Chytrý dům má budoucnost

26. října 2015, 00:00 -
26. října 2015, 00:00

V roce 1993 vyrobil Jiří Konečný v garáži svých rodičů svůj první spínací blok pro elektrická vytápění – menší, méně hlučný a levnější, než se v té době běžně používaly

Dnes jeho firmě ELKO EP patří 80 procent českého trhu elektronických přístrojů pro elektroinstalace, je dvojkou na evropském trhu a v ELKO EP Holdingu zaměstnává přes 250 lidí. Co ho baví na chytrých domech a aplikacích, proč se nebojí výrobků z Asie a proč kdysi ve firmě museli volat postupně?

* Svůj první spínač jste vyrobil v garáži svých rodičů. Tehdy vám bylo 19 a byznys jste rozvíjel po večerech a po nocích, protože přes den jste byl klasickým zaměstnancem…

Ano, jsem vystudovaný mechanik-elektronik a původně jsem pracoval ve firmě, která se zabývala elektrickým vytápěním. Pokoušel jsem se inovovat konvenční spínání přes velké stykače na malá relé a tak to celé začalo. Otec mi pomáhal, pracoval jako hasič a byl vždy den v práci a dva dny doma, takže nejprve pájel. Později už to nestíhal, a tak jsme nakoupili těch páječek víc, roznesli jsme je po ulici a pomáhali nám sousedé. Otec dělal finální montáž, já jsem spínače rozvážel zákazníkům.

* Kdo byl váš první zákazník?

Firma, u které jsem pracoval. Naše spínače nahradily velké rozvaděče se stykači, které byly hlučné a cenově dražší. Ostatní firmy, které vyráběly elektrokotle a elektrické podlahové vytápění, se o tom časem dozvěděly a chtěly je taky. To byl rozhodující okamžik, můj zaměstnavatel totiž chtěl exkluzivitu. Chvíli jsem o tom přemýšlel, ale nakonec jsem se rozhodl dodávat své řešení více firmám. Z původních deseti kusů za týden bylo najednou tisíc kusů týdně.

* Dnes vyvíjíte, vyrábíte a prodáváte jak klasická relé, se kterými jste začínal, tak i systémy chytré elektroinstalace iNELS. O co je dnes největší zájem?

Klasická relé děláme už 22 let, díky nim jsme jedničkou na trhu v Česku a dvojkou v Evropě, možná už i tam budeme jedničkou. Pracujeme i pro velké prestižní firmy, například pro Schneider Electric, Eaton nebo Siemens, ovšem ne na zakázku, jde o námi vyvinuté produkty s jejich logem, na čemž si zakládáme. Už to, že vyvíjíme a vyrábíme pro tyto firmy, je známkou toho, že naše relé jsou na určité úrovni.

* Výrobky z Asie vám nekonkurují?

Asie naštěstí nemá v tomto odvětví v Česku ani v Evropě svůj prostor. Samozřejmě relé také vyrábějí, jenže zatímco čínské oblečení nebo hračku si lidé koupí, jistič do rozvaděče nechtějí. Protože nechtějí, aby jim dům vyhořel. Respektive oni o tom možná ani nevědí, ale elektrikář si tam výrobek z Číny prostě dát nedovolí. Je to dobré, ti velcí světoví hráči drží nad Evropou jakýsi ochranný štít, asijské výrobky důkladně testují a nedávají jim prostor. Samozřejmě pokusy tu byly, ale neuspěly. A i v Číně jsem viděl, že místní čínská relé dávají jen do úrovně jednoho patra. Kdyby začalo hořet, jedno patro tolik nevadí. Ale do vyšších nebo luxusnějších budov už používají jen západoevropské nebo americké výrobky.

* Klasická relé tedy pořád mají uplatnění?

Klasická relé existují možná už 100 let, ovšem v posledních deseti letech je nahrazují průmyslové automaty, které se programují přes počítač, stejně jako naše chytré elektroinstalace. Rozděluji relé na hloupá a chytrá. Ta hloupá rozhodně nehaním, protože jsme na nich vybudovali firmu a dodnes nás živí. Výhodou těch chytrých relé ale je, že se z jednoho centrálního místa dá ovládat celý dům. Také bezdrátový systém, naše třetí produktová řada vedle klasických relé a chytrých elektroinstalací, který funguje jako alternativa chytrého relé, aktuálně překonává naše představy, má daleko širší použití, než jsme předpokládali.

* Největší potenciál tedy nyní vidíte v těch chytrých elektroinstalacích?

