Co SOCR ČR očekává od nové vlády

29. ledna 2018, 00:00 -
29. ledna 2018, 00:00

Je zapotřebí, aby došlo co nejdříve k ustavení takové vlády, která dostane důvěru sněmovny

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelských svazů v zemi. Stabilní politickou situaci proto jednoznačně považuje za klíč k zajištění maximální předvídatelnosti podnikatelského prostředí.

Představitelé svazu si uvědomují, že současná situace, kdy sestavování funkční vlády provázejí značné komplikace, v žádném případě neprospívá politické ani ekonomické stabilitě země. Je zapotřebí, aby došlo co nejdříve k ustavení takové vlády, která dostane důvěru sněmovny a jejíž jednotliví ministři začnou na základě toho v dlouhodobém horizontu intenzivně a soustavně pracovat na dalším rozvoji České republiky.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR připravil určitá doporučení a návrhy, s nimiž by se měli členové nově ustavené vlády seznámit a věnovat jim dostatečnou pozornost.

Pokud jde o oblast financí a hospodaření státu, zde se v centru pozornosti nacházejí jednoznačně daně. V této souvislosti doporučujeme koncepční změny daňových zákonů včetně omezení četnosti jejich novel. Upozorňujeme také na rizika vyplývající z možného uplatnění výjimek ze zákona o EET. Již od počátku podporujeme jeho plošné zavedení, pokud možno bez výjimek, které by zaručovalo rovné podmínky podnikání. V rámci úpravy regulace sdílené ekonomiky požadujeme analýzu účelnosti stávající legislativy a případné odstranění jejích neefektivních částí. Je zapotřebí revidovat investiční pobídky a zpřísnit pravidla pro jejich udělení. Samozřejmě podporujeme snížení DPH na potraviny.

V oblasti sociální politiky a zaměstnanosti doporučujeme revizi účelnosti sociálních dávek a vytvoření transparentního systému pro vývoj minimální mzdy.

Stojíme za záměrem snížení sociálního pojištění hrazeného zaměstnavatelem.

Rovněž doporučujeme, aby se vláda aktivně zabývala konkrétními kroky v rámci politiky zaměstnanosti.

Jedním ze zásadních úkolů 21. století je vybudování digitálního Česka. Digitalizaci považujeme za nejvíce meziresortní disciplínu nové vlády, která bude vyžadovat maximální spolupráci všech ministerstev a ostatních vládních organizací.

Pro oblast vzdělávání, vědy a výzkumu by se mělo financování výzkumu zaměřit na výstupy a aplikovaný výzkum. Jsme zastánci financování vysokých škol v závislosti na struktuře absolventů a jejím souladu s potřebami trhu práce ve střednědobém horizontu. Požadujeme také analýzu financování především středního odborného školství v závislosti na potřebách trhu práce.

U oblasti práva a spravedlnosti je zapotřebí důsledná kontrola četnosti novel a dodržování legisvakance. Klademe velký důraz a apelujeme na „kvalitu přijímaných norem“. Za nejdůležitější považujeme vyšší stupeň zkvalitnění procesu přípravy legislativy.

Cestovní ruch je významným hospodářským odvětvím, které dosahuje až tří procent HDP a významnou měrou se podílí na zaměstnanosti v ČR. Vzhledem k postupujícímu procesu digitalizace a robotizace v průmyslu a zemědělství do budoucna očekáváme další nárůst významu sektoru služeb. Z toho důvodu požadujeme, aby sektoru cestovního ruchu byla věnována adekvátní pozornost včetně širokých kompetencí příslušného ministerstva.

Pro oblast průmyslu a obchodu stojíme o snížení administrativní zátěže především pro malé a střední podniky. Dále doporučujeme zvážit těsnou spolupráci s Hospodářskou komorou ČR na projektu Právní elektronický servis pro podnikatele.

U oblasti veřejných investic a místního rozvoje prosazujeme zpracování koncepce a programu rozvoje venkova s vazbou na regionální politiku EU. V této souvislosti požadujeme provést důkladnou analýzu stavu obslužnosti venkova. Rovněž se zasazujeme o to, aby se vláda intenzivně zabývala situací po uzavření nebo omezení možnosti čerpání evropských fondů. 0


Čtěte také

 Páral

Španělská Omladina a Evropa

„Proevropské síly" sklízejí plody svého konání v posledních třech desetiletích.

před 9 hodinami

 Muži s bitcoinem. Ondřej Klofáč (vlevo) a Pavel Pulkráb se postili do zprostředkování obchodu s virtuálními měnami. Zabývají se zhruba dvacítkou z nich s největší kapitalizací.

Po padesátce zrychlit: zkušení byznysmeni vydělávají na kryptoměnách i aplikacích

Tyhle padesátníky ještě nikdo z oběhu nestáhl a chystají se znovu měnit svět.

před 10 hodinami

 Americký prezident Donald Trump

Zklidnění na frontě: Čína nakoupí americké zboží za 1,2 bilionu dolarů

Čína v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy souhlasila, že nakoupí americké…

22. února 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Poradna plná daňového přiznání
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Auta
Volvo XC90 se po faceliftu nezměnilo, nově ale maskuje…
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug-in hybridní pohon
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Technologie
Srovnání pokut v sousedních zemích. Kde řidiči platí nejvíc?
Nvidia vydala GeForce GTX 1660 Ti: Turing s „RTX Off“, ale levnější. Jak dopadl?
Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Moneta ještě pořád chce koupit Air Bank, zaplatila by ale méně
Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Hry pro příležitostné hráče