Další dobrý rok

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Rakouské finanční domy v Česku patří ke klíčovým hráčům Obtížně se hledá odvětví české ekonomiky, kde mají společnosti s rakouskými kořeny srovnatelné postavení jako ve finančních službách. A je třeba říci, že rakouští finančníci neměli nikdy důvod svého angažmá v Česku litovat.

Spořitelní primát Finančním domem, který své vídeňské matce dělá velkou radost, je Česká spořitelna ze skupiny Erste Group.

Ta vloni vydělala 15,59 miliardy korun. Významným způsobem k tomu přispěl i fakt, že se České spořitelně podařilo za necelé dva roky vybudovat silnou značku korporátního bankovnictví Erste Corporate Banking. U velkých firemních klientů zaznamenala banka vloni téměř třináctiprocentní růst financování jejich investičních, provozních a obchodních cílů. Nastolený trend by měl pokračovat díky oživení domácího hospodářství i letos. „Výhled české ekonomiky se zlepšuje, pro letošní rok očekáváme její dvouprocentní růst. Sledujeme také zlepšování důvěry firem i domácností v budoucí vývoj,“ potvrzuje generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka.

I letos zaznamenal Erste Corporate Banking (ECB) řadu úspěšných transakcí. Například v lednu byl ECB součástí konsorcia bank, jež poskytlo Pražskému plynárenskému Holdingu ovládanému hlavním městem Praha, bankovní financování ve výši 4,1 miliardy korun na nákup necelých 50 procent akcií Pražské plynárenské. V květnu se zase Česká spořitelna v roli hlavního manažera podílela na veřejném úpisu a následně uvedení akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group na Burzu cenných papírů Praha.

Jednalo se o první primární emisi akcií na pražskou burzu od roku 2010.

Zároveň se České spořitelně daří i ve službách pro širokou veřejnost. Vloni se stala jedničkou českého hypotečního trhu podle počtu nově získaných klientů, když poskytla přes 25 tisíc nových hypoték za téměř 40 miliard korun. „Poskytli jsme také o 30 procent více nových spotřebitelských úvěrů,“ doplňuje Kysilka a dodává, že banka vychází vstříc i těm, kteří se dostávají jinak k bankovním službám obtížně. Více než 370 jejích poboček má bezbariérový přístup, 250 bankomatů je uzpůsobeno pro obsluhu nevidomými klienty a 26 poboček disponuje službou eScribe pro neslyšící. I proto na základě hlasování samotných osob se zdravotním postižením Česká spořitelna získala ocenění Nejvstřícnější banka – Handicap Friendly za rok 2013.

Raiffeisen posiluje Druhým největším finančním domem s rakouskými kořeny aktivním na českém trhu je Raiffeisenbank. Ta vloni v Česku vydělala téměř jednu miliardu korun. Přestože tento výsledek znamenal meziroční pokles zisku, tak závěr loňského naznačil, že by se obchodní výsledky bankovního domu se známým žlutočerným logem mohly letos zlepšit. „Především ve druhé polovině roku se nám obchodně velmi dařilo. Zaznamenali jsme rekordní měsíce v prodeji investic i spotřebitelských úvěrů, vidíme zájem klientů o eKonto Komplet a velmi úspěšný je i nový účet pro živnostníky eKonto Živnost. Obchodně jsme tak loňský rok zakončili výborně, zároveň klesla i tvorba opravných položek,“ komentuje výsledky generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Mario Drosc. I proto letos začala Raiffeisenbank aktivně – v únoru poskytla společně se slovenskou Tatra bankou miliardový úvěr developerské skupině HB Reavis Group na kancelářský projekt River Garden v pražském Karlíně a v březnu dalších 900 milionů korun na výstavbu nákupního centra Galerie Teplice v centru známého lázeňského města. Banka přitom počítá i s další úvěrovou expanzí – v dubnu její valná hromada rozhodla o navýšení kapitálu o téměř 870 milionů korun. „Pokračujeme v tradici minulých let, akcionáři celou vyplacenou dividendu reinvestují zpět do banky formou navýšení kapitálu. Raiffeisen Bank International považuje Českou republiku za jeden ze svých šesti klíčových trhů,“ vysvětluje Mario Drosc a dodává, že banka se kromě firem a podnikatelů soustřeďuje i na služby pro prémiové

klienty. A toto úsilí Raiffeisen oceňují i externí hodnotitelé – její privátní bankovnictví pod značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen bylo v únoru vyhlášeno prestižním časopisem Euromoney nejlepší privátní bankou v České republice.

Stabilita z Vídně Dobrý rok zažil i rakouský pojišťovací koncern Vienna Insurance Group (VIG), který vloni předepsal pojistné za 9,2 miliardy eur, což po odečtení mimořádných vlivů znamená přírůstek o 2,8 procenta. České dcery VIG – Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny – se na předepsaném pojistném celé skupiny podílely téměř jednou pětinou, když dohromady předepsaly pojištění za 1,8 miliardy eur. Zároveň posílily své postavení v tuzemském pojišťovacím byznyse – vloni se jejich společný tržní podíl zvýšil o téměř celý procentní bod na 33,1 procenta. Dále se VIG v Česku meziročně zvýšil – bez ohledu na devalvaci české koruny – zisk před zdaněním o 1,5 procenta na rekordní hodnotu 197,8 milionu eur.

Výborné hospodářské výsledky se odrážejí i v úspěších českých dcer VIG v soutěži Pojišťovna roku. V posledním ročníku prestižní ankety, jehož výsledky byly vyhlášeny v květnu, se dobře umístily všechny tři pojišťovny ze skupiny VIG. Kooperativa obsadila první místo v kategorii Pojištění průmyslu a podnikatelů a v kategorii Životní pojištění. Stříbro získala Kooperativa v kategoriích Pojištění občanů a Autopojištění. Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) se zase umístila na třetí příčce v kategoriích Pojištění průmysfinanční lu a podnikatelů, Autopojištění a Pojištění občanů. K tomu ČPP přidala i čtvrté místo v kategorii Životní pojištění. A právě kategorii Životní pojištění společnosti skupiny VIG ovládly, jelikož Pojišťovna České spořitelny (PČS) zde získala druhou příčku hned po výše zmíněné Kooperativě.

K dobrému umístění pojišťoven VIG v anketě Pojišťovna roku přispívají technické inovace. Například Kooperativa nabízí možnost stáhnout si do mobilu aplikaci Koop Asistent, která českým řidičům zprostředkovává dopravní zpravodajství a také pomoc v případě nehody. Stejně jako obdobná aplikace s názvem Smart ČPP pomůže nejen v krizové situaci, ale umožní zrychlit i následný proces likvidace škody. Dalším významným tahákem pro klienty skupiny VIG jsou i zajímavá zhodnocení připisovaná na životních pojistkách, vloni se tato zhodnocení pohybovala u Kooperativy, ČPP i PČS mezi třemi až pěti procenty.

Růst v modrobílé Další silnou pojišťovnou s rakouským kapitálem je Uniqa pojišťovna, která vloni předepsala pojistné za 5,714 miliardy korun. To znamená meziroční zvýšení o tři procenta, růst Uniqy přitom táhlo hlavně neživotní pojištění, které se oproti roku 2012 zvýšilo o 4,3 procenta. Přitom právě oblast neživotního pojištění byla vloni zatížena velkými škodami. V případě červnových záplav Uniqa zaznamenala 930 povodňových škod v úhrnné odhadované hodnotě 440 milionů korun a letní bouřky způsobily jejím klientům 950 škod za celkem 51 milionů korun. Vloni Uniqa také dokončila integraci klientů končící Direct Pojišťovny, kdy celkem do Uniqy přešlo přes 27 tisíc zákazníků. Že ve vídeňské centrále výsledky české dcery oceňují, potvrzuje i fakt, že ředitel tuzemské Uniqy Martin Žáček od ledna vede i pobočku pojišťovny na Slovensku. Cílem změny ve slovenské dceři koncernu Uniqa byla dle tiskového prohlášení firmy maximalizace efektivity a využití silných stránek obou společností.

Jubilejní Hornorakušané Třetím významným zástupcem rakouských finančních domů je Oberbank, která letos v Česku slaví malé jubileum.

Tato banka totiž vstoupila na český trh přesně před deseti lety koupí tuzemských poboček spořitelny Sparkasse Mühlviertel West. Oberbank, bankovní dům s centrálou v hornorakouském Linci nyní prožívá velmi úspěšné období – počtvrté za sebou zaznamenala nejlepší výsledek ve své stočtyřicetipětileté historii. „Zisk koncernu Oberbank po zdanění se za rok 2013 meziročně zvýšil o deset procent a přesáhl 122 milionů eur, zároveň nám rostly úvěry i vklady klientů. Také připomínám, že Oberbank byla jednou z mála větších rakouských bank, která nežádala o státní pomoc,“ potvrzuje ředitel české pobočky Oberbank Robert Pokorný. A Oberbank se daří i v Česku. „Každý rok se zvyšuje náš příspěvek k zisku celé Oberbank, přesná čísla za jednotlivé sub-trhy však s ohledem na konkurenci nesdělujeme,“ doplnil Robert Pokorný. Týdeník Euro z obchodního rejstříku zjistil, že česká pobočka Oberbank spravovala ke konci roku 2012 aktiva ve výši téměř 15 miliard korun při zisku 85 milionů a v roce 2013 její bilanční suma přesáhla již 17 miliard korun a zisk stoupl na 153 milionů. Díky těmto výsledkům může Oberbank v Česku dále expandovat – vloni zde banka otevřela dvě nové pobočky a letos plánuje další tři. „Jednu jsme již otevřeli v Jihlavě, další dvě budou do konce roku následovat v Olomouci a Liberci. Tak se dostaneme na počet 21 filiálek, střednědobě jich chceme mít 25,“ říká Robert Pokorný s tím, že nejrychleji v posledním roce Oberbank v Česku roste hlavně v oblasti dlouhodobého financování investic a také se jí daří získávat finanční prostředky od fyzických osob. „Zde se osvědčuje náš korunový dluhopis s atraktivním ročním úrokem 2,1 procenta, který jsme letos uvedli na trh,“ doplňuje Robert Pokorný. Úspěšní správci Na tuzemském trhu již řadu let nepůsobí jen velké rakouské banky a pojišťovny, ale i úžeji zaměřené finanční společnosti. Specialistou na správu aktiv je investiční společnost C-Quadrat. V Česku její produkty nabízejí investiční poradci, investiční platformy, privátní banky i pojišťovny. C-Quadrat se zaměřuje na správu podílových fondů a fondy fondů, jejichž řízení firma zakládá na sofistikovaných informačních systémech. „Tyto nástroje sledují a matematicky vyhodnocují velké množství dat s cílem vytvořit základ pro co nejexaktnější investiční rozhodnutí při správě majetku. Intuitivní rozhodování totiž vede k neobjektivním a často chybným závěrům,“ vysvětluje obchodní ředitel C-Quadrat pro Česko a Slovensko Jakub Křivan. Tyto automatizované obchodní systémy firma provozuje více než deset let a obdržela za ně desítky mezinárodních ocenění. Například vloni ji investorský magazín Geld udělil posedmé v řadě titul nejlepšího rakouského správce pro oblast fondy fondů. Zřejmě i proto objem spravovaného majetku překročil počátkem dubna hodnotu pěti miliard eur. Rostoucímu zájmu o fondy C-Quadrat odpovídají i výsledky hospodaření rakouského investičního specialisty. Firma vloni zvýšila své výnosy meziročně o polovinu na 69 milionů eur, přičemž zisk po zdanění činil vysokých 9,5 milionu eur. Společnost se také chce více zaměřovat i na klienty mimo země eurozóny. „Například čeští investoři mohou kromě jiných našich produktů investovat i do produktů C-Quadrat Strategie AMI a C-Quadrat ARTS Total Return Balanced denominovaných v české koruně. Touto variantou cílíme především na investory v České republice, kteří své závazky splácí v české koruně a na své straně chtějí redukovat měnové riziko,“ objasňuje Jakub Křivan.

Zaměřeno na nemovitosti Dalším úspěšným specialistou s rakouským kapitálem je Erste Group Immorent ze skupiny Erste Group, kam patří i výše zmíněná Česká spořitelna. Erste Group Immorent, který působí ve střední, východní a jihovýchodní Evropě, se specializuje na financování nemovitostí a infrastruktury a také řízení projektů a poradenství v této oblasti. „Od našeho vstupu na český trh jsme v Česku vybudovali přes 130 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, které využívá více než 90 českých i zahraničních firem. Výstavbu dalších sto tisíc metrů čtverečních kanceláří plánujeme,“ sděluje Heinz Knotzer, finanční ředitel Erste Group Immorent. K nejvýznamnějším českým projektům společnosti Erste Group Immorent patří hlavně pražské kancelářské komplexy Futurama Business Park, Lyra Office Building, Gemini Office Centre a Avenir Business Park. Kvalitu projektů Immorentu potvrzují i četná ocenění – naposledy v dubnu to byla cena Banka roku v soutěži SEE Real Estate Awards Winners. Aktuálně Erste Group Immorent staví v obchodní čtvrti v Praze na Pankráci administrativní objekt Enterprise Office Center s kancelářskými prostorami o rozloze přes 29 tisíc metrů čtverečních.

Třetinu ploch zde obsadí úspěšná česká firma Avast Software. Vedle developmentu je těžištěm podnikání Immorentu i financování nemovitostí, úspěšným projektem z této oblasti je například brněnské nákupní centrum Olympia. „Mezi top 25 rozvíjejícími se trhy světa obsadilo Česko podle agentury Bloomberg sedmé místo. Nízké zadlužení, velký potenciál pro investice a špičkově vzdělaná pracovní síla jsou jen některé z faktorů, proč je pro nás Česká republika klíčovým trhem,“ říká Heinz Knotzer a dodává, že s 13 procenty prázdných kancelářských prostor má Praha nejnižší míru neobsazenosti ze všech hlavních městech ve střední a východní Evropě. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít