Co havíři nepijí. Zatím

06. listopadu 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
06. listopadu 2017, 00:00

Uhlí už se tu netěží. V téhle části karvinského regionu se teď vaří pivo. V Albrechtickém pivovaru

Cesta do Albrechtic u Českého Těšína se po výpadovce z Havířova poměrně vleče.

Asi i proto, že člověk sleduje okolní krajinu, v níž jsou dodnes patrné otisky po hlubinné těžbě. Z dolu Dukla zbývá několik posledních budov, z opuštěného Františka zase do dáli „září“ špinavě bílá věž. Když odbočíte z hlavního tahu, čeká vás trochu jiná realita. Zelené louky a výhled na beskydský masiv v dáli.

A mezi poli sídlí i Albrechtický pivovar. Lukasz Niemiec si jej postavil v bývalém kravíně. „Ty konstrukce jsme museli s taťkou drhnout několik dnů“ukazuje na kovové rámy pod novou dřevěnou střechou.

Když v nerezové tisícilitrové varně zadělal letos v únoru na první pivo, měl už za sebou několikaleté zkušenosti. Nejdřív jako „homebrewař“, poté v Karviné s kamarádem rozjel první minipivovar.

Technologii s kapacitou 250 litrů má schovanou dodnes.

V Albrechticích u Českého Těšína, kde se narodil, sice Niemiec vaří teprve devět měsíců, ale ukazuje se, že pivovar má budoucnost. I díky tomu, že kolem vede cyklostezka, se tu během letních měsíců výčep nezastavil. Teď Albrechtický pivovar funguje v zimním režimu. Vzhledem k blízkosti hranic si odtud pivo ve velkém odvážejí Poláci, často tu vaří i takzvané létající značky.

„Kura, tu je problém,“ pronáší Niemiec zdejším nářečím a naráží na fakt, že v okolních městech se zatím jeho pivo neprosadilo. „Ejly vozím do Brna, tam seberou všechny, ale tady se na výčep nedostanete,“ pokračuje.

Hlavní potíž není v tom, že by pijákům chyběly peníze. Dvanáctku prodává Niemiec za 25 korun, což je méně, než stojí čepovaný ležák z nošovického pivovaru.

A bývalí horníci navíc pobírají poměrně vysoké důchody. Hlavní zádrhel vězí spíš v konzervatismu místních pivařů a hostinských.

Lukasz Niemiec ovšem čeká, že příští rok by se to mohlo změnit. Přijme obchodního zástupce, aby ležáky i speciály Albrechtického pivovaru protlačil do hospod, 1. ledna 2018 by navíc přímo v obci měla otevřít i „vlajková“ pivnice.

Piko z perníku

Produkci značky dnes z 6 0 procent tvoří tradiční ležáky, zbytek jsou svrchně kvašené speciály. Ana ty jsme se zaměřili.

Seznamování jsme začali u světlého speciálu Pipa 15° (1 litr v PET láhvi za 58 korun). Pivo typu India Pale Ale (IPA) s 6,1 procenta alkoholu provází ostrá vůně grepu, razance přichází i v ovocité hořkosti. I přes citelný obsah alkoholu Pipa dokáže osvěžit a navíc ji provází také dobrá pitelnost.

Se začínajícím listopadem jsem neodolal ani černému speciálu Dark Ale jménem Piko 15° (1 litr v PET láhvi za 58 korun). I tohle pivo má 6,1procentní alkoholovou jiskru, v kořenité vůni se prolíná mírný odér čerstvě upečeného perníku - právě perníkové koření Niemiec použil. I když je Piko těžší a bez hořkosti, pijáka nenudí a neunavuje.

Pro delší achladnější (pod)zimní večery je to správná volba.

Albrechtický pivovar

Osvobození 43, Albrechtice

SLÁDEK: Lukasz Niemiec NABÍDKA: svrchně a spodně kvašená piva PRODEJ PIVA: v PET láhvích v pivovaru CO DOPORUČUJEME: správně razantní Pipu 15° OTEVŘENO: po domluvě přes e-mail

info@albrechtickypivovar.cz

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací…
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Technologie
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Tumblr vyhnal porno. Uspokojil Apple, nepotěšil minoritní skupiny
Hry pro příležitostné hráče