidenta a matka druhého. Nebyla ale první. Předběhla ji Abigail Adamsová, manželka Johna Adamse, druhého prezidenta Spojených států a matka šestého - Johna Quincy Adamse. Na zásluhách o stát jí to ale neubírá.

Svého muže poznala už jako šestnáctiletá na taneční zábavě. O necelé dva roky starší George Herbert Walker Bush se ale brzy poté začal připravovat na dráhu námořního pilota. Stihli se zasnoubit ještě předtím, než bylo jeho letadlo sestřeleno nad Pacifikem. Nehodu přežil, a tak se v lednu 1945 Barbara vdala za budoucího amerického prezidenta a žili spolu až do její smrti, úctyhodných sedmdesát tři let.

George Bush starší po válce dokončil Yale a díky rodinným konexím začal pracovat v texaském ropném průmyslu. Brzy to dotáhl až k vlastní těžařské společnosti. Barbara byla vzornou manželkou, stála mu po boku a pečovala o stále se rozrůstající rodinu. Společně měli šest dětí, z nichž dcera Robin zemřela v necelých čtyřech letech na leukémii. Barbaru to nezlomilo. Po její smrti se začala věnovat charitě zaměřené právě na poruchy krvetvorby a charitě zasvětila nakonec i celý svůj profesní život.

Jejím hlavním tématem se stala gramotnost a vzdělanost. Věřila, že ti, kteří umějí číst a psát, umějí také porozumět. Věřila, že vzdělání dokáže lidem změnit životy.

Byla sympatická, výřečná a společenská.

Kdekoho si dokázala naklonit a od těch, kteří jejímu šarmu podlehli, zase dokázala získat peníze na podporu svých charitativních projektů i kandidatury svého manžela na prezidenta Spojených států. George HW Bush byl v letech 1981 až 1989 viceprezidentem a Barbara druhou dámou země. V roce 1989 postoupili na vrchol společenského žebříčku. George Bush starší se stal čtyřicátým prvním americkým prezidentem a jeho žena důstojnou první dámou, kterou Američané milovali.

V politice nepodporovala jen svého muže, ale i své syny. Nejstaršího George Walkera Bushe, který to dotáhl až do úřadu čtyřicátého třetího prezidenta USA, i jeho mladšího bratra Johna Ellise Bushe, známého pod přezdívkou Jeb složenou z prvních písmen jeho jména, kterou mu dala právě jeho matka. Dlouholetý guvernér Floridy svou kandidaturu na prezidentský post v roce 2016 nakonec vzdal. Kdyby se tak nestalo, mohla být Barbara Bushová ženou jednoho a matkou dvou amerických prezidentů a v tom by ji zřejmě jen tak někdo nepřekonal. I tak není pochyb, že na svou rodinu měla důvod být pyšná. Její manžel ji přežil, ale byl hospitalizován den po jejím pohřbu. Prý se tomu říká láska.

„Jsem stále zamilovaná do muže, kterého jsem si vzala před 72 roky,“ odpověděla nedávno na pozvánku na setkání absolventů Smith College, na které studovala, ale kvůli svatbě ji nedokončila. 0

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“…
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Technologie
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Hry pro příležitostné hráče