S klasickými relé jsme se dostali na maximální možnou úroveň. Dál už moc inovovat nejdou, můžeme jen vychytávat doplňková místa a třeba rozšiřovat možnosti napájení nebo způsoby ochrany. Proto jsme se rozhodli jít do chytrých elektroinstalací. Chtěli jsme zkusit, jestli se nám může podařit to, co se nám podařilo v oblasti klasických relé, kde nám patří většinová část trhu. Konkurence v tomto oboru není příliš velká, ale existují tu velcí hráči, opět většinou ze západní Evropy, kteří usilují o standardizovanou sběrnici. Také je velký rozdíl mezi německým a českým trhem, myslím tím v oblasti chytrých domů. Ke konci roku 2013 byl v Německu podíl inteligentních elektroinstalací 46 procent z celkových, zatímco v Česku jen pět procent. Nicméně jsme se rozhodli jít do toho naplno a dnes 90 procent vývoje, obchodu i marketingu věnujeme právě tomuto oboru.

* Vraťme se k těm chytrým domům. Co vlastně všechno umějí?

Všechno

* Uklízet taky?

Ne, ale třeba ovládat pračku, myčku nebo kávovar. Zrovna minulý týden jsem viděl, jak v Estonsku připojili v rámci chytré elektroinstalace misku pro psa. Jeho majitel mu na dálku přes aplikaci nadávkoval vodu a granule a přes kameru to zkontroloval. Přes tlačítko dnes můžete ovládat leccos, ztlumit světlo nebo stáhnout žaluzie, to umí každý. Ale za důležité považuji zintegrovat to tak, aby bylo vše v jedné aplikaci, kterou si stáhnete do chytrého telefonu nebo tabletu. Moje žena tohle dlouho podceňovala, ale pak mi jednou volala do Istanbulu, že asi zapomněla vypnout troubu, a opravdu zapomněla – a byla už 30 kilometrů mimo domov, a jestli ji můžu na dálku vypnout. Protokoly nám dodávají výrobci tzv. třetích stran a my se právě snažíme o tu integraci do našeho systému tak, aby si zákazník mohl ovládat vše z jediné aplikace.

* Mají Češi o chytré domy zájem?

Když to porovnám s dobou před pěti lety, tak ano. Pokud tedy vyřadím levné domy do milionu korun, tak ostatní, kterých je většina, o tom už vědí. Hodně se o tom mluví, spousta věcí je dnes smart, je to trend.

* O kolik se chytrý dům prodraží?

To je velmi častá otázka, ale odpověď je neurčitá. Záleží, co všechno chcete. Centrální jednotka sběrnicového systému, která musí být v každém chytrém domě, stojí 12 tisíc korun a je jedno, jak moc nebo málo je využitá. Bezdrátový systém na dům nebo byt stojí od deseti do 40 tisíc, sběrnicový systém pro stejný objekt začíná na 30 tisících.

* Dají se inteligentní elektroinstalace instalovat i do staršího domu?

Ano, právě ta bezdrátová verze iNELS RF je pro stávající objekty předurčena. S minimálním zásahem do domu či bytu a rozumnou investicí můžete proměnit svoje obydlí na chytré. Dosah signálu je 300 metrů, což na běžný dům stačí. V případě potřeby se dá prodloužit.

* Je rozdíl v propagaci chytrých domů v Česku a v jiných zemích?

Určitě, marketingové materiály musíme upravovat podle místních zvyklostí. Když jsme před deseti lety přišli do Ruska, řekli nám: Slovo šetřit? Ne, ne, ne, vyhodit, to by bohatý Rus nechápal, on nechce šetřit, naopak chce ukazovat, že ty peníze má. Pak jsme v brožuře měli rodinu se psem, takže pro arabský trh jsme museli psa vyhodit a ženu více zahalit. A materiály pro americký trh jsme museli taky korigovat, protože v americké angličtině používají „home“ místo „house“ a i pro jiné typy obydlí mají trochu jiné výrazy, než které se používají ve všeobecné angličtině.… Trh se ale mění, i ten bohatý Rus si už dnes přeje šetřit, má svého architekta nebo konzultanta, který mu radí.

* Je těžké sehnat v tomto oboru kvalitní zaměstnance?

V managementu mám například špatné zkušenosti s lidmi s MBA tituly. Ti do naší firmy, která je velmi dynamická a praktická, nepatří, uživí se spíš v korporacích, kde se ztratí. Také máme málo absolventů technických škol a jejich úroveň je nízká, což je celorepublikový problém. Hlásí se nám ti neuplatnitelní. Ti, co jsou uplatnitelní a vědí to o sobě, mají svůj byznys, dokážou se prodat; ty uplatnitelné, co to o sobě nevědí, odchytávají firmy hned za branami škol. Počet těch dobrých klesá, nebo odcházejí do zahraničí. Pro mě je důležité, aby člověka práce bavila, dělal ji s nadšením a chtěl na sobě pracovat.

* O své zaměstnance ale zároveň pečujete. Aktuálně třeba spouštíte novou firemní školku.

Máme asi 30 zaměstnankyň na mateřské a hodně z nich chce pracovat, třeba už po půl roce nebo roce, co jsou doma. Na kancelářských a manažerských pozicích zhruba polovina z nich pracuje, mají poloviční úvazky, dělají z domova, samozřejmě v těch pozicích, kde to jde. Vnímám to pozitivně a rád jim vyjdu vstříc.

* Chytré elektroinstalace úzce souvisejí s aplikacemi a daty. Mobilního operátora jste určitě vybírali dost důkladně…

Byli jsme prvním zákazníkem Vodafonu, respektive tenkrát ještě Oskara, v Holešově. Pamatuju si, že když jsme ještě sídlili na předchozí adrese v Tovární, Oskar měl první anténu na střeše České pošty. Měli jsme tenkrát tři nebo čtyři mobilní telefony a nemohli jsme se dovolat všichni najednou, protože slotů, které umožňovaly spojení, bylo do deseti. Když jsme chtěli volat dva, museli jsme se vystřídat (smích). To bylo v roce 1996 a od té doby jsme operátora nezměnili. Zažili jsme tu i první data.

* Nikdy jste neuvažovali o změně?

Nabídky od konkurence nám samozřejmě chodí, ale řekl bych, že dnes je to vyvážené a Vodafone je schopen nabídnout nám takové podmínky, abychom zůstali. Jsme s ním spokojeni. Možná i proto, že jsme vývojářská firma v podobném oboru, ne normální zákazník. Chápu, když nefunguje spojení, chápu, že BTS umí jen čtyři sloty, akceptoval jsem to a počkal, až to Vodafone rozšířil.

* Jaké služby od Vodafonu využíváte?

Mobilní služby, data, mezinárodní hovory, datové roamingy, tohle všechno nám poskytuje OneNet řešení. Využíváme hlavně OneNet Samoobsluhu, kde si všechno nastavujeme podle svých představ – aktivace SIM karet, přesměrování telefonů, změny datových balíčků… Služby Vodafonu také poskytujeme jako benefit pro zaměstnance v rámci zaměstnaneckého tarifu, který má určité zvýhodnění oproti běžným nabídkám na trhu.

* Jste spokojen se zákaznickou péčí?

Ano, zatím jsme se nesetkali s žádným problémem. Znám Vodafone i z druhé strany a vím, že procesy tu nejsou jednoduché, je to přece jen korporace. Ale snaží se nám vždy vyjít vstříc.

CHYTRÉ DOMY, SPÍNAČE A SPOL. Firma ELKO EP funguje od roku 1993. Vyvíjí, vyrábí a prodává elektronická relé pro domovní a průmyslové elektroinstalace, bezdrátové systémy iNELS RF Control a sběrnicové systémy iNELS BUS, které zajišťují inteligentní instalace v tzv. chytrých domech. Loňské tržby společnosti přesáhly půl miliardy korun, celosvětově pro ni pracuje 250 zaměstnanců a vyváží do více než 60 zemí světa. Loni se společně s firmou ELKO EP UTILITY a ELKO LIGHTING stala součástí ELKO EP Holdingu SE, pod nějž spadá i osm zahraničních poboček. Firma ELKO EP sídlí v Holešově.

ELKO EP A VODAFONE Tahle spolupráce trvá nepřetržitě už téměř 20 let; firma ELKO EP byla prvním zákazníkem Vodafonu, respektive Oskara, v Holešově. Od roku 2009 využívá OneNet řešení, především základní hlasové služby, SMS a MMS a mobilní přístup k internetu. SIM od Vodafonu rovněž ELKO EP dodává do svých multifunkčních GSM komunikátorů. Společnost využívá celkem 95 SIM karet. ELKO EP se stala v roce 2012 Firmou roku Zlínského kraje v soutěži, kterou pořádá Vodafone, a v celostátním kole obhájila druhé místo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít