Co když je brácha pasák?

11. dubna 2016, 00:00 - vadim fojtík
11. dubna 2016, 00:00

Staršího sourozence českého ministra financí Alexandera začala na Slovensku stíhat policie, podezírá ho z podvodu a kuplířství

Měl to být bohulibý projekt. Slovenské ministerstvo hospodářství převedlo na neziskovou organizaci Európska vzdelávacia akadémia svoji budovu a pozemky v Nobelově ulici v Bratislavě. Nemovitost dostala do správy společnost Gven s tím, že z vybraného nájemného a poplatků za služby bude hradit alespoň zčásti provoz akademie. Jednatelem společnosti Gven je podle internetové verze slovenského obchodního registru bratr českého ministra financí Alexander Babiš, prokuristou jeho bývala žena Martina Babišová. Vlastníkem firmy je pak od konce roku 2014 jejich syn Martin Babiš.

Vybíráme, neplatíme

Původní plány se ale naplnit nepodařilo. Firma sice vybírala peníze z pronájmu nemovitostí, na účtu akademie jich ale přistál jen zlomek. I proto Európska vzdelávacia akadémia skončila v likvidaci. Tady by měl příběh skončit, ale pokračuje.

V loňském roce se objevila Eúropska agentúra vzdelávania (EAV) s tím, že bude pokračovat v bohulibé činnosti krachující akademie.

S jejím nuceným správcem podepsala dohodu o převodu pozemků v bratislavské Nobelově ulici 16. Slovenské zákony takové řešení umožňují zjednodušeně řečeno za podmínky, že nová organizace bude vykonávat stejnou činnost jako její předchůdce.

V opačném případě se nemovitost vrátí státu.

Smlouva s Babišovým Gvenem tak zanikla, tedy alespoň podle tvrzení nové neziskové organizace EAV. O to větší bylo překvapení, když chtěl nový vlastník koncem loňského roku nemovitosti převzít. „Při přebírání EAV zjistila, že navzdory změně vlastníka nemovitost stále spravuje společnost Gven na základě smlouvy s původním vlastníkem, která přitom zanikla,“ vyplývá z dokumentů EAV, které má týdeník Euro k dispozici.

„Budovu spravovali tak, že poskytovali ubytování, za to kasírovali do vlastních kapes peníze, neplatili neziskovce, neměli na to povolení,“ řekl ve slovenských médiích Milan Bališ. Známý slovenský podnikatel stojí za neziskovkou EAV. Gven navíc budovu spravuje i nyní a vybírá peníze za její pronájem, i když to firmě zakázal bratislavský okresní soud.

Alexandera Babiše již kvůli tomu začala stíhat policie. „Jako statutární zástupce, jednatel firmy Gven, neoprávněně vykonával činnost, na kterou se vztahuje rozhodnutí soudu v Bratislavě III, které nabylo platnosti 17. prosince 2015,“ stojí v oznámení o zahájení trestního stíhání. Bratislavský soud zakázal firmě Gven nakládat s nemovitostmi i přilehlým pozemkem a jejich pronájem.

„Udělali z toho ubytovnu pro pochybné existence, bydlí tam Albánci, kteří v Bratislavě prodávají drogy, pokoje si pronajímají prostitutky a tahají si tam kunšafty,“ uvedl zdroj obeznámený se situací. Z obav z fyzického napadení si nepřál zveřejnit jméno. Jeho slova ale ostatně potvrzuje i rozhodnutí policie, která Alexandera Babiše stíhá rovněž kvůli kuplířství.

Jak již bylo řečeno, budovy se nacházejí v bratislavské Nobelově ulici, číslo orientační 16. Pokud si tuhle adresu zadáte do internetového vyhledávače, po troše úsilí narazíte na reklamu na ubytovnu Nobelova 16.

V internetových diskusích najdete upozornění, že se ve zmíněné ubytovně nemusíte bát o prozrazení identity. I tohle tvrzení potvrzuje zmíněný policejní spis. Ten popisuje případ, kdy jeden z klientů ubytovny v obálce nadepsané jménem Martina Babišová nechal na recepci 240 eur. „Bydlení máte zajištěné, sice nedostanete žádnou smlouvu, ale zase o vás nikdo neví,“ dodal zdroj.

Šerifové proti šerifům

Aktuální situace je následující: EAV je jako vlastník budovy zapsán v příslušném katastru nemovitostí a snaží se přístup ke svému majetku prosadit u soudu. Naopak Gven zase usiluje o to, aby u soudu tento proces zvrátil. Čas od času se EAV snaží do budovy proniknout s pomocí najaté bezpečnostní agentury.

Zatím marně, ubytovnu pro změnu hlídají černí šerifové firmy Gven.

Ta navíc před časem řediteli EAV Dušanu Simančíkovi předložila dobrozdání od někdejšího ministra hospodářství Vazila Hudáka, podle něhož je vlastníkem nemovitosti stále slovenský stát, který zároveň firmu pověřil její správou. „V případě, že by takové rozhodnutí s takovým obsahem existovalo, překročil by ministr svěřené pravomoci a porušil slovenské zákony,“ jsou přesvědčeni lidé z vedení EAV. Na úřad i jeho bývalého šéfa chystají trestní oznámení.

Dopis z ministerstva navíc údajně ukazuje, že za svého bratra na zmíněném úřadu orodoval český vicepremiér Andrej Babiš. Tohle tvrzení se ale nepodařilo prokázat. Jak to vypadá, oba bratři, Alexander i Andrej, drží bobříka mlčení.

Týdeník Euro poslal Andreji Babišovi několik otázek. Mimo jiné: Proč ministr Babiš intervenoval ve prospěch svého bratra v souvislosti s firmou Gven, případně Európskou vzdelávacou akadémiou na ministerstvu hospodářství Slovenskej republiky? Nekazí panu ministrovi Babišovi na Slovensku jeho podnikatelské renomé, že je jeho bratr Alexander vyšetřován kvůli údajnému kuplířství?

Pomáhá pan ministr svému bratrovi Alexanderovi v jeho podnikatelských činnostech?

Do uzávěrky tohoto čísla ale Andrej Babiš ani žádný z jeho spolupracovníků neodpověděli. Je tu možná jedno vysvětlení. Několik lidí z Babišova okolí potvrdilo, že se chce na veřejnosti od chování svého podnikatelsky méně úspěšného bratra Alexandera distancovat a jeho extempore z posledních let ho notně rozčilují.

Na otázky týkající se aktivit společnosti Gven a vzdělávacího centra nereagoval ani Alexander Babiš.

Nutno dodat, že Alexander Babiš má v boji o nemovitost v Nobelově ulici zdatného soupeře. Za EAV stojí vlivný slovenský podnikatel Milan Bališ. Ten v minulosti podnikal mimo jiné s Michalem Hrbáčem, obviněným v kauze únosu Michala Kováče mladšího. Bališ byl také považován za blízkého člověka expremiéra Vladimíra Mečiara nebo rodiny Rezešových.

ČEZ prohrál

Ale zpět k Alexanderovi Babišovi. Správa nemovitostí v Nobelově ulici není jeho jediným problémovým „projektem“. Těch bylo víc.

A paradoxně jeden z nich souvisí i s českou polostátní firmou ČEZ. Bratr českého ministra financí je společníkem firmy CTHS. Ta se před časem dohodla s českým energetickým koncernem, že za něj vymůže pohledávku, kterou má na Slovensku jeho tamní dceřiná firma ČEZ Slovakia. Celkem šlo o 195 250 eur (v přepočtu zhruba 5,3 milionu korun). Pokud by se CTHS podařilo dluh vymoct, měla se částka rozdělit podle předem stanoveného klíče. Společnost CTHS částku vymohla. A nějak se zapomněla o finance s ČEZ podělit. Alexander a jeho společník v CTHS skončili u soudu a byli obžalovaní z podvodu, hrozilo jim 15 let odnětí svobody. „Soud s Alexanderem Babišem skončil, byl zcela osvobozen. My jako postižení nemáme žádnou další možnost. Tu má státní zástupce, ale nemáme žádnou informaci o tom, že by to nějak dále pokračovalo,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Týdeník Euro je v této souvislosti rád, že se nenaplnilo heslo českého ministra Andreje Babiše: Všetci kradnú.

Udělali z toho ubytovnu pro pochybné existence, bydlí tam Albánci, kteří v Bratislavě prodávají drogy, pokoje si pronajímají prostitutky a tahají si tam kunšafty.

O autorovi| vadim fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Auta
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních…
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky interiéru?
14 největších iPhone failů. Co Apple zkazil a jak se k tomu postavil?
Technologie
První Age of Empires se vrací po 20 letech. 4K remaster vyjde za měsíc a bude levný
Takhle budou za pár let vypadat hry. Unity je v nejlepší formě
Intel chystá samostatná GPU odvozená z čipů Tiger Lake a Alder Lake. První za dva roky?
Tohle jste ještě neviděli. Zpomalená videa ukážou, jak funguje technika kolem nás
Tip: Jak sledovat Televizi Seznam na počítači a mobilu?
Hry pro příležitostné hráče