Chtělo by to víc podnikatelů

14. ledna 2013, 00:00 -
14. ledna 2013, 00:00

euroglosa

Není divu, že francouzská ekonomika skomírá, vždyť ve Francii ani nemají výraz pro slovo podnikatel, prohlásil před deseti lety k všeobecnému pobavení tehdejší americký prezident George W. Bush. Dopustil se tak jednoho ze svých nyní už klasických přešlapů. Anglický výraz pro podnikatele „entrepreneur“ totiž pochází právě z francouzštiny. Bush měl ale přece jen pravdu v jednom: podnikání se Evropané bojí a dávají přednost „jistým“ místům zaměstnance.

Chuť podnikat je přitom jedním z klíčů pro nastartování ekonomického růstu. Bez dynamického podnikatelského prostředí, odvahy inovovat a uspět v konkurenci se národním ekonomikám dařit nebude. Podnikatelé nejen místa tvoří, ale zároveň odvádějí daně, z nichž žije stát a na něj napojené organizace. Přesto jsou byznysmeni často vnímáni jako ti, co by měli být ještě více přiškrceni na daních, a navíc se potýkají se záplavou nejrůznějších byrokratických překážek.

Změnit přístup k podnikání se nyní pokouší i Evropská komise, která minulý týden představila akční plán. „Podnikatelé jsou hrdinové naší doby. Podnikání vždy bylo nejmocnější hnací silou ekonomického růstu. Proto chceme v očích Evropanů učinit z podnikání atraktivní a dosažitelnou vyhlídku,“ prohlásil eurokomisař Antonio Tajani.

Ačkoli komise nemá pravomoc ovlivňovat národní daně, vyzvala členské státy, aby například snížily daně začínajícím podnikatelům či koordinovaly mezi sebou daně tak, aby zamezily dvojímu zdanění, čímž by usnadnily podnikání přes hranice. Doporučuje zařadit výchovu k podnikání do výuky na středních školách a zahrnuje nápady, jak přilákat ženy, starší lidi, přistěhovalce a nezaměstnané. Je chvályhodné, že se komise snaží povzbudit svobodného ducha podnikání. Přivítala to i podnikatelská lobby v Bruselu. Ostatně není to poprvé, co se mluví o nutnosti podpořit zejména malé a střední firmy, které v letech 2002 až 2010 v Evropské unii vytvořily až 85 procent pracovních míst. Nicméně podnikatelé si roky stěžují, že právě EU a spolu s ní státní byrokracie ztěžují jejich život často zbytečnými a nákladnými předpisy.

Komise může jednotný trh zbavit byrokratického plevele a měla by začít sama u sebe. Pak možná podnikatelé získají pocit, že EU stojí na jejich straně a nehraje pouze další byrokratické divadlo.

O autorovi| Johanna Grohová • spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít