Další výprodej ropného koncernu - Euro.cz

Přihlášení

Další výprodej ropného koncernu

, Pavel Matocha,
Další výprodej ropného koncernu
Zdroj: Euro.cz

Jukos

PRAHA (mtc, ČTK) – Zatímco bývalý majitel ropného koncernu Jukos Michail Chodorkovskij je zavřen v ruském vězení, společnost pokračuje ve výprodeji svých zahraničních aktiv. Minulý týden prodala svou londýnskou divizi britské firmě Johnson Matthey PLC za 71 milionů dolarů. Generální ředitel Jukosu Steven Theede řekl, že prodej divize Davy Process Technology je součástí plánu, jak získat prostředky na doplacení 6,3 miliardy dolarů na daní. „V roce 2005 bylo rozhodnuto, že se aktiva mimo Rusko prodají a že hotovost z tohoto prodeje se vyčlení na závazky věřitelům,“ uvedl ředitel Theede. Tisková mluvčí Jukosu Claire Davidsonová dodala, že současně pokračují jednání o prodeji 53,7 procenta v litevské hlavní rafinerii Mazeikiu Nafta.
Hlavní těžební divizi Jukosu prodal stát kvůli daňovým nedoplatkům v aukci na konci roku 2004. Vítěz aukce, firma Jugansku, se během několika dnů stala součástí státní ropné skupiny Rosněfť.
Jukos předpokládá, že jeho produkce ropy a plynného kondenzátu letos zůstane stabilní. Koncern ve zbývajících těžebních divizích Samaraněftěgaz a Tomskněfť produkuje 462 tisíc barelů za den. Rafinerské kapacity letos zůstanou na 235 milionech barelů, v čemž není zahrnuta litevská rafinerie Mazeikiu Nafta.
Většinu ropy letos prodá koncern v Rusku, malou část vyveze do Číny. Do těžebních zařízení chce letos Jukos investovat 610 milionů dolarů, na modernizaci rafinerií půjde 280 milionů.