Cynická jízda

04. listopadu 2013, 00:00 - Blahoslav Hruška
04. listopadu 2013, 00:00

Daniel Loeb a jeho Third Point jsou při chuti. Poté, co investor popudil Sony, chce zatočit i se Sotheby’s a Nokií

Kdyby měl filmový bídák Gordon Gekko z Wall Street svého bratra v reálném světě, nikdo by se na jeho místo nehodil víc než Daniel Seth Loeb, zakladatel a ředitel hedgeového fondu Third Point. Absolvent ekonomiky na Kolumbijské univerzitě s pověstí cynického a arogantního muže, který nechvalně proslul svými „podpásovkami“ v podobě otevřených denunciačních dopisů, spravuje majetkové portfolio čítající 14 miliard dolarů a je rozhodně při chuti. Mezi nejnovější terče jeho metody, která hraničí s terorem menšinového akcionáře, patří finská Nokia nebo slovutný aukční dům Sotheby’s.

Na začátku září se finský telekomunikační gigant vzdal svého byznysu s mobilními telefony a včetně licencí jej prodal Microsoftu. Zatímco konzervativní komentátoři dumali, jak se „nová“ Nokia prosadí na zahuštěném trhu datových služeb, digitálních autonavigací nebo jako licenční agentura pro svět ICT, Loeb začal skupovat.

„Situace vyprovokované nějakou událostí, jako byl obchod mezi Nokií a Microsoftem, jsou chlebem a solí naší strategie,“ napsal Loeb svým investorům. Ostatně jak jinak než formou pravidelného čtvrtletního dopisu.

Ty se ani zdaleka nepodobají suchopárnému výčtu finančních statistik. Loeb řeč čísel často kombinuje se svými komentáři a neotřelými glosami, a tak se investoři dočtou třeba o názorech šéfa Third Pointu na nejnovější hollywoodskou produkci nebo sahají po slovníku, aby se ujistili o významu latinských slovíček a dávno nepoužívaných anglických výrazů, v nichž si „investiční aktivista“ tolik libuje. Často také běží do knihkupectví, aby si koupili knihu, kterou jim Loeb naordinuje jako povinnou četbu. Podle mnohých znalců není ostatně Mr. Pink, autor sžíravých komentářů na adresu nejrůznějších firem publikující v 90. letech minulého století na blogu Siliconinvestor.com, ve skutečnosti nikdo jiný než právě Daniel Loeb.

Nokia patří mezi jeho nejnovější investice.

Před dvěma týdny se tak někdejší trader Citibank pochlubil strategickou spoluprací se Siemensem v rámci Nokia Siemens Networks, na druhou stranu se nijak netajil tím, že mu tradiční finská firma poslouží tak trochu jako dojná kráva. Až bude na začátku roku 2014 prodej divize přístrojů a servisu Microsoftu dokončen, zbude Nokii v pokladně osm miliard eur. A ty hodlá Loeb formou zvláštní dividendy nebo zpětného odkupu podílů rozpustit mezi investory Third Pointu.

Mimochodem, název fondu pochází z další Loebovy životní záliby, surfaření. Nazývá se tak jedno z nástupních míst pro jízdu na vlnách, které leží poblíž kalifornské pláže Malibu, kde Loeb vyrůstal.

Šťavnaté dopisy Zakladatel Third Pointu není jediný, který na kdysi nedotknutelné pilíře odvětví aplikuje zásadu tvrdého investora – když nevidí důvod, proč investovat do drahého vývoje, požaduje rozpuštění finanční rezervy a ořezání klíčových aktivit. Podobně postupuje třeba i Carl Icahn, který drží menšinový podíl ve společnosti Apple. Jenže zatímco 77letý nestor investičního byznysu Icahn, kterého s čistým jměním ve výši 20 miliard dolarů řadí časopis Forbes k jedničkám mezi správci hedgeových fondů, zatlačil na Apple po Twitteru, Loeb si oblíbil poněkud staromódní metodu otevřených dopisů. Tato svého druhu literární dílka dokonce přikládá k formuláři 13D, kterým se akcionáři veřejně obchodovatelných podílů musejí povinně hlásit americké komisi pro cenné papíry (SEC).

Připomeňme, že letos v srpnu si Loeb vzal na paškál filmové studio Sony, v němž drží Third Point sedmiprocentní balík akcií. V dopise, samozřejmě v „přátelském duchu“, vedení společnosti napsal, že je nespokojený s finančními výsledky a že Sony bude muset začít prodávat filmová práva. Ideálně by se prý firma měla soustředit na elektroniku a oddělit ze skupiny celou větev Entertainment, tedy filmový byznys.

Pořádně tím namíchl herce a producenta George Clooneyho. „Loeb si říká aktivistický investor. Já bych ho ale nazval přivandrovalým zlatokopem, který ve filmovém průmyslu rozsévá atmosféru strachu,“ přisadila si filmová hvězda.

Spor byl prozatím zažehnán, i když nikdo neví, kdy se Loeb do věci opět vloží.

Staří mistři na odpis Totéž se opakovalo i na začátku října, kdy Third Point zaútočil na slavný newyorský aukční dům Sotheby’s. I tady Loeb vlastní jen okrajový podíl – pouhých 9,3 procenta. Jenže vzhledem k roztříštěným akcionářům zároveň jeden z největších. Loeb sedl k počítači a napsal dopis, v němž Sotheby’s přirovnal k „dílu starého mistra, které potřebuje nutně restaurovat“, a vyzval ředitele aukčního domu Williama Ruprechta k rezignaci.

„Nevidíme příliš mnoho důvodů, které by ospravedlňovaly vaši celkovou kompenzaci za rok 2012 ve výši 6,3 milionu dolarů,“ napsal rozhněvaný Loeb Ruprechtovi s tím, že bere víc než ředitel Tiffany, třikrát větší společnosti. A nezapomněl dodat, že firma Ruprechtovi proplácí auto a členství v golfových klubech.

Navíc si přisadil i jako mecenáš a znalec umění. „Nejste si plně vědom důležitosti moderního a soudobého umění pro strategii firmy,“ zkritizoval Loeb Ruprechta. Poněkud nemístně – byl to právě zakladatel Third Pointu, kdo přes Sotheby’s v roce 2009 prodal za 5,5 milionu dolarů jedno z děl amerického provokatéra Jeffa Koonse.

K Loebově kritice se přidal další menšinový akcionář z řad hedgeových fondů, Marcato Capital Management. Ten pro změnu aukční síni doporučil, aby prodala své majetky v Londýně a New Yorku a investory začala vyplácet. A i když Sotheby’s mezitím přijala opatření k ochraně práv akcionářů, což je eufemismus, který má zabránit dravým investorům v nepřátelském převzetí firmy, soustavnému tlaku se nevyhne.

Zaútočit a prodat Ruprecht by nebyl první CEO, kterého Loeb dokázal vytlačit z místa. Loni takto vyšachoval ze hry Scotta Thompsona, ředitele Yahoo.

Kontroverzní Loeb opět nasadil svou oblíbenou metodu, otevřený dopis. A v něm na Thompsona vytáhl, že se chlubí vysokoškolským diplomem z oboru IT, i když nic takového nevystudoval. Thompson sice rezignoval, nakonec ale s čistým štítem. » To v roce 2004 Third Point získal 7,1 procenta akcií v reklamní agentuře InterCept a Loeb jejímu vedení hned napsal, že horší management firmy ještě nezažil. „Poflakují“ se prý v luxusních tryskáčích a popíjejí šampaňské na účet akcionářů. Jistý člen představenstva je pak živoucím důkazem hesla „kdo neumí, učí“.

Zatímco jinde dobře míněné rady nevyšly, v případě Yahoo slavil Loeb se svým dopisním aktivismem úspěch. Na místo Thompsona dosadil poněkud výstřední minoritní akcionář Marissu Mayerovou z konkurenčního Googlu. Akciím Yahoo se začalo dařit – mimo jiné i proto, že další z gigantů světa internetu, sociální síť Facebook, se naopak na burze stal propadákem. Tím ovšem Loebovo angažmá skončilo. Letos v červenci se Third Point začal zbavovat akcií v Yahoo a sám Loeb odstoupil z představenstva. Roční intervence v Yahoo mu nakonec vynesla přinejmenším 655 milionů dolarů – takový byl rozdíl v ceně nakoupených a prodaných akcií.

Podobně jen několik týdnů trvalo Loebovo angažmá ve firmě Herbalife, kde Third Point držel osm procent. Loeb si letos na jaře vsadil na pád akcií a prodával v době, kdy jiný hedgeový fond, Pershing Square vedený Billem Ackmanem, nařkl Herbalife z pyramidového systému.

Otevřené dopisy a tlaky na výměnu managementu nejsou jedinou spornou metodou Daniela Loeba. Loni před Vánocemi vydělal půl miliardy dolarů na řeckých dluhopisech, které Third Point nakoupil teprve půl roku předtím. O kupce nebyla nouze, protože se mnoho bank expozice vůči Řecku rádo zbavilo. Byla to dvojí hra – na jednu stranu Loeb musel přesvědčit své klienty, že vložit peníze do řeckého dluhu, který byl všeobecně považován za odpad, se vyplatí. A v jeho zájmu bylo zase v Athénách přiživovat pověst hedgeových fondů jako cynické partičky, která má Helénskou republiku v hrsti. Podařilo se – v závěru loňského roku Athény oznámily, že použijí deset miliard eur získaných ze záchranných mechanismů EU na zpětný odkup dluhopisů.

Third Point tak obratem svou investici dokázal zdvojnásobit a Loeb se zapsal do análů sázek, které jsou na samé hraně etiky. Asi jako když George Soros v roce 1992 zaútočil na britskou libru a vydělal na tom miliardu dolarů.

Žádný zázrak Podobně dravé a riskantní aktivity jsou nicméně pro Loeba nutností. Jeho hedgeový fond Third Point, oficiálně zaparkovaný v offshoreovém ráji na ostrově Guernsey, nepatří mezi největší na trhu. Pro srovnání – vůbec největší majetek spravuje Bridgewater, který je se 120 miliardami dolarů osmkrát větší než Third Point.

Loebův fond čelí stejným problémům jako ostatní. Zejména v posledním roce je čím dál náročnější argumentovat, proč by portfolio hedgeových fondů mělo být nutně výkonnější a atraktivnější než mnohem konzervativnější investice. K poslednímu září vykázal Third Point, respektive jeho nejstarší fond Partners, meziroční růst 18 procent. Jen o desetinu procentního bodu je pak horší průměrný roční výnos od roku 1996, kdy Loebova skupina vznikla.

Právě druhé číslo je pro amerického manažera s pověstí cynika mnohem podstatnější, protože pouhý roční horizont výkon Third Pointu nestaví mezi investiční šlágry. Vzhledem k tomu, že americké i evropské akciové trhy letí vzhůru, dosáhly podobného zhodnocení i běžné podílové fondy, které mají ve svém portfoliu jen akcie. Navíc bez obvyklého dvouprocentního poplatku za správu, který si hedgeové fondy účtují.

Dokazuje to i poslední Hedge Fund Trend Monitor, který na základě analýzy 708 fondů vypracovává společnost Goldman Sachs. K letošnímu 9. srpnu vynesl průměrný hedgeový fond ve srovnání se začátkem roku 23,1 procenta, jen o tři procentní body více než akciový index S&P 500. Výkon hedgeových fondů je ale zkreslen tím, že jde o tzv. VIP koš, kam Goldman Sachs počítá 50 společností, o které se investoři nejvíce perou. Pokud bychom zahrnuli do výpočtu veškeré spravované peníze, dosáhl by výnos pouhých 4,1 procenta.

Analýza společnosti Goldman Sachs také odhaluje, že pověst hedgeových fondů jako agresivních správců portfolia s velkým rizikem i velkým výnosem zároveň je oprávněná jen částečně. „Průměrný fond drží v první desítce svých největších investic 63 procent jmění dlouhodobě, zatímco u průměrného podílového fondu je tento poměr 38 procent,“ konstatuje Hedge Fund Trend Monitor.

Na trhu je plno Na trhu hedgeových fondů navíc panuje tvrdá konkurence. Podle nejnovější zprávy Global Hedge Fund Industry Report společnosti HFR obhospodařovaly fondy v letošním třetím čtvrtletí jmění ve výši 2,51 bilionu dolarů, o 94 miliard více než v polovině roku.

Úměrně tomu ale stoupá i počet hráčů na trhu. Letos v létě se počet hedgeových fondů poprvé od roku 2006 vyhoupl nad deset tisíc.

V důsledku toho některé fondy začínají zlevňovat a snižovat poplatky, na nichž jen loni vybraly přes 50 miliard dolarů. Přestává tak platit zlaté pravidlo „2 + 20“, tedy dvě procenta za správu portfolia a 20 procent jako výkonnostní poplatek zúčtovaný při překonání stanoveného maxima výnosu. Některé fondy pak nasazují přímo dumpingové ceny. Třeba investiční veterán David Iben letos v červenci založil novou společnost Kopernik, kde si účtuje za správu jen 0,25 procenta.

Zároveň je rozhodování o investicích čím dál složitější. „Od hrozící platební neschopnosti USA přes kvantitativní uvolňování až po japonské reformy, nepokoje v Sýrii a dopady mnoha voleb v zemích EU. Potřeba rozumět geopolitickým a makroekonomickým souvislostem nikdy nebyla naléhavější než právě nyní,“ vysvětluje Kenneth J. Heinz, šéf HFR. Mnoho hedgeových fondů se pak kvůli malým výkyvům na akciových trzích vrhá na komodity, třeba na kakao nebo kukuřici.

Není divu, že v takové atmosféře mnozí manažeři hedgeových fondů sahají po mnohem záludnějších zbraních, než je Loebovo tříbení literárního talentu. Třeba SAC Capital miliardáře Stevena Cohena, který spravuje zhruba stejný majetek jako Third Point, čelí obžalobě z nepovoleného insider tradingu. Podivín, který proslul svou modrou fleecovou bundou a především tím, že svým obchodníkům zakazoval telefonovat a v místnosti udržoval stálou teplotu 20 stupňů Celsia, si měl nejméně od roku 1999 kupovat utajované informace z firem jako Intel, BlackBerry nebo právě Yahoo. SAC Capital čelí trestu nejen jako firma, ale navíc je obžalován i Cohen. A to hned v několika civilních procesech.

SAC Capital by nakonec mohl zaplatit pokutu až ve výši 1,4 miliardy dolarů – vůbec nejvyšší v dějinách finančnictví.

Paradoxně by se to ale Cohena osobně příliš nedotklo a v dosud neregulovaném světě hedgeových fondů, které na rozdíl od bank v rozletu nic nebrzdí, by se znovu uchytil. Ostatně stejně jako Daniel Loeb, který bere investice nejen jako zdroj obživy, ale i jako strategickou hru, v níž se proti konkurenci tvrdě bojuje.

„Za žádných okolností se nepřibližujte k mým zaměstnancům a nenabízejte jim práci. Pokud se budete snažit najmout si lidi z jiných fondů, budu to považovat za válečný akt,“ napsal podivín Loeb v roce 2005 jednomu ze svých konkurentů. Ostatně jak jinak než v pečlivě rozšířeném e-mailu. l •

Po čem fondy touží

Top 10 firem, do nichž hedgeové fondy nejvíce investují

Společnost Tržní kapitál Počet Podíl fondů

(v mld. USD) fondů* na tržním

kapitálu

AIG 469 69 14

Google 285 65 4

Apple 467 50 2

GM 47 42 8

Citigroup 155 37 4

Microsoft 265 32 2

Charter Com 12 30 37

Priceline.com 48 30 16

Hertz 10 29 34

21st Century Fox 74 28 16

*Počet hedgeových fondů, které mají firmu mezi svými top 10 investicemi,

k 30. 6. 2013

Zdroj: Goldman Sachs

Jako na houpačce

Meziroční výnos fondu Third Point Partners (v %)

60

52,02

41,81

40 38,44

30,36

20,96

20 17,07 15,05 19,51 15,03 17,31

0 –0,35

–6,65

-20

–32,75

-40

2000 2012

Zdroj: Third Point

„Situace vyprovokované nějakou událostí, jako byl obchod mezi Nokií a Microsoftem, jsou chlebem a solí naší strategie,“ napsal Loeb svým investorům. Letos v létě se počet hedgeových fondů poprvé od roku 2006 vyhoupl nad deset tisíc.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jak a kde sehnat výpis z obchodního rejstříku snadno a rychle
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Auta
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž …
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
BMW představuje prototyp nového boxeru s oldschoolovým designem
V Německu na zemní plyn bez mýta
Sedm ojetých aut, která se vám rozbijí už cestou z bazaru
Technologie
Kdyby byly reklamy na chytré hodinky upřímné (video s CZ titulky)
LG má 17″ notebook s rozměry 15″ a hmotností 13″
Na Facebooku se letos nejvíce řešila témata spojená s Mezinárodním dnem žen
Ledecká, hokej a Freddie Mercury… Co dalšího Češi letos nejvíce googlili?
OnePlus 6T přichází v edici McLaren. Má více paměti, rychlejší nabíjení a vyšší cenu
Hry pro příležitostné hráče