Chovancovo odcházení

20. listopadu 2017, 00:00 - RED
20. listopadu 2017, 00:00

Dosluhující ministr vnitra a současný úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec se pomalu loučí s vládní a stranickou mocí.

Ačkoli ještě stále zůstává nejvlivnějším sociálním demokratem, budoucnost volbami zdecimované partaje se vyvíjí jiným směrem. Hlavní slovo začínají mít jihomoravští straníci v čele s někdejším brněnským primátorem Romanem Onderkou. Chovanec se s nimi neshodne hlavně v otázce budoucího předsedy. Úřadující šéf strany si přeje, aby vedení převzala nějaká osobnost zvenku, ideálně nestraník po vzoru resuscitace ODS, která před čtyřmi lety angažovala nezávislého Petra Fialu. Onderka a další Jihomoravané chtějí do čela prosadit spíše novou tvář zevnitř strany.

Kandidaturu na předsedu nevylučuje ani samotný Onderka. Chovanec, který se ze své domovské plzeňské organizace ČSSD dostal do sněmovny jako jediný, počítá s odchodem zpět do regionu, kde je i nadále uznávanou politickou osobností, a to napříč stranami. Není ani vyloučeno, že bude příští rok kandidovat za ČSSD na funkci plzeňského primátora, kterou nyní zastává Chovancův dlouholetý kamarád a politický i byznysový souputník Martin Zrzavecký.

Trafika v plynárně

Po t r hu bloumá řada bývalých firemních šéfů, kteří čekají n a nové příležitosti a výzvy. Někteří jdou tomu štěstíčku hodně naproti. Jedním z nich je Jindřich Broukal, bývalý ředitel dnes již neexistující společnosti Východočeská plynárenská. Ten se chce vrátit na scénu s pomocí svého kamaráda, jímž je vlivný člen hnutí ANO Pavel Pustějovský.

Poté, co RWE sloučilo bývalé plynárny pod svou značku, skončil Broukal v závěru roku 2013 bez práce. Zkusil štěstí v poradenské společnosti EY, ale t am se prý nijak nevyznamenal. Pak zakotvil v pozici marketingového ředitele textilky Veba, což je pro zasloužilého energetického manažera řešení z nouze.

Pustějovský nedávno představil Broukala pražské primátorce Adrianě Krnáčové a ta si veselého a žoviálního manažera oblíbila. Slovo dalo slovo a představitelé hnutí ANO začali pro nevyužitého manažera hledat důstojnou pozici. Podle zdrojů Odposlechu se má v blízké době buď stát š é f em firmy Pražská plynárenská Holding, nebo má zasednout přímo ve vedení Pražské plynárenské. Obě zmíněné firmy jsou pod stoprocentní kontrolou hlavního města Prahy.

Jezeďácká revolta

Jsou to paradoxy. Kandidát na funkci ministra zemědělství Miroslav Toman čelí opakovaně výtkám, že jakožto syn komunistického ministra téhož resortu z 80. let nemá na úřadě co pohledávat. Přitom jeho šance vydat se v otcových stopách zmařil hlavně masivní lobbing ze strany velkých agrárních magnátů, kteří vzešli z prostředí bývalých funkcionářů JZD z éry socialismu. Zdroj Odposlechu poukázal mimo jiné na současného šéfa Agrární komory Zdeňka Jandejska a majitele holdingu Agro Měřín Gabriela Večeřu, kteří měli u Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka lobbovat proti Tomanovi. V situaci, kdy se v oboru živě řeší otázka krácení či zachování dotací pro velké zemědělské podniky, zřejmě potřebují mít agromagnáti v čele resortu poslušnější osobu.

Piráti z náplavky

V Praze se rozhořel velký boj o náplavky.

Kdysi místo bez života láká ve vrcholné sezoně desítky tisíc lidí denně a tenhle „traffic“ chtějí pochopitelně využít byznysoví dravci. Protože proč by se t am nemohlo prodávat třeba oblečení nebo nějaká pěkná matrjoška? Boj eskaluje právě teď, když některým původním provozovatelům končí nájemní smlouvy. Magistrát to dobře ví, začal proto dělat tu možná nejméně šťastnou věc, tedy koordinovat, plánovat a rozvíjet strategie. Aktuálně shání kurátora náplavek a bude od něj očekávat plán dalšího rozvoje tohoto území, jež doporučují turistům i New York Times. A právě tohle je trochu zvláštní. Kdyby na magistrátu zahrabali do archivů, tak by zjistili, že něco podobného mají k dispozici už z dob primátora Tomáše Hudečka. Takže nezbývá než doufat, že reálné zadání nového kurátora není trochu jiné. Aže o náplavkách nebude příště psát pochvalně jiný list. Třeba npaBga.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Test: která navigace do auta je ta nejlepší
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Auta
Sedm ojetých aut, která se vám rozbijí už cestou z bazaru
Největší riziko smrtelné nehody vám hrozí při cestování v Libérii. Nejmenší na Maledivách
„Vodíková“ dobíjecí stanice s prezentací vozidel Zebra
Nejprodávanější značky aut na světě: Vede Toyota, nejvíc roste Mitsubishi a Lada
Modernizace pro UAZ Profi
Technologie
Spojení Vodafonu a UPC není jisté. Evropská komise zahájila vyšetřování
Vyšel Firefox 64. Umožňuje hromadně pracovat s panely
Instagram teď můžete používat pro hlasové zprávy jako vysílačku
Registry dlužníků: Jaké existují a co všechno o vás ví?
Poznámkový blok standardně ukládá v UTF-8 a podporuje nové zkratky [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče