Čtrnáct divných miliard

08. dubna 2013, 00:00 - Miroslav Zámečník
08. dubna 2013, 00:00

Jestli se potvrdí dobrá výtěžnost DPH v časech recese, čekají budoucího ministra financí sladká léta

Když se loni ministerstvu financí výrazně nepovedlo naplnit plánované inkaso daně z přidané hodnoty, dával k dobru vysvětlení kdekdo. Někdo si vzpomněl na „průsaky“, které zvýšení spodní sazby DPH způsobilo prostřednictvím nákupní turistiky. Jiný oprášil koncept Lafferovy křivky a tvrdil, že čtrnáctiprocentní snížená sazba DPH se nezvratně nachází na její pravé, klesající straně, a že tedy vláda zákonitě musí vybírat na DPH s rostoucími sazbami čím dál méně. Co na tom, že Lafferova křivka se původně týká daně z příjmů a výnosové maximum je podle četných akademických propočtů v USA v pásmu daleko za současnou mezní sazbou daně z příjmů v Česku.

Kritika ekonomů Českomoravské konfederace odborových svazů byla zdrcující: „Inkaso této daně, této,vlajkové lodi‘ vládních reforem, skončilo fakticky fiaskem. V roce 2012 měla totiž zvýšená sazba daně u základních životních potřeb o čtyři procentní body přinést do státního rozpočtu dodatečných 23 miliard korun (ty se měly stát rezervou pro takzvanou důchodovou reformu). Ve skutečnosti byla vybraná daň oproti plánované nižší o 22 miliard (199,7 mld. místo 221,6 mld.). K nepříjemnému faktu, že,rozpočtová rezerva na důchodovou reformu‘ se v minulém roce někam,vypařila‘, se už nikdo nehlásí. Pan premiér již,zapomněl‘, že veřejně tvrdil, že tyto peníze se neprojedí, ale budou v rozpočtu evidovány na zvláštním účtu.“ Vzkaz Kalouskovi zněl: „Běž se oběsit, chemiku!“

O to větší je překvapení vývoje daňových příjmů z DPH v prvních třech měsících letošního roku. Co vzkážeme chemikovi teď, když se v absolutních číslech inkaso DPH zvýšilo meziročně o čtrnáct miliard? V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2011, kdy snížená sazba činila deset procent, je rozdíl 16,7 miliardy. Trochu lépe lze pochopit nárůst inkasa spotřební daně o 3,65 miliardy, tedy o 9,9 procenta. V tomto případě se na výběru mohl podepsat třeba efekt předzásobení u tabákových výrobků, které přihodilo 5,5 miliardy, a snížení vratek u zelené nafty. Inkaso u daně z příjmů fyzických osob mírně stouplo a zřejmě souvisí se zavedením sedmiprocentní „solidární“ přirážky u příjmů překračujících čtyřnásobek průměrné mzdy.

Zastánci Lafferovy křivky musejí být z vývoje příjmů z DPH naprosto perplex. Snížená i základní sazba stouply letos o jeden procentní bod, a tak bychom měli být ještě víc vpravo, a tedy „konzistentně s argumentem“ vybrat ještě méně než loni. Český statistický úřad navíc přispěl do záhadného kadlubu zveřejněním tržeb v maloobchodu za leden až únor, přičemž žádné oživení poptávky z jeho statistik není patrné. Právě naopak, tržby včetně prodeje a oprav aut podle předběžných údajů meziročně klesly v běžných cenách o 3,6 procenta. Pečlivě jsem prohledával všechny obvykle chytré zdroje a meziroční nárůst inkasa DPH o více než čtvrtinu nikdo ani nekomentuje, natož aby podal přijatelné vysvětlení, jež by nebylo v rozporu s tím, co titíž lidé tvrdili loni. ČSSD nejspíš nová čísla o výběru DPH přijímá s mimořádným povděkem a potichu se modlí, aby je potvrdila další čtvrtletí.

Oživení jednou přijde, pravděpodobně již ve volebním roce. Jestli se potvrdí dobrá výtěžnost DPH v časech recese, pak s růstem poptávky čekají budoucího ministra financí sladká léta. V Bruselu být za kozáka a doma navyšovat užitečné kapitálové výdaje, to je snová kombinace.

Saldo státního rozpočtu v přebytku za první kvartál o čtrnáct miliard, což je meziroční zlepšení o 36,7 miliardy korun, je nejlepším výsledkem od vrcholně konjunkturního roku 2006, kdy ještě seděl v Letenské 15 Bohuslav Sobotka. Stínem na rozpočtu je nižší čerpání kapitálových výdajů, meziročně o 5,1 miliardy korun. Pokud by měl tento trend pokračovat, při průměrném multiplikátoru veřejných výdajů v případě investic řekněme 0,6, ubírá vláda ekonomickému růstu nějaké desetinky procenta.

Je to natolik divné číslo, že i vláda Petra Nečase glosuje výsledek zdrženlivě. Ministr financí Miroslav Kalousek se nechal slyšet, že „vedle úpravy DPH se na výběru daně pozitivně projevuje transformace daňové správy a vyšší efektivita její práce“. Že by tak rychle a tak hodně? K autorovi tohoto článku byl však pan ministr do telefonu upřímný: „Nevím, čím to je. Máme asi čtyři hypotézy, ale nevěřím ani jedné z nich.“

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít