zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Daňové novinky pohledem práva

02. prosince 2019, 00:00 -
02. prosince 2019, 00:00

Novela daňového řádu významně podporuje elektronickou komunikaci a zavádí k tomu celou řadu motivačních prvků, říká advokát Petr Novotný

Čeští politici v současnosti projednávají návrh zákona, který implementuje evropskou směrnici o správní spolupráci v oblasti daní, známou jako směrnice DAC 6. Ta mimo jiné upravuje povinnost podnikatelů oznamovat finančním úřadům některé přeshraniční transakce a další informace, které mají vliv na daň z příjmů právnických osob. O výhodách a nevýhodách této evropské regulace hovoří v rozhovoru Petr Novotný, advokát a řídící partner společnosti Rodl & Partner Česká republika, tedy advokátní kanceláře, která se po osmé v řadě stala držitelem ocenění Právnická firma roku v oboru daňového práva.

* Jaký je váš postoj ke směrnici DAC 6 a povinné výměně informací v oblasti daní?

Směrnice DAC 6 se koncentruje na takzvané zprostředkovatele daňových uspořádání, které viní ze stavu, který je označován jako eroze daňových systémů. V zásadě jde o to, že je v rámci EU zavedeno velmi výhodné zdaňování propojených kapitálových společností. Pokud dceřiná společnost vyplácí mateřské společnosti dividendu, tak se dividenda v tomto systému nedaní. Od zavedení tohoto systému byl jen krůček k tomu, aby si investoři, kteří hodlají investovat v zemích mimo EU, jednoduše zvolili sídlo investorské korporace v tom evropském státě, který má s danou zemí, kde chtějí investovat, nejvýhodnější smlouvu o zamezení dvojího zdanění. To je jeden z příkladů uspořádání, kterých se DAC 6 týká. Tato směrnice proto ukládá členským státům, aby zavedly povinnou oznamovací povinnost pro taková přeshraniční daňová uspořádání, která by mohla vést k daňové optimalizaci, a to pro případ, že jde o uspořádání zcela legální. Oznamovací povinnost budou mít jednak poradci, kteří nemají zákonnou povinnost mlčenlivosti, případně přímo účastnící takového uspořádání. Tato oznámení se budou automaticky vyměňovat mezi členskými státy.

* Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto systému?

Výhody vidím jen na straně státu. Získá podrobné informace o přeshraničních uspořádáních, kterých se účastní jeho poplatníci, a tyto informace může využít pro daňovou kontrolu i pro další legislativní návrhy. Na straně daňových subjektů dojde k dalšímu navýšení administrativní zátěže, přibude další formulář. A pokud jde o zlepšení? To vidím například v tom, že by novela zavedla povinnost finančního úřadu, který oznámení přijme, provést kontrolu legálnosti takového uspořádání, a pokud by k němu měl nějaké výhrady, aby takové výhrady musel v nějaké přiměřené lhůtě sdělit poplatníkovi. Nejhorší scénář, který si dovedu představit, je totiž ten, že správce daně za dva roky poté, kdy mu bylo uspořádání oznámeno, zahájí u jeho účastníků kontrolu a zpětně jim doměří daň. Přitom se uspořádání oznamují před jejich realizací, takže v případě, že by správce daně konal bezodkladně, bylo by těmto negativním důsledkům zabráněno.

* Které další připravované novinky v dani z příjmů právnických osob považujete za pozitivní, které naopak systém zatíží?

V současné době jsou projednávány dvě novely zákona o daních z příjmů. První novela souvisí se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů a druhá reaguje zejména na implementaci předpisů Evropské unie. Významnější dopady pro daňové poplatníky přináší právě novela týkající se zvyšování veřejných rozpočtů. Za pozitivní lze považovat zavedení limitu pro osvobození od daně u výher z hazardních her ve výši jednoho milionu korun, od kterého se spolu se zvýšením daně z hazardních her očekává omezení dostupnosti hazardních her a potírání sociálně patologických jevů s tím spojených. Naopak systémově rozporuplný dopad lze spatřovat ve změně zdanění technických rezerv pojišťoven. Jedním z deklarovaných cílů této změny je zvýšení příjmů státního rozpočtu, které samozřejmě bude mít dopad na klienty pojišťoven.

* Připravovaná novela daňového řádu přináší řadu změn. Které oceňujete, kde by podle vás bylo potřeba přidat?

Připravovaná novela přináší celou řadu více či méně pozitivních změn. Těžiště novely spočívá zejména v podpoře elektronické komunikace, k čemuž se zavádí celá řada motivačních prvků. Daňové subjekty dále potěší revize sankčního systému, která se projeví výrazným poklesem sankčních sazeb. Nelze opomenout ani nově zavedený institut zálohy na daňový odpočet, který potěší plátce DPH, neboť urychlí vrácení nároku na odpočet, což pozitivně ovlivní jejich cash flow. Každá mince má však svůj rub a líc, což platí také v případě této novely. Důkazem je zrušení sankce postihující správce daně v případě neoprávněného vymáhání daňových nedoplatků. Mezi negativa lze přiřadit také zrušení toleranční lhůty pěti dní, v jejímž rámci mohly daňové subjekty „beztrestně“ opožděně podávat daňová přiznání a hradit daňovou povinnost.

* Novinky se týkají i oblasti transferových cen. Co se podle vašeho názoru dotkne subjektů v Česku nejvíc?

Nejvýznamnější novinkou v oblasti transferových cen je bezesporu vydání nového metodického pokynu Generálního finančního ředitelství D-34, který aktualizuje základní pravidla v oblasti transferových cen a nahrazuje tak původní metodiku Finanční správy z roku 2011. Fakticky se jedná o promítnutí pravidel novelizované Směrnice OECD o převodních cenách z roku 2017. Pokyn explicitně zmiňuje uplatňování těchto pravidel jak na přeshraniční, tak i na tuzemské spojené transakce. Klade velký důraz na preferenci skutečného chování subjektů před formálně smluvní úpravou, vyzdvihuje význam funkční a rizikové analýzy pro další průběh analyzování tržně obvyklé ceny, obsahuje praktická doporučení ke srovnávací analýze, rozšiřuje okruh spojených transakcí a zmiňuje zavedení třístupňové dokumentace transferových cen.

Nově zavedený institut zálohy na daňový odpočet potěší plátce DPH, neboť urychlí vrácení nároku na odpočet. To pozitivně ovlivní jejich cash flow. Naopak je zrušena sankce postihující správce daně v případě neoprávněného vymáháni daňových nedoplatků. Daňová konference Společnost Rodl & Partner Česká republika pořádá v prvním prosincovém týdnu konferenci o nejnovějším vývoji v oblasti daní. Daňová konference se koná v Praze 4. prosince v Mánesu na Masarykově nábřeží a v Brně 5. prosince v hotelu Courtyard by Marriott. Letošními hosty budou soudci Nejvyššího správního soudu - do Prahy zavítá Karel Šimka a v Brně vystoupí Lenka Krupičková. Více informací na www.roedl.com/cz.


Čtěte také

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

před 42 minutami

 Brexit, ilustrační foto

Brexitu navzdory. Britové z EU odcházejí, ale jejich jazyk zůstává

Z očekávání, že po odchodu Británie z Evropské unie na konci ledna posílí v evropských…

před 2 hodinami

Události  Společnost SpaceX na floridském mysu Canaveral úspěšně vyzkoušela nouzový záchranný systém

SpaceX úspěšně vyzkoušel nouzový záchranný systém. Loď s padáky přistála na mořské hladině

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral…

19. ledna 2020

 Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Netradiční berlínská gastronomie. Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Lipsko je prý nový Berlín. Není! Na sklonku loňského roku jsem vyzkoušela obojí a z…

19. ledna 2020

 Americký prezident Donald Trump

Útok na americkou demokracii a volby. Trumpovi právníci chystají obhajobu proti impeachmentu

Právní tým amerického prezidenta Donalda Trumpa se před nadcházejícím procesem o…

19. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Auta
Víceúčelový autobus Scania pro rakouské hasiče
Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s ním ale jezdit až 10 let
Damon Motorcycles se pokusí o revoluci ve světě elektro biků
Fiat 124 Special T (1974) vs. VAZ 2101 (1975): Bratři z opačných břehů
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje, jak krizi zmírnit
Hry pro příležitostné hráče