Další pokus o prodej trmického lihovaru. Už třetí

19. listopadu 2012, 00:00 - (krl)
19. listopadu 2012, 00:00

Průmysl

Zkrachovalý průmyslový lihovar PLP v severočeských Trmicích stále hledá zachránce, který by už dva roky stojící fabriku na výrobu bioetanolu rozchodil. Po dvou neúspěšných pokusech se nyní konkurzní správce Aleš Klaudy snaží podnik prodat ve veřejném výběrovém řízení. Nabídky je možné podávat do 10. prosince. Zájemci musejí složit vratnou zálohu pět milionů korun. Nejpozději do 15. ledna by měl vítěz podepsat kupní smlouvu a podnik převzít.

Ani tento pokus ale nemusí být poslední.

„Neustále se hlásí nějací zájemci. Jestli podmínky tendru splní, nebo budeme muset vést další jednání, nedokážu odhadnout,“ říká Klaudy. Letos v září mu Krajský soud v Ústí nad Labem dovolil, aby lihovar prodal mimo dražbu za nejvyšší cenu nabídnutou ve veřejné soutěži. Případný zájemce musí dát alespoň 315 milionů korun. Tuto cenu stanovil správce jako minimální na základě pokynu ČSOB, která stavbu chemičky financovala a je největším věřitelem. „Je to aktivum, kde si nemůžeme moc vybírat a musíme respektovat realitu,“ poznamenává Klaudy. Původně si představoval, že lihovar, za kterým zůstalo přes dvě miliardy pohledávek, by se dal prodat za 700 milionů.

Nejprve se o prodej snažila poradenská firma PricewaterhouseCoopers (PwC). Nezdařený obchod vysvětlila tím, že nabídky neodpovídaly představám věřitelů. Letos v červnu správce Klaudy avizoval, že transakce je na spadnutí, ani tentokrát k ní ale nedošlo. „Do finále postoupila česká investiční společnost. Nesplnila však naše požadavky, proto nebylo možné uzavřít smlouvu,“ vysvětluje konkurzní správce, který se prodeje po PwC ujal. Oficiálním důvodem, proč favorit nedoběhl do cíle, měl být obrat Bruselu v postoji k biopalivům. Závod na výrobu bioetanolu určeného pro přimíchávání do benzinu zahájil zkušební provoz na podzim 2007. Fabrika za 1,3 miliardy korun ale nebyla nikdy zkolaudována a po třech letech ukončila provoz. Za příčiny krachu označil konkurzní správce nezvládnutou technologii a příliš turbulentní trh s biopalivy. Aby jel lihovar naplno, bude do něj muset nový majitel investovat až sto milionů korun.

Kolem trmické chemičky kroužili tuzemští i zahraniční hráči. Zajímala se o ni například americká společnost ADM, největší tuzemský výrobce biolihu Tereos TTD, Agrofert nebo investor z Ruska. Spekulovalo se také o tom, že se o lihovar uchází miliardář Pavel Tykač.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít