Dávné stopy s aktuálním poselstvím

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Do počátku listopadu hostí česko-rakouské pomezí unikátní přeshraniční výstavu

Nikde není setkávání dvou zemí či dvou národů intenzivnější než na jejich hranicích. V případě Čechů a Rakušanů je tento fakt umocněn tím, že obě dnešní republiky byly téměř 400 let součástí stejného státního útvaru. Tezi o intenzivním setkávání potvrzuje nejvýznamnější letošní česko-rakouský kulturní projekt první přeshraniční zemské výstavy s názvem Dávné stopy – nové cesty, pořádané spolkovou zemí Horní Rakousko a Jihočeským krajem, která probíhá od 26. dubna do 3. listopadu ve čtyřech místech na obou stranách společné hranice.

Minulost dávná i blízká Hostitelskými místy unikátní výstavy, jejíž příprava začala v roce 2008, jsou na rakouské straně města Bad Leonfelden a Freistadt, v Čechách Vyšší Brod a Český Krumlov. Cílem projektu bylo zmapovat po staletí trvající sousedství Horního Rakouska a jižních Čech. I proto je jedním z nosných témat společná historie od středověku až do současnosti. Právě na nejstarší období celého regionu se zaměřuje výstava ve Freistadtu, umístěná v nákladně zrenovované budově historického pivovaru. Zdejší expozice představuje společný přírodní prostor na hranici Čech a Rakouska, vznik osídlení, dopravních cest a obchodních vztahů, ale nevynechává ani smutnou kapitolu společných dějin – dobu, kdy obě země oddělila železná opona. Citlivá témata Rovněž další zastavení výstavního projektu Dávné stopy – nové cesty v lázeňském městečku Bad Leonfelden se věnuje tématům, která spojovala lidi na obou stranách hranice bez ohledu na jazyk a národnost. Návštěvníci si v někdejším měšťanském špitále prohlédnou expozice věnované lidové medicíně, lidové zbožnosti, víře a pověrám.

Dále výstava v Bad Leonfelden dokumentuje historické vztahy Česka a Rakouska, a to od společné existence v rámci habsburské monarchie přes obě světové války a jejich důsledky až po propojení v rámci Evropské unie. Přitom se nevyhýbá ani citlivým tématům, jako je vyhnání Čechů po mnichovském diktátu a sudetských Němců na základě Benešových dekretů.

Unikátní artefakt Zlatý hřeb výstavy ovšem najdeme na české straně.

V cisterciáckém opatství ve Vyšším Brodě lze zhlédnout památku mimořádné historické a kulturní hodnoty – takzvaný Závišův kříž, jeden z deseti nejvzácnějších relikviářů na světě (Euro 17/2013). Jedná se o středověký dvouramenný relikviářový kříž ze zlata zdobený filigránem, posázený safíry, rubíny, smaragdy a perlami. Jeho unikátnost je ovšem dána hlavně tím, že v nitru ukrývá část dřeva Kristova kříže – i proto bývá svou hodnotou často srovnáván s českými korunovačními klenoty.

Kromě Závišova kříže, který byl naposledy vystaven před více než 70 lety, si mohou návštěvníci ve Vyšším Brodě prohlédnout i zrenovovaný interiér chrámu s expozicí o světě šlechty a cisterciáků v obou zemích a navštívit kapitulní síň a jednu z nejkrásnějších českých klášterních knihoven.

Neuskutečněná budoucnost Poslední výstavní místo projektu, Český Krumlov, láká na dvě výstavy. První s názvem 4 fotografové, 2 země, 1 region probíhá v nově zpřístupněné Židovské synagoze a jejím těžištěm jsou díla čtyř fotografů, kteří působili v 1. polovině 20. století na obou stranách hranice.

Druhou výstavu s názvem Co by, kdyby najdeme v českokrumlovském Regionálním muzeu. Tato expozice představuje přes dvě desítky projektů z období od středověku až po rok 1989, které vznikly v česko-rakouském pohraničí, ale nebyly nikdy uskutečněny. Zřejmě nejbizarnějším záměrem je plánovaný tunel Adria z roku 1979, jehož cílem bylo spojit Československo s Jadranem. Jde o projekt železničního tunelu, který měl vést z Českých Budějovic pod celým územím Rakouska až k přístavu Koper na severu Istrijského poloostrova. Náklady měly přesáhnout 258 miliard československých korun, výstavba byla plánována na 30 let.

Dolnorakouská premiéra Přestože je letošní přeshraniční zemská výstava mimořádná, nejde o jediný počin tohoto druhu. Úplně první přeshraniční výstava pod názvem Rakousko. Česko. Rozděleni – odloučeni – spojeni zaměřená na společnou historii obou zemí proběhla v roce 2009, pořadateli bylo Dolní Rakousko a Kraj Vysočina. Tato výstava přilákala přes 400 tisíc návštěvníků, smutné ale je, že Čechů byla pouhá desetina. Věřme, že letošní společný projekt Horního Rakouska a Jihočeského kraje vzbudí u českých turistů mnohem větší zájem. Vzhledem k mimořádným exponátům i ojediněle představovaným tématům by byla velká škoda si tuto výstavu nechat ujít.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít