ČNB pod palbou

10. srpna 2015, 00:00 - Petra Pelantová
10. srpna 2015, 00:00

Centrální banka bude muset před soudem obhajovat své rozhodnutí o desetimilionové sankci pro obchodníka s cennými papíry

Tučné pokutě od České národní banky (ČNB) se rozhodli bránit další obchodníci s cennými papíry. Po úspěšném tažení společnosti Patria Finance, která loni u soudu dosáhla zrušení pětimilionové pokuty od ČNB, se rozhodla použít stejnou strategii společnost BH Securities. „Žalobu jsme podali ke správnímu soudu,“ potvrdil týdeníku Euro Zdeněk Lepka, šéf obchodníka s cennými papíry BH Securities. Firma patří na tuzemském trhu k největším hráčům, centrální banka jí ke konci června udělila pokutu ve výši deseti milionů korun. Jedná se o jednu z nejvyšších pokut; víc dostala jen společnost Capital Partners, jejíž prohřešky ČNB „ocenila“ na dvacet milionů korun.

Spor za deset milionů

Regulátor vytýká společnosti BH Securities chyby ve vnitřních předpisech, špatné kontrolní mechanismy, nedostatečné informování klientů o možných rizicích investice a rovněž spolupráci s investičními zprostředkovateli, která porušovala zákon o podnikání na kapitálovém trhu. „Pokutu považujeme za zcela nepřiměřenou. Nedošlo k žádnému pochybení, v jehož důsledku by byli poškozeni naši klienti,“ namítá Lepka.

Společnost nicméně pokutu musela uhradit, u soudu bude bojovat o zrušení rozhodnutí centrální banky a navrácení celé sankce. „Žaloba nám zatím nebyla soudem doručena k vyjádření,“ uvedla bez dalšího komentáře Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB.

Stejně jako BH Securities se hodlá bránit i společnost Colosseum, která v červnu dostala od centrální banky pokutu ve výši tří milionů korun. „Žalobu budeme podávat v nejbližších týdnech,“ potvrdil předseda představenstva společnosti Štěpán Pírko. Podle regulátora se firma provinila nadměrným obchodováním a chybějícími záznamy o komunikaci se zákazníky v letech 2011 a 2012.

Nadměrné obchodování neboli churning patří na trhu k „proslaveným“ nelegálním praktikám. Nicméně firma Colosseum podobná obvinění zásadně odmítá. Soudní bitva se může značně protáhnout, neboť dokazování takového jednání nebude jednoduché.

Nadměrné obchodování je založené na provizích, které obchodník účelově zvyšuje tím, že klienta tlačí do velkého množství transakcí. Vzorec pro výpočet churningu je poměrně složitý. ČNB používá čtyři ukazatele, jak popisuje na svých webových stránkách. Firma Colosseum tvrdí, že centrální banka při svých výpočtech použitých k určení nadměrných obchodů nezohlednila fakt, že se jednalo o deriváty. Při obchodování s finančními deriváty jsou totiž obvyklé poměry poplatků vůči hodnotě účtu řádově vyšší než při obchodování s akciemi. „Zcela shodnou problematikou se zabývaly i nezávislé soudy a po zohlednění všech faktů a několika znaleckých posudků na počátku roku 2015 pravomocně rozhodly zcela opačně než ČNB,“ namítá Pírko. „Pokud by byl případ posuzován podle americké rozhodovací praxe, churning by konstatován nebyl,“ dodává.

Nicméně důvodů, proč společnost napadá rozhodnutí centrální banky, je více, jak věcných, tak procesních. Centrální banka prý udělala i řadu procesních chyb. „Žádný z prověřovaných zákazníků nebyl poškozen, nepodal stížnost a řada z nich obchoduje dodnes, tedy další více než tři roky,“ uzavírá Pírko.

Série žalob

Centrální banka u podobných soudních sporů není žádným nováčkem. Například letos v únoru soud potvrdil, že rozhodnutí ČNB o pokutě ve výši 250 tisíc korun pro společnost Patria Direct za nedostatečné informování o rizicích konkrétní investice bylo chybné a uložení pokuty zrušil. Podobně dopadla ČNB i loni ve sporu se společností Patria Finance o pokutu ve výši pět milionů korun za manipulaci s pokyny zákazníků s cílem dosáhnout vlastní prospěch a za zneužití neveřejných informací pro vlastní prospěch. Jak centrální banka dopadne v nyní vedených sporech, bude jasné nejdřív v příštím roce.

ČNB každým rokem přitvrzuje proti regulovaným obchodníkům a ve snaze chránit klienty neváhá stále častěji udělovat pokuty v řádech několika milionů korun. Tato strategie je však dvojsečná, protože počet regulovaných obchodníků – tedy těch, na které dohlíží ČNB a které centrální banka smí trestat – klesá. Naopak rychle se zvyšuje počet neregulovaných obchodníků, kteří mají sídlo v zemích mimo EU. l •

O autorovi| Petra Pelantová, pelantová@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít