Dača na Žižkově

15. prosince 2014, 00:00 - Hana Boříková
15. prosince 2014, 00:00

Lekhman Rusové půjdou tam, kde je mají rádi, je přesvědčen Viktor Lekhman, který vodí tuzemským developerům zájemce z Východu. Miloše Zemana prý mají Rusové rádi. „Jeho ekonomická diplomacie je dobrá,“ chválí Lekhman prezidenta za to, že mu nekazí byznys.

* Váš stěžejní projekt – Central Park Praha – pomalu doprodáváte. Co dál?

Prodeje jdou dobře. Zpočátku jsme museli investovat hodně do marketingu. Teď je image Central Parku natolik pozitivní, že Rusové nekupují jen metry čtvereční, ale životní styl. Central Park je svou atypičností výborný projekt pro designéry. Ti chodí rovnou s klientem a radí mu, jak byt zařídit. Nechávají si vyrobit třeba kulaté postele na míru. Doprodejem projektu ale nic nekončí. V databázi máme v současnosti zhruba 30 tisíc lidí. To neznamená, že všichni něco koupí, ale dostane se k nim naše nabídka. Nově jsme se zaměřili i na klientelu investorů, kteří tu hodlají utratit větší množství peněz a chtějí je investovat do komerčních nemovitostí. Nabízíme jim kompletní servis.

* Kupují východní klienti byty na investici, nebo pro sebe? Central Park Praha stále vypadá poloprázdný.

Malé byty pronajímají, ty velké ne. Nemá smysl pronajímat byt za 20 milionů, který nákladně zařídíte. Hodně Rusů tu i bydlí. Často sem ale přijíždějí jen na dva nebo tři měsíce. Tradičně jezdí na Vánoce. Je to pro ně taková dača. Byt slouží pro majitele jako centrála, má tu auto a vyjíždí odsud do Španělska nebo na jih Francie, má v Česku peníze v bance, investuje tu do komerčních nemovitostí. Náš průměrný klient investuje dva miliony eur. Část do bytu, část do podnikání, třeba právě do nemovitostí. Z investice má výnos pár procent, což mu pokryje náklady na poplatky a energie. Česko je zajímavé pro trochu vyšší střední třídu. Velmi bohatí Rusové nakupují v Londýně nebo ve Vídni. Proto tam chceme otevřít pobočku. Vídeň bude produkt pro bohaté. Už to umíme. Příští rok otevíráme pobočku také v Maďarsku, kde nás podporuje vláda. Když si někdo koupí v Budapešti byt, dostane vízum, když investuje, dostane občanství.

* Podle čeho si u nás vybírají Rusové byty?

Když se jim líbí, koupí. Nemusejí projekt ani znát. My klientovi ukážeme Prahu, pozveme ho na kávu do Central Parku Praha a sedmdesát procent už dál nikam nejde.

* Bojí se Rusové o své peníze?

Existuje druh klienta, který si říkal: Na co budu kupovat byt v Evropě? Mám peníze doma v bance a mám z toho slušný výnos. Když ale rubl od začátku roku oslabil o téměř 40 procent, tahle myšlenka přestala fungovat. A to je pro nás příležitost.

* Jaké chtějí Rusové komerční nemovitosti?

Chtějí jednoduchou investici, koupit a ihned pronajmout, nebo ještě raději již pronajatou. My dáme několik investorů dohromady, najdeme jim nemovitost, která vynáší pět procent. Začali jsme tento byznys na začátku krize a je docela perspektivní. Teď máme například v nabídce pět marketů.

* Je tu dostatečná nabídka nemovitostí?

Najít projekt za 50 či 60 milionů eur je možné, ale najít nemovitost za tři miliony eur už je problém. Přijďte však za rok a my vám řekneme, kolik máme prodaných objektů. Myslím, že tento rok nám pomůže. Krize nám pomůže. Nejdřív nám pomohla krize v Česku dostat se k Central Parku – nikdo neměl klienty – a teď nám pomáhá krize v Rusku a na Ukrajině. Dnes už se na nás developeři sami obracejí.

* Takže čeští developeři přišli na to, že když mají ležáky, mají zavolat vám?

Ale ne. Tak jednoduché to není. Pro nás je podstatou co největší množina klientů. Ideálně to vypadá tak, že si od nás klient v roce 2007 koupil vízum, pak pojištění, pak byt a pak investuje s námi víc peněz. O to nám jde. Snažíme se jim prodat to nejlepší.

* A to je Central Park Praha?

Já tady kupuju byt, bydlí tu polovina našich makléřů. Prodali jsme v Central Parku přes tři sta bytů v objemu 79 milionů eur. My ale teď už máme 20 procent českých klientů. Jdou k nám, protože dostanou dobrý servis. ZajíViktor má nás poslední dva roky i český byznys, který má přesah do Ruska.

* Chcete se vklínit mezi realitní kanceláře, kterých je už tak na trhu moc?

Ne. My chceme být operátor, agregátor na trhu nemovitostí. My nepotřebujeme maximální výnos z obchodu, ale maximální počet klientů. My potřebujeme reputaci a stačí nám málo procent z velkého objemu. To jsme budovali sedm let.

* Berou Rusové Česko jako bezpečnou destinaci? Proč nejdou jinam do Evropy?

Kam do Evropy? Do Německa? Tam je jiná mentalita. My máme podobnou mentalitu jako vy. Česko je na půl cesty k Západu. Devadesát procent Rusů neví, co bylo v roce 1968. Oni věřili, že vám jdou pomoci. Propaganda byla tak propracovaná.

* Jak se podepisuje postoj naší vlády na chuti ruských investorů?

Minulý týden jsme byli na mezinárodním veletrhu nemovitostí v Rusku. Tam naši partneři prováděli potenciální zájemce, a když se dostali k Bulharsku, které podporuje sankce, oni řekli: Nepotřebujeme tam kupovat byty. Rusové půjdou tam, kde je mají rádi. Miloše Zemana mají rádi. Jeho ekonomická diplomacie je dobrá. Chápejte, dalajlama si byt nekoupí.

* A Ukrajina?

Ta je pro nás perspektivní. Staří bohatí vyvážejí kapitál a teď začnou ti noví.

* Jak vy vnímáte krizi na Ukrajině?

Mám dědečka z Ukrajiny. Teď zemřel. Asi ze stresu. Mám také hodně kamarádů z Ukrajiny. Ani tam není vnímání jednotné. Půlka z nich je proruská, půlka proevropská. To není moje válka, ani jejich. Je to o tom, jak se mistr Putin domluví s mistrem Obamou. l

Viktor Lekhman (27) • Narodil se v Murmansku. • Studoval na murmanské matematické střední škole a gymnázium na ruském velvyslanectví ve Vietnamu. • V roce 2004 absolvoval University of New York v Praze, Fakultu Business Administration. • V roce 2007 založil firmu Lekvi poskytující komplexní služby pro cizince v České republice.

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít