Chroust pro fajnšmekry

23. dubna, 00:00 - Ondřej Stratilík
23. dubna, 00:00

Mladý pražský minipivovar zná světové trendy a přenáší je do Česka Chroust je až tři centimetry velký létající brouk, který může občas člověka obtěžovat. Létající pivovar Chroust naopak může pijáky velmi potěšit. Jde o rodinný podnik fungující od konce roku 2016, za nímž stojí manželé Karolína a Jiří Chroustovští. „Chroust je první značkou, pod kterou vaříme.

Učila jsem se vařit v pivovaru Raven v Plzni, kam jsem zavítala ještě při škole,“ vypočítává Karolína základní fakta.

Protože nemají svou technologii, piva podle vlastních receptů vaří u spřátelených podniků s dobrou pověstí. Kromě pivovaru Raven jde o Zichovec, hořický JungBerg a nově i Kamenici nad Lipou.

„V roce 2017 jsme udělali 350 hektolitrů, pro tento rok plánujeme přibližně dvojnásobek,“ vysvětluje Karolína Chroustovská. Filozofi í pivovaru je „jít s dobou“, jak přibližuje sládková, a tak se zaměřuje především na zahraniční pivní styly. Řeč je například o Rye IPA či New England IPA (NEIPA).

A jestli jednou budou i tyto speciality pod značkou Chroust vznikat v jejich vlastní kamenné výrobně, zatím Chroustovští nerozhodli. „Samozřejmě touhy po vlastním pivovaru máme. Ale svoboda a určitá bezstarostnost, kterou máme díky našemu ,létání‘, také není k zahození.

Ze zahraničí vidíme, že i opravdu slavné pivovary jako Mikkeller nebo To Ol můžou tvořit skvělá piva bez vlastního technologického zázemí,“ přemítá Karolína.

Seznamování s produkcí podniku Chroust jsme zahájili světlým výčepním svrchně kvašeným Maldon Salt Gose. Lehké pivo se 4,3 procenty alkoholu obsahuje sůl, korian dr i kyselinu mléčnou. Jeho vůně je ovocitá, v chuti se ze všeho nejdřív projevuje slanost, ta pak do sebe „pouští“ kyselkavost s odéry koriandru. Gose má vynikající pitelnost a celkově působí naprosto bezvadným dojmem.

Prostor dostala i narozeninová čtrnáctka Nenaipa. Chroust ji uvařil spolu s kolegy z Bad Flashe, kooperační New England IPA se rodila ze čtyř druhů chmelů (Citra, Mosaic, Galaxy, Magnum) a čtyř sladů (plzeňský, pale ale, pšeničný a kyselý). Ve vůni silně rezonuje grep, ovocitá kyselost v chuti není nijak výrazná, v ústech je naopak znát bohatá chmelovost. Stejně jako jiné speciály NEIPA je i tahle narozeninová várka osvěžující a lehkou volbou do horkých dnů.

Pivovar Chroust Symfonická 1426/5, Praha 13 SLÁDCI: Karolína a Jiří Chroustovští NABÍDKA: spodně i svrchně kvašená piva a speciály PRODEJ PIVA S SEBOU: ve skleněných lahvích u prodejců CO DOPORUČUJEME: slané a pitelné Maldon Salt Gose

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče