Chytré věci kolem nás

21. srpna 2017, 00:00 - Michal Müller
21. srpna 2017, 00:00

Moderní technika a aplikace můžou zkvalitnit, nebo dokonce zachránit lidský život

Termín internet věcí nebo zkratku IoT (Internet of Things) slyšel v dnešní době snad již každý, ale málokdo má jasnou představu o tom, co to vlastně je, na co je to dobré a zda to vůbec na něco dobré je. Zvláště když je tento výraz velmi často skloňován společně s hackery, létajícími drony, sledováním nebo únikem informací.

Je pravda, že každá revoluční technologie, jakou internet věcí bezesporu je, s sebou přináší i riziko zneužití, ale zároveň nabízí nová revoluční řešení, která mohou šetřit energii, zabránit dopravním nehodám, předvídat povodně, poruchy strojů a zařízení nebo zachraňovat lidské životy.

Označení internet věcí se používá pro zařízení, auta, stroje, spotřebiče, různé senzory apod., které jsou díky zabudované SIM kartě připojené k internetu, schopné zasílat a přijímat jednoduché informace a reagovat na ně. Pro takto připojená zařízení k internetu se také užívá přívlastku smart, tedy chytrá.

A chytré je dnes leccos. Chytrá auta, například Škoda Kodiaq a Octavia, se vyrábějí se zabudovanou elektronickou SIM kartou, která zajišťuje stálé připojení v síti Vodafone a poskytuje majiteli vozu velké množství informací o stavu vozidla prostřednictvím služeb Care Connect. Chytrá města mohou mít zase SIM katry umístěné ve veřejném osvětlení, a řídit tak intenzitu nebo zapnutí a vypnutí světel, v odpadních kontejnerech či parkovacích senzorech, kde detekují jednou plnost a podruhé obsazenost místa. Chytrou domácnost pak už asi není třeba ani představovat. Pomocí mobilního telefonu je možné ovládat téměř všechno. Od zabezpečovacího zařízení až po ledničku, která vám hlásí, že právě došlo mléko.

Pozornost si zaslouží také řešení, která se snaží zkvalitnit, nebo dokonce zachránit lidský život. Několik takových podporuje i Vodafone. Například chytré náramky Mindpax.me, které pomáhají lidem s duševní poruchou, mobilní aplikaci Záchranka, díky níž jediným stisknutím přivoláte rychlou pomoc, nebo bionického oblékacího robota EksoBionic, který je využíván v rehabilitaci chůze pacientů po poškození míchy.

O autorovi| Michal Müller, obchodní ředitel pro firemní zákazníky Vodafone Czech Republic


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
BMW představuje prototyp nového boxeru s oldschoolovým designem
V Německu na zemní plyn bez mýta
Technologie
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Honor má nové logo. Podobné jako Huawei, ale v barvách Twilight
Prosincové záplatovací úterý přineslo řešení poškozeného Windows Media Playeru
Hry pro příležitostné hráče