Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Co SOCR ČR očekává od nové vlády

29. ledna, 00:00 -
29. ledna, 00:00

Je zapotřebí, aby došlo co nejdříve k ustavení takové vlády, která dostane důvěru sněmovny

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelských svazů v zemi. Stabilní politickou situaci proto jednoznačně považuje za klíč k zajištění maximální předvídatelnosti podnikatelského prostředí.

Představitelé svazu si uvědomují, že současná situace, kdy sestavování funkční vlády provázejí značné komplikace, v žádném případě neprospívá politické ani ekonomické stabilitě země. Je zapotřebí, aby došlo co nejdříve k ustavení takové vlády, která dostane důvěru sněmovny a jejíž jednotliví ministři začnou na základě toho v dlouhodobém horizontu intenzivně a soustavně pracovat na dalším rozvoji České republiky.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR připravil určitá doporučení a návrhy, s nimiž by se měli členové nově ustavené vlády seznámit a věnovat jim dostatečnou pozornost.

Pokud jde o oblast financí a hospodaření státu, zde se v centru pozornosti nacházejí jednoznačně daně. V této souvislosti doporučujeme koncepční změny daňových zákonů včetně omezení četnosti jejich novel. Upozorňujeme také na rizika vyplývající z možného uplatnění výjimek ze zákona o EET. Již od počátku podporujeme jeho plošné zavedení, pokud možno bez výjimek, které by zaručovalo rovné podmínky podnikání. V rámci úpravy regulace sdílené ekonomiky požadujeme analýzu účelnosti stávající legislativy a případné odstranění jejích neefektivních částí. Je zapotřebí revidovat investiční pobídky a zpřísnit pravidla pro jejich udělení. Samozřejmě podporujeme snížení DPH na potraviny.

V oblasti sociální politiky a zaměstnanosti doporučujeme revizi účelnosti sociálních dávek a vytvoření transparentního systému pro vývoj minimální mzdy.

Stojíme za záměrem snížení sociálního pojištění hrazeného zaměstnavatelem.

Rovněž doporučujeme, aby se vláda aktivně zabývala konkrétními kroky v rámci politiky zaměstnanosti.

Jedním ze zásadních úkolů 21. století je vybudování digitálního Česka. Digitalizaci považujeme za nejvíce meziresortní disciplínu nové vlády, která bude vyžadovat maximální spolupráci všech ministerstev a ostatních vládních organizací.

Pro oblast vzdělávání, vědy a výzkumu by se mělo financování výzkumu zaměřit na výstupy a aplikovaný výzkum. Jsme zastánci financování vysokých škol v závislosti na struktuře absolventů a jejím souladu s potřebami trhu práce ve střednědobém horizontu. Požadujeme také analýzu financování především středního odborného školství v závislosti na potřebách trhu práce.

U oblasti práva a spravedlnosti je zapotřebí důsledná kontrola četnosti novel a dodržování legisvakance. Klademe velký důraz a apelujeme na „kvalitu přijímaných norem“. Za nejdůležitější považujeme vyšší stupeň zkvalitnění procesu přípravy legislativy.

Cestovní ruch je významným hospodářským odvětvím, které dosahuje až tří procent HDP a významnou měrou se podílí na zaměstnanosti v ČR. Vzhledem k postupujícímu procesu digitalizace a robotizace v průmyslu a zemědělství do budoucna očekáváme další nárůst významu sektoru služeb. Z toho důvodu požadujeme, aby sektoru cestovního ruchu byla věnována adekvátní pozornost včetně širokých kompetencí příslušného ministerstva.

Pro oblast průmyslu a obchodu stojíme o snížení administrativní zátěže především pro malé a střední podniky. Dále doporučujeme zvážit těsnou spolupráci s Hospodářskou komorou ČR na projektu Právní elektronický servis pro podnikatele.

U oblasti veřejných investic a místního rozvoje prosazujeme zpracování koncepce a programu rozvoje venkova s vazbou na regionální politiku EU. V této souvislosti požadujeme provést důkladnou analýzu stavu obslužnosti venkova. Rovněž se zasazujeme o to, aby se vláda intenzivně zabývala situací po uzavření nebo omezení možnosti čerpání evropských fondů. 0


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Hypotec?ni? sazby leti? nahoru. Ceny bytu? poprve? vystoupaly nad 3 miliony
Jak moc je opravdu výhodné vaše stavební spoření
10 morových ran české krajiny: sucho a chemie
Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?
Přehled slev u stavebních spořitelen: Vyplatí se vůbec?
Auta
Na český trh dorazily další dva nové elektromobily a dva…
DB Schenker a Einride poprvé v ostrém provozu představují autonomní elektrický nákladní vůz T-pod
Test Volkswagen e-Crafter: Nulové emise
Přehnaně agresivní cíle týkající se emisí CO2
Ford Kuga 1.5 EcoBoost v dlouhodobém testu: Jak rychlé je SUV s patnáctistovkou?
Technologie
Lenovo Legion Y530: herní základ (recenze)
PlayStation 4 slaví 5. narozeniny. Víme, kolik se prodalo konzolí a her
Radeon RX 590 s 12nm GPU Polaris je tu. O 10 % rychlejší mainstream, tři hry zdarma
Vodafone bude vánoční dárky rozdávat celý rok
Jaká bude minimální mzda v roce 2019? A jak jsou na tom v zahraničí?
Hry pro příležitostné hráče