Chuť vody

26. června, 00:00 - Pavel Páral
26. června, 00:00

Lepší pivo v žaludku nežli voda v koleně. Tahle fousatá moudrost návštěvníků restaurací je sice nevyvratitelná, leč i do toho žaludku voda patří, a ne že ne. Zvláště v letním horkém počasí je doušek studené vody úplně přesně tím, po čem vaše tělo dychtí. Člověk má prostě najednou chuť na sklenici vody. Ač je to trochu zvláštní, protože od školních let bychom měli být přesvědčeni, že voda je čirá tekutina bez zápachu i bez chuti.

Ještě že máme na světě badatele, kteří tyhle věčné pravdy nenechají na pokoji. Tak jsme se mohli nedávno dozvědět, že chuť vody je šestou známou chutí, kterou naše chuťové pohárky vnímají.

Tým výzkumníků z California Institute of Technology při měření elektrické aktivity na jazyku laboratorních myší zjistil, že v chuťových receptorech se překvapivě objevil mimo pět známých chuťových signálů také šestý elektrický signál pro vodu. Dá se tedy říct, že kromě sladké, slané, hořké, kyselé a chuti umami neboli masité vnímáme i specifickou chuť vody.

Jasně že není voda jako voda. A ať už voda s bublinkami, či bez nich, má mnoho odstínů chuti odvíjejících se od místa původu, obsahu minerálů či různých více či méně žádoucích příměsí. Módním trendem v gastronomii pak je nabízet na nápojovém lístku celou sadu různých vod z různých koutů světa. Úplně běžná samozřejmě je přítomnost karafy s kohoutkovou na každém jídelním stole. I když zdaleka ne ve všech zemích civilizovaného světa z toho kohoutku teče tak kvalitní voda jako u nás v Čechách. Ne všude jsou totiž střechou Evropy a zásobárnou povrchových i podzemních vod jako my a tomu odpovídá i kvalita. Možná i pro snadnou dostupnost a nízkou cenu je chování gastronomického byznysu k tomu, co teče z kohoutku, u nás trochu macešské.

Je samozřejmě pochopitelné, že při současných obtížných podmínkách pro podnikání v gastronomii slouží voda, především balená, jako nástroj na zvýšení marže. Je jen otázkou, zda to vždycky tak funguje. On totiž člověk s tou vodou navíc vypije většinou více vína než bez ní. Nehledě na to, že se pak druhý den cítí podstatně lépe, jak je konečně známo každému milovníkovi dobrého pití.

Tak dobrou chuť.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít