Další prachy nedostaneš

23. listopadu 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
23. listopadu 2015, 00:00

Byznysmeni se chtěli nabourat do Bohemia Energy. Místo toho se mezi sebou soudí o peníze

Původní plán zněl velmi jednoduše. Proniknout do společnosti Bohemia Energy, získat v ní zhruba desetiprocentní podíl, znepříjemnit život většinovým akcionářům, podíl prodat za stovky milionů korun a o získanou částku se podělit. Tohle měli v úmyslu dva čeští byznysmeni, miliardář Pavol Krúpa, který si v podobných nájezdech libuje, a o poznání menší (co do velikosti majetku) podnikatel Tomáš Bárta.

Z plánů ale sešlo. Oba pánové se teď v kuloárech častují urážkami, prohlašují, že se nenechají tím druhým okrást, a jejich advokáti nestačí psát žaloby, návrhy na insolvenci a podobně. „Bárta za mnou přišel, ať mu půjčím, ale peníze nevrátil, nedodržel ani další dohody. Teď uvidí, co to znamená takhle se mnou vyběhnout,“ prohlašuje Pavol Krúpa.

Jenže v klidu nezůstává ani protistrana. „Lže. Ten, kdo nedrží dohody a snaží se mě obrat, je naopak Krúpa,“ tvrdí zase Bárta. Týdeník Euro se sešel s oběma podnikateli. Jejich verze příběhů jsou skutečně velmi rozdílné a těžko se soudí, která má blíž k pravdě. Proto jsme se rozhodli popsat každou zvlášť.

Jen počkej, Bárto

Nejprve verze Pavola Krúpy. Spolumajitel Arcy při vyslovení jména Tomáš Bárta lehce zbrunátní v obličeji. Před zhruba rokem a půl prý za ním Bárta přišel, aby mu půjčil peníze, necelých 15 milionů korun. „Ukazoval, že má nové projekty, plány na další rozvoj, vše vypadalo docela reálně,“ popsal tehdejší setkání miliardář Krúpa. Nechal se prý přesvědčit, peníze půjčil. Dnes je podle něj takřka nemožné zjistit, zda je Bárta investoval do podnikání, někde se za ně dobře poměl, nebo jen jejich pomocí odložil problémy s několika akčnějšími věřiteli. Největší je prý firma Credit One.

Spolumajitel Arcy tvrdí, že peníze, které Bártovi půjčil, podnikatel ani po několika urgencích nevrátil. A proto se prý oba byznysmeni dohodli na následujícím řešení: Bárta postoupí Arce svoji pohledávku, kterou má za spolumajitelkou společnosti Bohemia Energy obchodující s energiemi Hanou Písaříkovou. Pohledávku se o něco později podařilo přetavit ve zhruba devítiprocentní podíl ve zmíněné firmě. Podíl se měl zpeněžit a výtěžek rozdělit podle předem stanoveného klíče. Hodnota devíti procent v Bohemii Energy se pohybovala v rozmezí od 500 do 650 milionů korun. Podíl se nakonec stejně prodat nepodařilo, navíc Bárta do Arcy vzkázal, že jediným majitelem podílu v Bohemii Energy je on, ať si Krúpa nemyslí, že od něj někdy za tyhle akcie uvidí nějaké peníze.

Marš do insolvence

Krúpovi došla trpělivost a počátkem září podal na Bártu insolvenční návrh. Ten pak ještě okořenil ve druhé polovině října návrhem na předběžné opatření, ve kterém žádal, aby soud zakázal Bártovi nakládat s jeho majetkem, respektive aby stanovil, že nemůže utratit víc než sto tisíc korun měsíčně. Advokáti Arcy v návrhu, který má týdeník Euro k dispozici, argumentují mimo jiné tím, že Bárta nemá dostatek majetku na to, aby splatil dluh Krúpově firmě. Bárta přitom v rámci insolvenčního řízení tvrdí, že hodnota jeho majetku je vyšší než dvě miliardy korun.

Z informací, které jsou týdeníku Euro známy, vyplývá následující: Bárta vlastní napřímo podíly ve třech firmách, a to 85 procent ve společnosti EMTC – Czech, 99 procent ve firmě Coverage a 9,11 procenta v Bohemii Energy. Jen hodnotu svého podíl v EMTC Bárta odhadl na 1,245 miliardy korun. „To je spíš k smíchu,“ tvrdí Krúpa a kontruje analyzou Bártových podílů. Podle ní firma EMTC za rok 2013 prodělala 21,2 milionu korun a měla záporný kapitál 14,8 milionu korun.

O moc lépe na tom nejsou ani další Bártovy firmy. Firemní právníci navíc poukazují na to, že Bárta kvůli nemajetnosti žádal soud o odpuštění dvoumilionového poplatku.

V návrhu na předběžné opatření se jako další z důvodů uvádí, že se Bárta začal chovat marnotratně. Na trhu koluje příběh, dle kterého Bárta vlastní v Praze několik bytů, jež nepravidelně střídá. Když se prý špatně vyspí v jednom z nich, další noc odpočívá v jiném, pokud se v něm nezadaří, jde do třetího.

A když ani tam, jde to zkusit do hotelu.

Arca si navíc stěžuje, že ji Bárta, respektive jeho dvě firmy EMTC a Lipa, zneužil při upisování dluhopisů. Původní dohoda měla být taková, že Bárta bude prodávat dluhopisy Arcy. Jenže vše bylo trochu jinak. Na recepci EMTC nechal Bárta umístit panel s logy firem, se kterými údajně spolupracoval, tedy mimo jiné Arcy, Bohemie Energy a podobně, a pustil se do prodeje. Krúpa tvrdí, že sice nabízel dluhopisy Arcy, ale v reálu prodával EMTC.

Údajně jich prodala za sto milionů.

Krúpo, ještě uvidíš

Krúpova verze podpořená dokumenty zní věrohodně, závěry zní: Bárta nemá peníze, utrácí víc, než si může dovolit, a chce Arcu ošidit. Takže je vhodná doba nastínit Bártovu verzi. Ve své kanceláři na pražském Krejcárku nejprve zabrousí do historie, při vyslovení jména Krúpa nešetří ironickým smíchem a také sebechválou. Jak o sobě tvrdí, je specialistou na retail. Poté, co získal zkušenosti v bankovnictví, pojišťovnictví a prodeji SIM karet, se rozhodl, že se bude podílet na budování obchodníka s elektřinou.

Před několika lety se měl potkat s Jiřím Písaříkem, který si mu postěžoval, že tráví 80 procent času prodejem smluv na dodávku elektřiny pro svoji firmu Bohemia Energy, a už to takhle dál dělat nechce. „Řekl jsem mu, že jej tohohle zbavím, nechci však za svoje služby provizi, ale podíl v nově budované firmě,“ vypráví Bárta. Písařík měl tehdy s návrhem souhlasit.

Bárta byl, jak sám tvrdí, ve shánění smluv velmi úspěšný. „Do Bohemie Energy jsem přinesl smlouvy zhruba s 250 tisíci odběrateli, které měly hodnotu 1,5 miliardy korun. V té době jsem mohl dělat s kýmkoli,“ je přesvědčen Bárta. Vysvětluje, že měl stanovené datum, do kterého měl přivést předem daný počet klientů, pokud by termín splnil, dostal by podíl v Bohemii Energy. „Vše jsem splnil, ale podíl nedostal. Říkal jsem si, mám pár milionů, Písařík jich má stovky, to nebude rovný souboj, musím si k sobě sehnat někoho z mnohem těžší váhové kategorie, s někým se spojit, komu předám kauzu i s klíčky,“ popsal svoji taktiku Bárta.

Několik let znal Petera Krištofoviče, akcionáře Arcy, který jej seznámil se svým obchodním partnerem Krúpou. „Podepsali jsme smlouvu, podle které poskytla Arca necelých patnáct milionů korun na boj s Bohemií Energy. Pokud Krúpa tvrdí, že mu dlužím peníze, tak lže, nechtěl jsem si nic půjčovat, jen jsem potřeboval někoho, kdo se mnou bude bojovat o akcie Bohemie Energy,“ popsal další vývoj Bárta, „Krúpa pak za mnou přišel s tím, že se dohodl s Písaříkem na prodeji mého podílu za 230 milionů korun. Na to jsem řekl, že ne.“ Cena prý na něj byla velmi nízká.

A teď to naředíme

Bárta je přesvědčen, že o něm Krúpa šíří lži. Dluhopisy Arcy prý prodávat měl, ale zájem o ně nebyl nijak valný, mnohem lépe se prodávaly ty od EMTC. Kolik celkem získal peněz, ale Bárta prozradit nechtěl. V silných týdnech to údajně bylo i za pět milionů korun.

Mimochodem, v této souvislosti mluví Bárta o Krúpovi jako o českém Madoffovi (usvědčený americký podvodník – pozn. red.).

Tak žhavé to podle Bárty není ani s těmi byty. V Praze má tři, jeden nad kancelářemi EMTC, aby byl v případě potřeby brzy v práci, druhý v centru města – kvůli schůzkám – a třetí v Praze 4, kde vyrůstal a je to jeho srdeční záležitost.

A jak že to bylo s těmi soudními poplatky za dva miliony korun? O odpuštění žádal. „Krúpa si plete příjmy a majetek. Můj měsíční

plat je padesát tisíc hrubého. Majetek, to je něco jiného,“ dodal. Těžko v této souvislosti říci, zda mu takový příjem bude stačit na další soudní spory, které se chystají. Především kvůli jeho nezdařenému angažmá v Bohemii Energy. Majoritní akcionáři firmy v čele s Písaříkem rozhodli o navýšení kapitálu firmy o 226 milionů korun. Toho by se měl jako majitel devítiprocentního podílu zúčastnit i Bárta. Pravděpodobně ale nemá dost peněz. Pokud se ovšem nezúčastní, naředí se jeho podíl na 0,015 procenta. „Kdepak. Navyšovat musí podle dohod Arca. Když to neudělá, zažaluju ji o ušlý zisk,“ tvrdí Bárta. „Kdepak, Bárta od nás další peníze neuvidí,“ prohlašuje zase Krúpa. Tak si to přeberte.

„Bárta za mnou přišel, ať mu půjčím, ale peníze nevrátil. Teď uvidí, co to znamená takhle se mnou vyběhnout,“ prohlašuje Pavol Krúpa.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít