datová budoucnost

06. ledna 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
06. ledna 2014, 00:00

Pomůžeme školám vychovávat techniky, po nichž firmy marně volají, říká šéfka českého Microsoftu Biljana Weberová

Česko má zdravou ekonomiku a plno kreativních lidí s motivací ukázat světu, co umějí. Proto zemi podle generální ředitelky českého Microsoftu Biljany Weberové čeká slibná budoucnost. Co by však teď Češi ze všeho nejvíc potřebovali, je politická stabilita. Mohou si vzít příklad ze Švýcarska, které dlouhodobě podporuje spolupráci byznysu, akademie, výzkumu a vývoje i vlády. „Bude také důležité motivovat mladé lidi k technickému vzdělání. Za deset let bude 60 procent profesí úplně jiných než dnes a pro devět z deseti povolání bude třeba hlubší znalost informačních technologií,“ říká žena, která nastoupila do čela české pobočky technologického gigantu před půlrokem.

* Už jste si na svou novou pozici v Praze zvykla?

Praha je nádherné město a zvyká se na ně velmi snadno. Má výbornou atmosféru a energii a potkáte tu mnoho zajímavých lidí z celého světa. Praha se tím tak trochu podobá New Yorku. Už jsem tu dříve žila, ale i za ty necelé tři roky, co jsem byla ve Slovinsku, se Praha změnila. Město nabízí o poznání více, dostupný je jakýkoli kulturní zážitek. Zhoršily se jen dopravní zácpy. Vlastně mám domov ve dvou překrásných městech, protože moje rodina žije ve Vídni. Jeden víkend vždy trávíme tam, druhý tady.

* Za toho půl roku se hodně změnilo i v Microsoftu, mimo jiné oznámil odchod nejvyšší šéf Steve Ballmer. Tušila jste to? Máte už tip, kdo by mohl být novým CEO?

Jedna z věcí, kterých si na Microsoftu cením, je, že se informace dozvídáme ve stejnou chvíli jako média a o tak důležité věci si nepřečteme až v novinách. Ať už jde o personální změny, starty produktů nebo akvizice. To jinak u velkých firem není běžné. O možných kandidátech na nového CEO čtu nejspíš stejné zmínky jako vy. Nikoho z nich ale neznám osobně, tak nemohu říci, koho bych preferovala.

* Microsoft se také od softwarové firmy transformuje k širšímu byznysu – jak se posuny projevují?

Nový Microsoft se zaměřuje na zařízení a služby. Chceme poskytovat to, čím jsme výjimeční, a tím je uživatelský zážitek. Ať už naše produkty používáte pro hraní her doma nebo pro učení se ve škole nebo pro práci na svém byznysu, vždy jsou za tím stejné technologie. Žijeme v opravdu zajímavé době, přece jen jsou aktuální změny v informačních technologiích přirovnávány k průmyslové revoluci. Dopad IT revoluce se dotýká všeho, mění způsob práce i zábavy, společenského života a kultury obecně. Prošli jsme érou stolních počítačů, internetu a dostáváme se do doby, kterou popisují čtyři klíčové trendy – mobilita, big data, sociální sítě a cloud. Všechny se vzájemně doplňují a jsou na sobě vzájemně závislé. A Microsoft je ve všech těchto oblastech velmi aktivní.

* Menší firmy mají z cloudu často obavy, je ten trend úspěšný i prakticky?

Podle našich údajů jsou právě malé a střední firmy mezi prvními, které cloud začínají využívat. Často začínají podnikat s omezenými prostředky. Když budou chtít budovat vlastní IT, bude jim potřebná investice chybět na samotné podnikání, vývoj produktů i služeb. Až 80 procent IT rozpočtů jde přitom jen na správu existujícího systému a vybavení. Při přechodu na cloud se vám tyto prostředky uvolní. Jen v Česku využívá cloudovou platformu Azure přes 400 malých a středních firem.

* Tím pádem ale úspěch cloudu ubírá z výnosů licencí na vaše programy, nebo ne?

Celý trh se výrazně mění. Dnes si firmy vybírají, jakou část IT chtějí vlastnit, co chtějí mít v cloudu a jak to nakombinovat. Technologie se rozvíjejí velmi rychle a s cloudem mohou pracovat na těch nejnovějších. Zároveň jsou díky našim datovým centrům data v cloudu v bezpečí, protože do kvalitního zabezpečení můžeme investovat daleko více než jakákoli malá firma. Před pár lety jsme s konkurencí soutěžili na trhu stolních počítačů, globálně šlo zhruba o 350 milionů zařízení. Dnes je ve hře daleko více přístrojů včetně tabletů a mobilů, jde o 1,6 miliardy zařízení. Trh je tak mnohem větší a s tím souvisejí i větší příležitosti.

* Půjde mobilní trend ještě dál? Myslíte, že by třeba mohly tablety nahradit pracovní počítače?

Takový pohyb se projevuje spíše u spotřebitelů, na prodejích tabletů v Česku mají podíl 90 procent. Firmy kupují především hybridní zařízení, přímo o tablety mají zájem společnosti, jejichž lidé se pohybují v terénu. Ve světě už je používají pracovníci pojišťoven, populární jsou i v plynárenství a elektrárenství. V několika zemích je využívají i policisté, třeba v Británii a Portugalsku. V některých nemocnicích na tabletech ukazují, jak bude probíhat operace. V Česku tento trend začíná, s několika klienty zkoušíme pilotní projekty. Vždy je třeba, aby aplikace odpovídala konkrétním potřebám firmy.

* Jaké aplikace s podobným využitím se teď vyvíjejí?

Naše inovační centra podporují startupy, jež přicházejí se zajímavými byznysovými projekty a inovativními nápady postavenými na našich technologiích. V České republice máme i 3300 partnerů, kteří zaměstnávají celkem 40 tisíc počítačových odborníků. Hodně z nich vyvíjí různé aplikace pro tabVelká lety Windows 8 i Windows Phone. Spoustu zajímavých projektů můžeme najít i přes naši globální soutěž Imagine Cup, třeba českou firmu Gina Systems, která vyvíjí řešení pro taktickou koordinaci lidí v terénu. Kromě toho ale vzniká spousta programů a her pro zábavu.

* Jak se daří inovačnímu centru, které jste nedávno otevřeli v Praze?

Od otevření v listopadu 2013 se do něj přihlásilo okolo patnácti projektů, od nápadů až po firmy s rozjetým obchodním modelem. Probíhají také pohovory s dalšími zájemci, mohou soutěžit o nejlepší nápad. V lednu proběhne inovační kemp, kde se ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou a Západočeskou univerzitou vyberou zajímavé nápady. Nově ve spolupráci s aliancí Czech ICT, našimi inovačními centry a dalšími partnery rozjíždíme projekt propojení českých firem s akceleračním a investičním programem Microsoft Ventures, kde zájemcům pomůžeme s přihláškami do jeho berlínského centra. Určené je to pro odborníky, manažery s podnikatelským nápadem, pro týmy i začínající firmy.

* Jedním z velkých témat IT jsou big data. Čím se podle vás projeví v budoucnu?

Nedávno jsem četla studii, že jen ve Spojených státech vznikne do tří let 700 tisíc pracovních míst, která se budou zabývat analýzou velkých dat. My jako producenti IT můžeme dodat software, který jim práci ulehčí. Zároveň můžeme pomoci vysokým školám s tvorbou studijních programů, s nimiž studenty pro podobné pozice do budoucna nejlépe připraví. Je tady obrovská příležitost hlavně pro technické vysoké školy a zároveň příležitost pro řešení problému nezaměstnanosti mladých lidí. V Evropské unii je mezi mladými nezaměstnanost 24 procent, v Česku je to zhruba 18 procent, přitom podle analýzy Evropské komise bude do konce příštího roku na unijním trhu chybět až milion lidí s technickým vzděláním. Pokud se nám pro to mladé podaří motivovat, bude se jim daleko lépe shánět práce. Jsou studie, které říkají, že do deseti let bude 60 procent profesí zcela jiných než dnes a 90 procent poreport volání bude vyžadovat hlubší znalost IT. Do budoucna tak bude potřeba tomu uzpůsobit celý vzdělávací systém jak pro vyučující, tak pro novou generaci studentů.

* Do toho by mohl zapadat i projekt ministerstva školství Touch the Future, v jehož rámci chce vybavit děti na základních školách tablety. Pokud na ten projekt dojde, zapojíte se do výběrových řízení?

My už máme ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání rozjeté pilotní projekty na podobné téma v pěti školách v Praze a okolí a plánujeme další. Kromě toho učitelům i vedení škol poskytujeme v 18 centrech po celém Česku bezplatná školení na využití tabletů a technologií při výuce. Za deset let jsme v Česku vyškolili čtrnáct tisíc pedagogů a do podpory zavádění moderních technologií do škol investovali miliony korun.

* Zmínila jste, že IT revoluce vytváří nová pracovní místa. Nemůže to dojít tak daleko, že pro stále chytřejší technologie už někde nebude na trhu práce místo pro lidi?

Technologie jdou směrem k intuitivnímu uživatelskému rozhraní, takže si s nimi rozumí stále více lidí. Dejte tablet s Windows 8 do rukou tříletému dítěti a za pár minut bude vědět, jak se dostat k oblíbeným hrám, videím na YouTube a podobně. Dál posunuje hranice využívání techniky i ovládání gesty, jako je systém Kinect, jenž se nepoužívá už jen při hrách, ale třeba i na operačních sálech a při rehabilitacích. Zároveň Microsoft rozjíždí zajímavý projekt s řetězcem obchodů v USA, kde bude mít každý vozík tablet. Na něj se zákazník připojí a ukáže se mu seznam s věcmi, které většinou nakupuje, software mu poradí výhodnější nabídky a podobně. Tím se zvyšuje spokojenost zákazníků, ale také příležitost pro obchodníky.

* A v obchodě už nebudou potřeba prodavačky, které s tím radily dříve. Podobně jako během průmyslové revoluce může vzniknout armáda nezaměstnaných, z toho obavy nemáte?

Jakákoli revoluce představuje hrozbu pro dosavadní způsob života, zároveň ale přináší nové příležitosti. Informační technologie vytvářejí daleko více pracovních míst než jakékoli jiné odvětví. Už dnes práce vypadá úplně jinak než dříve. Když jsem kdysi nastoupila do malé IT firmy, ani jsme neměli vlastní počítače. Dnes dostanu denně 130 až 150 e-mailů. Moje dcera už považuje mail za pomalý a s přáteli je v kontaktu přes sociální sítě. Podobně to vidí celá její generace a projevuje se to i v byznysu. Dvě třetiny firem už minimálně jeden nástroj sociálních sítí do svého fungování zapojily. Nejen interně, ale i pro komunikaci navenek. Zákazníci raději komunikují s firmou napřímo, reklamě nevěří. Ten trend bude nabírat na síle. I proto Microsoft před dvěma lety koupil Yammer, sociální síť pro firmy, kterou používá například Slevomat nebo Moravia IT. Když třeba mám teď v Česku velmi zajímavý projekt, mohu se o něm zmínit v komunitě manažerů pro jednotlivé země a do hodiny mám deset odpovědí s tipy na zajímavé lidi, kteří by se na tom mohli podílet.

* O jaký projekt jde?

Nepracujeme jen na jedné věci, máme rozpracovaných několik velmi zajímavých projektů. Ráda vám o nich povím víc, hned jak je dokončíme a dostanu k tomu svolení od našich zákazníků.

* Zmínili jsme státní sféru. Do Česka jste přišla v době doznívající politické krize, jak vlastně současnou situaci vnímáte?

Nemyslím si, že by situace v Česku byla nějak výrazně specifická. Politické krize tu snížily důvěru občanů ve vládu a další instituce podobně jako v dalších zemích Evropy, ať už východní nebo západní. Stabilní vláda je ale potřeba pro budoucnost každé ekonomiky i země. Jednou z nejúspěšnějších zemí Evropy je podle mě Švýcarsko, které má velmi vysoký podíl inovací s přidanou hodnotou. Toho docílili díky tomu, že velmi úzce spolupracuje byznys, akademický sektor, výzkum a vývoj i vláda. To by Česku prospělo. Z hlediska byznysu se tu některé tendry zastavily nebo opozdily, ale to se netýká jen Microsoftu nebo IT. Každá změna ve vedení – ať už státu nebo soukromé firmy – občas vede ke zpoždění rozhodnutí.

* Takže vás to od nástupu do české pobočky neodrazovalo?

Já jsem se do Česka moc těšila. Je pravda, že mi i po příchodu sem poměrně hodně lidí říkalo, jak je to tu těžké, že je pořád znát ekonomická krize. Ale ono vždy záleží na tom, s kým se člověk porovnává. Myslím, že v Česku se nám daří velmi dobře, zvlášť když se podíváte na problémy, jaké má Řecko, Španělsko, Itálie nebo balkánské země. Je tu zdravá ekonomika, lidé jsou kreativní, tvrdě pracují a jsou velmi profesionální a zároveň skromní. Myslím, že to je kombinace, která vytváří příležitost pro dlouhodobý růst. Lidé tu chtějí něco dokázat. V takové kultuře je radost pracovat. l

Biljana Weberová (47) • Jako generální ředitelka českého Microsoftu nastoupila v červenci 2013, předtím dva roky vedla slovinskou pobočku společnosti. • Mezi lety 1992 a 2010 působila ve společnosti IBM, za tu dobu zastávala různé vedoucí pozice ve střední a východní Evropě, dva roky působila v Praze. • Získala titul v oboru podniková ekonomika na University of Sarajevo a následně také MBA na The Open University Business School v Británii. • Narodila se v bývalé Jugoslávii, ale považuje se za Evropanku. Její manžel je Rakušan, mají patnáctiletou dceru, svůj čas rodina rozděluje mezi Prahu a Vídeň. • Volný čas nejraději tráví cestováním, sportováním a poslechem hudby. PŘÍBĚH MANAŽERA Šťastná sedmička

Jako sedmá generální ředitelka tuzemské pobočky Microsoftu nastoupila Biljana Weberová v sedmém měsíci loňského roku. Před rozhovorem, který probíhal v sedmém patře sídla firmy, se dopočítala i toho, že bydlí v bytě číslo sedm, byť v Praze 2. K informačním technologiím přičichla poprvé v osmdesátých letech, kdy jí rodiče koupili počítač. Vývoj techniky pozoruje také od svého prvního působiště, kdy jako stážistka nastoupila do malé IT firmy, která patřila mezi partnery technologického gigantu IBM. K němu pak Weberová nakonec přestoupila a v nadnárodní firmě strávila 18 let. Do Microsoftu přešla v roce 2010, chtěla se věnovat softwaru a službám, protože podle ní mají budoucnost. Vedla slovinskou pobočku a mimo jiné získala ocenění Chairman Award. Následně přesídlila do Česka. „Obě země jsou si podobné, představují vyspělé trhy, ve srovnání se zbytkem střední a východní Evropy je v nich i daleko menší podíl pirátství. V obou je také velmi vysoký podíl služeb v celém IT portfoliu, rychle se přejímají nové technologie a objevuje se spousta inovativních projektů. Česko má stabilnější ekonomiku,“ srovnává svá působiště Biljana Weberová. I když se český Microsoft počítá s téměř 450 zaměstnanci mezi střední pobočky, zaujímá v Microsoftu významnou roli. Spolu s Ruskem a Polskem

patří mezi nejdůležitější zastoupení regionu střední a východní Evropy. To pro nadnárodní firmu představuje oblast od Ruska po Kypr a Maltu a od Česka po Kazachstán a Mongolsko. Po Kanaďance Jane Gilsonové je druhou ženou v čele českého Microsoftu a ve vedení firmy vystřídala populárního Romana Cabálka. I když Weberová, podobně jako další představitelé nadnárodních firem kotovaných na burze, ekonomické výsledky nekomentuje, český Microsoft podle ní dosáhl zdravého růstu, který chce dál podporovat. „Microsoft vyrostl na softwaru a nový přístup spočívá v prodeji zařízení, softwaru a služeb. Proto pracujeme na rozvoji nového způsobu prodeje, kdy jsme zároveň výkladní skříní pro naše produkty a služby, protože je sami využíváme. Naši lidé jsou pak pro zákazníky opravdovými partnery, kteří zároveň musejí rozumět jejich oborům, ať už jde o finančnictví, telekomunikace, energetiku nebo státní správu. Budujeme byznys služeb, od cloudu až po zavádění nejnovějších technologií do místních podmínek,“ přibližuje Weberová, jak se na fungování české pobočky projevuje globální transformace Microsoftu, kterou spustil jeho odcházející šéf Steve Ballmer. l Do konce příštího roku bude na evropském trhu práce chybět milion technicky vzdělaných lidí. Ve spolupráci s univerzitami můžeme mladé lidi lépe připravit a zvrátit tak i trend nezaměstnanosti.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít