Čínské děti a londýnská velryba

26. srpna 2013, 00:00 - Dáša Hyklová
26. srpna 2013, 00:00

Americká banka JPMorgan čelí obvinění, že si k lukrativním obchodům v Říši středu dopomohla přes rodinné vazby svých zaměstnanců

Mezi zahraničními byznysmeny, kteří působí v Číně, panuje v jedné věci vzácná shoda. Bez zkušených lidí znalých tamních poměrů je podnikání v nejlidnatější zemi a druhé nejsilnější ekonomice světa velmi složité. Stejně komplikované může být vhodného partnera najít. Vyplatí se proto mít v týmu člověka, jenž má „kuan-si“ čili vazby na důležité lidi, takový je k nezaplacení. Jde o specifikum čínské kultury zasahující i do oblasti byznysu. Kuan-si otevírá v Číně nejedny dveře a může výrazně pomoci k prolomení byrokracie, k získání přístupu k důležitým lidem a nakonec i k vysněnému kontraktu.

Poslední dvě desetiletí dynamického vývoje čínské ekonomiky ale přinesly nový fenomén, překračující hranice zákona. Do povědomí se dostal jako kuan-si-süe, což ve volném překladu znamená „umění“ nebo „znalost“ kuan-si. Realita je mnohem více prozaická: jedná se o nelegální využívání kontaktů mnohdy propojených korupcí.

Podezření z podobných praktik nejnověji čelí americká banka JPMorgan Chase & Co. Údajně si najímala děti bohatých čínských představitelů, aby jí pomohly k lukrativním obchodům v zemi. Federální úřady Spojených států už zahájily v dané věci vyšetřování, o čemž se nepřímo zmínila tento měsíc v pravidelné čtvrtletní zprávě sama banka.

Podle deníku The New York Times si vládní agentura USA, Komise pro dohled nad obchodem s cennými papíry (SEC), vyžádala informace o „zaměstnávání některých bývalých zaměstnanců v Hongkongu a obchodních vztazích banky s některými klienty“.

Potomci aparátčíků v akci Není pochyb o tom, že řada talentovaných dětí vysokých čínských funkcionářů patří mezi mimořádně zdatné a výkonné zaměstnance. Mimo jiné díky špičkovým americkým a západoevropským univerzitám, které v posledních letech vystudovaly. Podle úředního spisu si však JPMorgan najala několik z nich z poněkud jiných důvodů.

V jednom případě podepsala kontrakt s Tchang Siao-ningem, synem bývalého bankovního regulátora Tchang Šuang-ninga, který je v současnosti předsedou státem kontrolovaného finančního konglomerátu China Everbright Group. Poté, co mladý Tchang začal s JPMorgan spolupracovat, získala banka několik zakázek týkajících se finančních služeb, o něž měla dříve zájem. Šlo například o poradenství ohledně úpisu akcií dceřiné společnosti China Everbright na burze.

Hongkongská pobočka banky si s podobným úmyslem najala Čang Si-si, dceru jistého činitele čínských drah. Státem kontrolovaná China Railway Group, která staví pro čínskou vládu železniční tratě, usilovala v té době o vstup na burzu a právě při tomto procesu jí měla podle deníku The New York Times pomáhat JPMorgan.

Podle deníku The New York Times jí pomáhala JPMorgan při vstupu na burzu. Pro zajímavost, samotný otec Čang Si-si čelí momentálně obvinění z korupce.

Praxe najímaní osob, které jsou přímo, a to mnohdy přes rodinné vazby, napojené na politické špičky v zemi, není v Číně ničím novým. Před pár lety bylo několik investičních bank a velkých finančních institucí z Wall Streetu zapojeno do tzv. lovu na slony, kdy přes zaměstnance se správnými konexemi usilovaly o zakázky na provedení multimiliardových dolarových emisí velkých čínských státních společností. Mezi nejznámější figury tohoto období se zařadila Margaret Renová, snacha někdejšího čínského premiéra Čao C’-janga. V průběhu své kariéry vystřídala několik finančních ústavů zvučných jmen. Loni v říjnu usedla do ředitelské židle čínské pobočky Bank of America Merrill Lynch, pro kterou pracovala v nižší pozici v letech 2007 až 2009. Ze Citigroup musela v roce 2004 nedobrovolně odejít, a to kvůli podezření, že nadřízeným a také kontrolorům dodala „falešné informace“. Pozdější vyšetřování tato obvinění nepotvrdila a komise SEC byla v roce 2006 nucena konstatovat, že Renová se ničeho nezákonného nedopustila.

Šrámy na pověsti Federální právo Spojených států neomezuje americké firmy působící v zahraničí v najímání osob spojených s tamními politickými špičkami. Zaměstnávání těchto lidí s cílem získávání zakázek je však americkou legislativou považováno za korupci. JPMorgan prozatím z ničeho obviněna nebyla. Mluvčí hongkongské pobočky banky agentuře Reuters potvrdila, že společnost s vyšetřovateli plně spolupracuje. Činí tak ve vlastním zájmu, JPMorgan má v Číně velké plány.

„Toto je jeden z nejživějších trhů na světě.

Máme zde vlastní banku se sedmi pobočkami na území celé Číny a řadu společných podniků v oblasti správy aktiv, upisování akcií a prodeje futures a opcí. Slibujeme, že budeme i nadále pokračovat v investicích, momentum je opravdu silné,“ uvedl v polovině července v rozhovoru pro China Daily Mike Cavanagh, výkonný spoluředitel korporativní a investiční banky JPMorgan, která byla vytvořena v rámci společnosti v loňském roce.

Mimochodem, v květnu banka upsala dvě největší emise akcií v Hongkongu, a sice China Galaxy Securities Co., Ltd., a Sinopec Engineering Group Co., Ltd., v hodnotě 1,07 miliardy dolarů a 1,76 miliardy dolarů.

V souvislosti se zaměstnáváním dětí čínských prominentů bude muset banka regulátorům ještě řadu věcí objasnit.

Nejde totiž o jediný problém, který peněžní ústav má. V polovině srpna obvinila americká prokuratura dva bývalé zaměstnance JPMorgan ze snahy zatajit rozsah loňské obchodní ztráty ve výši 6,2 miliardy dolarů (přes 120 miliard korun). Banku kvůli aféře ostře kritizoval americký Senát. Podle zprávy senátní komise ignorovala rizika, a navíc se snažila ztrátu zatajit.

Kauza vybublala na povrch loni v květnu.

Škodu bance údajně způsobil obchodník Bruno Iksil zvaný „londýnská velryba“. Přezdívku získal díky velikosti jeho obchodní knihy klientů i objemu kontraktů, které uzavíral. Mezi obviněnými není, v červnu se dohodl na spolupráci s americkými úřady. Bývalí pracovníci banky Julien Grout a Javier Martin-Artajo se podle prokuratury snažili ztráty v objemu stovek milionů dolarů zatajit, čímž při investicích do vysoce rizikových derivátů ignorovali předpisy a klamali investory. To představuje ve finančním světě vážný problém.

Martin-Artajo byl Iksilovým přímým nadřízeným. Iksil podle prokuratury své kolegy od zakrývání ztrát odrazoval. „Má několik e-mailů, v nichž svým nadřízeným sděluje, že ztráty nabývají obrovských rozměrů a že je již nelze skrývat,“ uvedl pro BBC univerzitní profesor John Coffee.

Znovu selhala kontrola Prozatím není jasné, zda budou obvinění žijící v Evropě zatčeni a dopraveni k soudu ve Spojených státech. Podle odhadů jim hrozí 20 až 25 let vězení a pokuta ve výši až 250 tisíc dolarů.

Banka se navíc potýká s dalšími potížemi. Ve Spojených státech čelí vyšetřování související s hypotečními produkty, které prodala před vypuknutím finanční krize. Minulý měsíc se JPMorgan dohodla, že zaplatí celkem 410 milionů dolarů, aby urovnala další obvinění, jež se týkalo dřívějších manipulací s cenou elektřiny.

„Mnohé lekce, z nichž jsme se poučili, byly jednoduché. V byznysu, při němž riskujete na trhu, je nezbytné mít stanoveny limity kolem těchto aktivit. Kontroly nebyly na místech, kde měly být,“ uvedl v červencovém rozhovoru pro čínský deník Cavanagh. Právě on byl deníkem Wall Street Journal označen jako „Mr. Fix It“. Jeho úkolem bylo záležitost s „londýnskou velrybou“ co nejcitlivěji vyšetřit.

I přes londýnský skandál se JPMorgan Chase mohla v lednu pochlubit skvělými výsledky.

Zaznamenala třetí rekordní rok po sobě, což jí v reálných číslech přineslo čistý zisk 21,3 miliardy dolarů. Podle analytiků se největší americké bance (podle výše aktiv) dařilo především díky oživení trhu s hypotékami ve Spojených státech. Šéf banky Jamie Dimon vydělal pouze za loňský rok 11,5 milionu dolarů. Nebýt velryby v Londýně, zřejmě by to bylo mnohem více. V roce 2011 si na svůj účet připsal dvojnásobek.

Není pochyb o tom, že poslední skandál týkající se byznysu v Číně opět povzbudí odpůrce Dimona, volající po jeho odvolání. V případě dalšího rozhovoru pro novináře by se spoluředitel Cavanagh musel opakovat a nezbylo by mu než si zase sypat popel na hlavu. Je jasné, že i v kauze zaměstnávání mladých Číňanů z elitních rodin „nebyly stanoveny pevné mantinely a veškeré kontroly uvnitř banky opět selhaly“.

JPMorgan Chase & Co.

• Je jednou z nejstarších společností na světě poskytující finanční služby. Původně byla založena v roce 1799 jako Bank of the Manhattan Company, dnes poskytuje služby klientům ve více než stovce zemí světa. Ústředí banky se nachází v New Yorku a její aktiva jsou odhadována na 2,3 bilionu dolarů. • JPMorgan zaměstnávala na konci loňského roku po celém světě dohromady 259 tisíc lidí. Letos hodlá zrušit tři až čtyři tisíce pracovních míst v divizi drobného bankovnictví. V loňském roce oznámila plány na zrušení třinácti až patnácti tisíc pracovních míst v hypoteční divizi, a to do příštího roku. • Letošní výsledky banky předčily prozatím odhady analytiků. Jak na úrovni zisků, tak i výnosů. Za druhé čtvrtletí letošního roku oznámila JPMorgan 31procentní růst zisku. Čistý zisk vzrostl v druhém čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ze 4,96 miliardy na 6,5 miliardy dolarů. Za lepšími čísly stály hlavně rostoucí příjmy z obchodování s akciemi a dluhopisy.

O autorovi| Dáša Hyklová • hyklova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít