Daňová rozbuška

08. února 2016, 00:00 - Markéta Žižková
08. února 2016, 00:00

Slovenská vládnoucí strana Smer údajně inkasovala peníze z podvodů s DPH. Namočení jsou i ministři

Slovensko rozkrývá rozsáhlé podvody s DPH. Karuselový řetězec v čele se slovenským právníkem Milanem Chovancem (shoda jmen s českým ministrem vnitra – pozn. red.), který kšeftoval s nadměrným odpočtem DPH, měl za pět let připravit stát o 75 milionů eur. Do podvodů přitom měli být zapleteni i přední politici vládní strany Smer Roberta Fica, píše slovenský týdeník Trend. Konkrétně padají jména ministra vnitra Roberta Kaliňáka a někdejšího šéfa resortu financí a dnešního ministra dopravy Jána Počiatka. Už dříve byla v médiích kauza spojována také s prešovským regionálním šéfem Smeru Stanislavem Kubánkem a státním tajemníkem ministerstva vnitra Jozefem Bučekem.

Podvodníci operovali i na území sousedních států včetně Česka.

Obviněný Chovanec se o fungování celého karuselu rozpovídal zřejmě s vidinou nižšího trestu. Policisté se tak dozvěděli, kdo měl na starost zahraniční firmy zapojené do řetězce sloužícího pro reexport zboží. Hlavním smyslem obchodů, v jejichž centru stála společnost Tatra Trade Corporation (TTC), byl neoprávněný výběr DPH na Slovensku, v Česku a Maďarsku. Firmy stát obíraly o miliony eur přes uměle deklarované vratky. Obchody se týkaly dubových podlah, zlata, platiny, cukru i dalších potravin. Postupem času se stávaly složitějšími a zapojovaly se do nich i další mezičlánky ze zemí, jako jsou Česko, Maďarsko, Lotyšsko, Slovinsko nebo Irsko. Sofistikovaná síť stovek firem přitom bez větších problémů prošla až trojciferným počtem daňových kontrol. Zmíněná TTC, která stála ve středu podvodné sítě, dlužila ke konci roku 2014 na daních více než 33 milionů eur. Další firma Solid Press Slovakia pak zhruba osm milionů.

Stano, Robo a „rozcuchaný“

Podle týdeníku existují podezření, že podvody kryli lidé z daňových úřadů, soudů, zaměstnanci daňové centrály i politici. I díky tomu se mohlo podvodníkům dařit tak dlouho. Součástí vyšetřovacího spisu jsou i přepisy Chovancových telefonátů. Objevují se v nich oslovení jako Stano, Robo nebo přezdívka „rozcuchaný“.

Za prvním jménem se podle obviněného právníka skrývá regionální šéf strany Smer z Prešova Stanislav Kubánek, za druhým ministr vnitra Robert Kaliňák a pod přezdívkou „rozcuchaný“ má být tehdejší ministr financí a současný šéf resortu dopravy Ján Počiatek. Podle Chovance politici kryli podvody, pomáhali vyřizovat záležitosti na daňových úřadech a policii. Strana pak na oplátku získávala provize.

Jako spojka mezi partají a právníkem údajně figuroval muž jménem Vladimír Paľonder.

Ten byl formálně zaměstnancem jedné z firem řetězce. Chovanec s ním řešil přes telefon problémy s daňaři, které se týkaly především jeho firem TTC a Renoir. Překážky údajně kladl zejména bývalý náměstek Daňového ředitelství SR Ján Dobrovič. A právě v podobných chvílích přišly na řadu kontakty mezi vysoce postavenými politiky. Překážky podle právníka odklízeli jak Stanislav Kubánek, tak i Robert Kaliňák nebo Ján Počiatek. Politici údajně ovlivňovali rozhodování šéfa daňového ředitelství, kterého podle nepsaného pravidla dosazují právě vládní strany.

Týdeník Trend mimo jiné cituje Chovance, jak v souvislosti se svými telefonáty vypovídá: „Paľonder zmiňuje Roba, myslí tím Roberta Kaliňáka, přičemž spolu telefonicky projednávají aktivity Dobroviče a nadměrný odpočet DPH, který zadržoval Renoiru. Kaliňák se vyjádřil, že do konce týdne má Renoir peníze na účtu, že to je vyřízená věc.“ Právník rovněž vypověděl, že zásah od politiků Smeru Stanislava Kubánka a Roberta Kaliňáka vedl také k tomu, že daňaři vydali ve prospěch Renoiru protokol a uvolnili peníze. Popisuje také, jak chtěli přes policii dosadit svého člověka na hranici s Ukrajinou, aby kryl pašování zboží. Do toho byl údajně zapojen i státní tajemník ministerstva vnitra Jozef Buček. Odměnou pak mělo být 100 tisíc eur měsíčně proudících do strany Smer.

Týdeník svá tvrzení o podvodech s vratkami a jejich krytí ministry první Ficovy vlády staví na dokumentu, který podle něj vypadá jako vyšetřovací spis. Problematické výpovědi obviněného právníka se shodují i s telefonickou a SMS komunikací, kterou již dříve zachytila policie. Ta skupinu odhalila už v roce 2012, dodnes ale není případ uzavřený. Zatím byla obviněna zhruba padesátka osob, zmínění politici mezi nimi nefigurují.

Pětileté vyšetřování

Vysoce postavení politici odmítají, že by byli do podvodů s DPH zapojeni. Ministr Ján Počiatek tvrdí, že ho nikdo nekontaktoval, aby něco ve prospěch firem zapojených do kšeftování s DPH vyřídil. Zároveň na něj prý nesedí ani zmiňovaná přezdívka „rozcuchaný“. Stanislav Kubánek není médii s kauzou spojován poprvé. Považuje ji ale za uzavřenou a nemá s ní prý nic společného. Známost s lidmi uvedenými ve spisu odmítá i ministr vnitra Robert Kaliňák. Ten rovněž upozorňuje, že obviněrobo ní předestírá právník Milan Chovanec, který je sám obviněný. Argumentem je podle něj i fakt, že policie začala karuselové podvodníky stíhat právě v období, kdy on sám vedl resort vnitra.

Podle týdeníku se tak opravdu stalo na jaře 2012, dva měsíce po volbách. To však znamená, že klíčové důkazy dala policie dohromady ještě v době, kdy vnitro vedl ministr Daniel Lipšic, tehdy politik za KDH. Informace o podvodných praktikách sítě firem kolem Chovance politici a policejní prezident nejspíš měli už o několik let dříve. Týdeník odkazuje na informace, které vypadají jako zprávy Slovenské informační služby a které odkrývají Chovancovy daňové podvody i spolupráci s vysoce postaveným představitelem daňového ředitelství. Tato podezření se prý dostala k rukám ministra financí, ministra vnitra a prezidenta policejního sboru už v roce 2007. Chovanec byl ale obviněn až o pět let později a případ stále není uzavřen.

Na daňové podvody na Slovensku upozorňovala v minulosti i Evropská komise. Takzvaná DPH mezera (tedy rozdíl mezi vybranou částkou na DPH a částkou, kterou by úřady měly ideálně vybrat) dosáhla podle jejích údajů v roce 2013 až 2,5 miliardy eur. Stát tak na dani vybral až o třetinu méně. Týdeník Trend připomíná, že oba zmínění ministři – Robert Kaliňák i Ján Počiatek – během svého působení v politice zbohatli a příjmy nikdy detailně nevysvětlili. První jmenovaný si během svého působení v obou vládách přišel podle zveřejněných majetkových přiznání po odečtení příjmů z funkce na zhruba 2,8 milionů eur, druhý na téměř čtyři miliony. Podle Kaliňáka jsou za tím jeho investice na finančních trzích. Počiatek se brání, že údaje zveřejňuje podle legislativních pravidel.

Firmy stát obíraly o miliony eur přes uměle deklarované vratky. Obchody se týkaly dubových podlah, zlata, platiny, cukru i dalších potravin.

O autorovi| Markéta Žižková • zizkova@mf.cz S využitím materiálů časopisu Trend

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít