Co je nového

26. června, 00:00 - Klára Donathová Petr Holec
26. června, 00:00

Vody kvalitní české gastronomie byly posledních dvanáct měsíců překvapivě klidné a příliš na tom nezměnilo ani zavedení elektronické evidence tržeb. Nekonalo se žádné masivní zavírání známých podniků ani přetahování personálu z jedné restaurace do druhé. Z významných ztrát jsme zaznamenali konec populární mimopražské restaurace 1 Slowpec v Líšnici u Prahy, která se pravidelně umisťovala v našem žebříčku. Se smutkem v srdci musíme na blíže neurčitou dobu oželet populární Čestr, který je uzavřen kvůli dlouhodobé rekonstrukci budovy Státní opery. Část personálu Čestru se spolu s částí jeho vybavení přestěhovala nedaleko do ulice Politických vězňů, kde na jaře letošního roku skupina Ambiente otevřela novou restauraci 2 Kantýna s impozantními prvky interiéru a neobvyklou nabídkou stojící z velké části na mase.

Další významnou novinkou loňského roku je i otevření restaurace Next Door by Imperial, za kterou stojí Zdeněk Pohlreich, a v poměrně krátké době od svého otevření se už stihla probojovat do našeho výběru. Slavný šéfkuchař už naopak nefiguruje ve vlastnické struktuře restaurace Yamato, kterou spolu s Markem Horou zakládal. Hned zkraje roku se nedaleko Karlova mostu objevil 3 Atelier Kalina, spjatý s šéfkuchařem Miroslavem Kalinou, který tak vedle Kalina cuisine & vins provozuje další podnik luxusnějšího charakteru.

Luxusní je také výhled z restaurace, který jistě přiláká nejednoho zahraničního hosta.

Škatulata, hejbejte se

O změny se postarala také skupina Living Venues, a to ve většině svých provozoven. Šéfkuchař Pavol Pavlík se ze staroměstského 4 Restaurantu Le terroir přestěhoval na Vinohrady. Do prostor, ve kterých Living Venues provozovaly jednoduché bistro bez většího zájmu hostů, přinesl spolu se someliérem Draganem Bogdanovićem koncept postavený na efektní severské kuchyni pod názvem Bistrot 104. Krásné talíře, krásná jídla, lokální suroviny, divoké nápady a párování s naturálními víny. Občas forma trochu předčí chuť jídla, ale Bistrot rozhodně přinesl do Prahy závan svěžího severského větru. Terroir’s provozovaný stejnou skupinou velmi krátce na Ovocném trhu na místě, kde si vylámala zuby restaurace Adore i její nástupce MaSa by Hervé Rodriguez, se docela nedávno změnil na restauraci Satuy, jakkoli provozovatel zůstal stejný.

Trochu rozruchu přinesla na podzim také zpráva, že michelinský šéfkuchař Oldřich Sahajdák spolu se svou ženou otevřel neo bistro Milada na pražské Letné. I přes poněkud rozporuplné dojmy jsme za tuhle relativní novinku rádi.

O hosty znovu začíná víc bojovat i restaurace 5 Zlatá Praha sídlící v hotelu InterContinental. Výrazně změnila menu i interiér a sází rovněž na výjimečně velkou terasu s unikátním výhledem na Pražský hrad. A proměnil se i gastrobar Monarch, tapas bar zalistovaný průvodcem Michelinu; z něj je nově Pohostinec Monarch zaměřený na středoevropskou gastronomii i vína, tedy staré dobré Rakousko-Uhersko.

Mimo Prahu patří k výrazným otvíračkám posledního roku Restaurant Signature v Popůvkách u Brna, který už stihl zabodovat v našem žebříčku. V Brně se ovšem ještě více mluví o 6 4pokojích, svébytném podniku patřícím k Baru, který neexistuje a Super Panda Circusu. Pánové, kteří všechny jmenované podniky provozují, se rozhodně nebojí šokovat a přinášet do Brna, potažmo do celé republiky, koncepty, se kterými se jinde nesetkáte.

V Olomouci se zapsala na gastronomickou mapu restaurace 7 Theresian hotel & Spa, kterou najdete v centru města hned u Terezské brány. Zatím nás nic nezviklalo v naší náklonnosti k Entrée Restaurantu a moc rádi bychom příští rok na tomto místě napsali něco o tom, že se Entrée přestěhovalo do Prahy. Přece jen jezdit na oběd či večeři do Olomouce je trochu únavné a finančně zatěžující.

Na poli kaváren jsme v Praze nezaznamenali žádné významné změny a super silné nové hráče, přestože stále rostou jako houby po dešti. Z významnějších novinek zmíníme Urban Café v ulici Na Poříčí, kde ve stylovém interiéru plném živých květin připravuje kávu Jakub Nikel, dříve známá tvář EMA espres so baru. Za nejvýznamnější novinku na kávovém poli považujeme skutečnost, že solidně připravenou výběrovou kávu už můžete ochutnat v každém koutu Česka.

Mezi bary se rovněž žádné zemětřesení neodehrálo, ale hned dva nové se umístily v našem barovém žebříčku.

Nejedná se o úplné nováčky, ale o „bratrské“ podniky AnonymouS baru v případě AnonymouS Shrink’s Office

a La Casa de la Havana Vieja v případě Banker’s Baru. Zcela jiný interiér i koncept ale oba bary výrazně odlišují od svých starších sourozenců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít