Dálnice a byty ve skluzu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Dálnice a byty ve skluzu

, Erich Handl,
Dálnice a byty ve skluzu
Zdroj: Euro.cz

TPCA Kolín

PRAHA (han) – Do časového skluzu se dostávají některé investice, které přislíbila česká vláda učinit na podporu výstavby automobilky TPCA ve středočeském Kolíně. Konkrétně jde o výstavbu nového úseku dálnice D11 a také stavbu nových bytů. „Dálnici blokují nerealistické požadavky vlastníků pozemků, v důsledku toho se musí pozemky vyvlastňovat,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel státní agentury CzechInvest Martin Jahn. „Vláda ale neslíbila jeho dokončení k žádnému konkrétnímu termínu,“ dodává.
Automobilka za 1,5 miliardy eur, která bude vyrábět toyoty, peugeoty a citroëny, má spustit výrobu v únoru 2005, přičemž zkušební provoz by měl být zahájen už v příštím roce. Nábor pracovníků je podpořen výstavbou 850 bytů s regulovaným nájemným, ve kterých budou bydlet zaměstnanci továrny. Stát slíbil dokončit byty v roce 2004. „Záležitost se nyní řeší, dokončení bytů do roku 2004 není stále nereálné,“ míní Jahn. Projekt bude financován z poloviny ze státní dotace, druhou část má zajistit město Kolín pomocí úvěru. Tato půjčka by měla být splácena z nájemného.
„Všechny závazky vůči průmyslové zóně Kolín jako takové stát beze zbytku plní. Nábor běží výborně, do zóny už přišli první dva dodavatelé TPCA. Jde o výrobce sedadel Lear a francouzského dodavatele Peugeotu, společnost Gefco,“ říká ředitel Jahn. Celkem bude mít kolínská automobilka dvě stovky dodavatelů, z nichž zhruba polovina bude z České republiky. Miniauta, která bude továrna produkovat, se zřejmě představí na některém autosalonu v příštím roce.