Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Co SOCR ČR očekává od nové vlády

29. ledna, 00:00 -
29. ledna, 00:00

Je zapotřebí, aby došlo co nejdříve k ustavení takové vlády, která dostane důvěru sněmovny

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelských svazů v zemi. Stabilní politickou situaci proto jednoznačně považuje za klíč k zajištění maximální předvídatelnosti podnikatelského prostředí.

Představitelé svazu si uvědomují, že současná situace, kdy sestavování funkční vlády provázejí značné komplikace, v žádném případě neprospívá politické ani ekonomické stabilitě země. Je zapotřebí, aby došlo co nejdříve k ustavení takové vlády, která dostane důvěru sněmovny a jejíž jednotliví ministři začnou na základě toho v dlouhodobém horizontu intenzivně a soustavně pracovat na dalším rozvoji České republiky.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR připravil určitá doporučení a návrhy, s nimiž by se měli členové nově ustavené vlády seznámit a věnovat jim dostatečnou pozornost.

Pokud jde o oblast financí a hospodaření státu, zde se v centru pozornosti nacházejí jednoznačně daně. V této souvislosti doporučujeme koncepční změny daňových zákonů včetně omezení četnosti jejich novel. Upozorňujeme také na rizika vyplývající z možného uplatnění výjimek ze zákona o EET. Již od počátku podporujeme jeho plošné zavedení, pokud možno bez výjimek, které by zaručovalo rovné podmínky podnikání. V rámci úpravy regulace sdílené ekonomiky požadujeme analýzu účelnosti stávající legislativy a případné odstranění jejích neefektivních částí. Je zapotřebí revidovat investiční pobídky a zpřísnit pravidla pro jejich udělení. Samozřejmě podporujeme snížení DPH na potraviny.

V oblasti sociální politiky a zaměstnanosti doporučujeme revizi účelnosti sociálních dávek a vytvoření transparentního systému pro vývoj minimální mzdy.

Stojíme za záměrem snížení sociálního pojištění hrazeného zaměstnavatelem.

Rovněž doporučujeme, aby se vláda aktivně zabývala konkrétními kroky v rámci politiky zaměstnanosti.

Jedním ze zásadních úkolů 21. století je vybudování digitálního Česka. Digitalizaci považujeme za nejvíce meziresortní disciplínu nové vlády, která bude vyžadovat maximální spolupráci všech ministerstev a ostatních vládních organizací.

Pro oblast vzdělávání, vědy a výzkumu by se mělo financování výzkumu zaměřit na výstupy a aplikovaný výzkum. Jsme zastánci financování vysokých škol v závislosti na struktuře absolventů a jejím souladu s potřebami trhu práce ve střednědobém horizontu. Požadujeme také analýzu financování především středního odborného školství v závislosti na potřebách trhu práce.

U oblasti práva a spravedlnosti je zapotřebí důsledná kontrola četnosti novel a dodržování legisvakance. Klademe velký důraz a apelujeme na „kvalitu přijímaných norem“. Za nejdůležitější považujeme vyšší stupeň zkvalitnění procesu přípravy legislativy.

Cestovní ruch je významným hospodářským odvětvím, které dosahuje až tří procent HDP a významnou měrou se podílí na zaměstnanosti v ČR. Vzhledem k postupujícímu procesu digitalizace a robotizace v průmyslu a zemědělství do budoucna očekáváme další nárůst významu sektoru služeb. Z toho důvodu požadujeme, aby sektoru cestovního ruchu byla věnována adekvátní pozornost včetně širokých kompetencí příslušného ministerstva.

Pro oblast průmyslu a obchodu stojíme o snížení administrativní zátěže především pro malé a střední podniky. Dále doporučujeme zvážit těsnou spolupráci s Hospodářskou komorou ČR na projektu Právní elektronický servis pro podnikatele.

U oblasti veřejných investic a místního rozvoje prosazujeme zpracování koncepce a programu rozvoje venkova s vazbou na regionální politiku EU. V této souvislosti požadujeme provést důkladnou analýzu stavu obslužnosti venkova. Rovněž se zasazujeme o to, aby se vláda intenzivně zabývala situací po uzavření nebo omezení možnosti čerpání evropských fondů. 0


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak moc je zdraví nebezpečný život on-line?
Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
Nechodíte na preventivní prohlídky? Pojišťovna vám může udělit pokutu
Čeká nás konec letního času?
Kandidáti do voleb se v malých obcích hledají těžce
Auta
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to…
Srovnání: Audi e-tron je větší než I-Pace a EQC, ale má nižší dojezd a je pomalejší
Videodojmy: Citroen Grand C4 Picasso 2.0 BlueHDi EAT6
Čtyřdveřový Mercedes-AMG GT přichází také jako civilní 43 4Matic+. Pomalý vážně není
Mitsubishi slaví 40. narozeniny modelu L200 a brzy představí pick-up budoucnosti
Technologie
Prodeje samostatných grafických karet v Q2 2018: všechno jinak, podíl Nvidie klesnul
Twitter nezatížený algoritmy? Služba chce nabídnout snadné přepínání mezi obsahem
GPU v kartách Nvidia GeForce RTX mají dvě různé třídy. Co jsou zač „áčkové“ čipy?
Google v prosinci „uklidí“ Gmail Offline. Doplněk pro Chrome už nebude potřeba
YouTube a Netflix už nabízejí videa ve formátu AV1, můžete si je vyzkoušet
Hry pro příležitostné hráče