Chlorová škatulata - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chlorová škatulata

, Zdeněk Fekar,
Chlorová škatulata
Zdroj: Euro.cz

Spolana

PRAHA (ČTK, zdf) – Nezvládnutá krizová situace v neratovické Spolaně má své první oběti ve firemním managementu. O generálské křeslo přišel minulé pondělí 26. srpna ředitel firmy Radomír Věk. Následujícím dnem převzal řízení podniku nový generální ředitel Miroslav Kuliha.
Podle předsedy představenstva Spolany a zároveň generálního ředitele Unipetrolu Pavla Švarce je totiž Kuliha na rozdíl od Věka schopnější vyvést podnik z krizové situace a především znovu obnovit běžný provoz.
Kuliha byl doposud generálním ředitelem Chemopetrolu. Na jeho pozici jej vystřídal generální ředitel Kaučuku Kralupy Petr Cingr. Vedením kralupské firmy byl namísto Cingra pověřen dosavadní výrobní ředitel Jiří Roubík.
Personální vichřice vtrhla do Spolany poté, co v pátek třiadvacátého z továrny opakovaně unikl chlor, naposledy vinou manipulace se zásobníky, kterou vedení nekonzultovalo s hasiči. Neratovice a blízké okolí se tak ocitly v režimu třetího stupně chemického nebezpečí. Vedení Unipetrolu dokonce nevyloučilo pracovněprávní postih osob odpovědných za porušení stanovených pravidel. Do krize se chemička dostala následkem nedávných povodní, kdy také došlo k prvním únikům chloru. Policie dokonce prověřuje, zda se odpovědní pracovníci dokonce nedopustili obecného ohrožení.
Předběžný účet za škody způsobené povodněmi zatím Spolana vyčíslila na víc než miliardu korun. Obnovit výrobu se zřejmě nepovede dříve než za čtvrt roku.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze