Chlapec se sirkami a placatou krabicí

05. února, 00:00 - Klára Donathová
05. února, 00:00

Švédský selfmademan dal lidem levný nábytek i unifikovaný vkus. Najde se jen málo těch, jejichž domácnost nezdobí něco z impéria IKEA

Osmý nejbohatší muž světa, zakladatel sítě prodejen nábytku IKEA Ingvar Kamprad zemřel v sobotu 27. ledna 2018 ve věku 91 let. Pokud platí, že velká část světa se dozvěděla o smrti Stevea Jobse prostřednictvím zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku, platí nepochybně i to, že o smrti Ingvara Kamprada se lidé dozvěděli obklopeni nábytkem z obchodního domu IKEA, nebo jim k tomu alespoň svítil lustr, lampa či svíčka téhož původu.

Narodil se 30. března 1926 do chudé farmářské rodiny na jihu Švédska. Farma jeho rodičů nesla jméno Elmtaryd a nacházela se kousek od vesnice Agunnaryd. Když si všechna dosud zmíněná jména poskládáte pěkně za sebe, dostanete název společnosti I(ngvar) K(amprad) E(lmtaryd) A(gunnaryd), kterou Kamprad založil už v sedmnácti letech. Podnikavý byl od malička. Trpěl dyslexií, škola mu proto nešla a snažil se přivydělávat, kde se dalo.

V okolních vesnicích prodával sirky, vánoční ozdoby, semena nebo tužky. Nově založená IKEA se zaměřovala na zásilkový prodej domácích potřeb. Čtení mu šlo špatně, podnikání skvěle.

Za života svého zakladatele se IKEA rozrostla na více než 350 obchodních domů ve dvaceti devíti zemích světa ajejí slavný katalog vychází ve třiceti dvou jazykových mutacích. Koho málem netrefil šlak při sestavování nábytkové sestavy Malm, skříně Pax nebo televizního stolku Besta, ten nikdy nedokáže pochopit hloubku toho, co Kamprad vytvořil. Zatímco za předchozího režimu u nás byly všechny domácnosti vybaveny stejným nábytkem proto, že jiný se koupit nedal, dnes je zařízení z IKEA dobrovolnou volbou každého, kdo netouží po nábytku na celý život, není milionář a příliš nevybočuje ze všeobecného vkusu. Stačí zajet na příslušné místo, naložit pár placatých krabic, které jsou jedním z Kampradových vynálezů, a pak už jen vztekle pobíhat po pokoji se šroubovákem v ruce a hledat šroubky.

Z nového nábytku se můžete radovat, dokud vydrží nebo než se rozhodnete oživit domácnost nějakou z novinek, do které se zamilujete v podzimním katalogu.

Pokud si při nákupech zajdete i do místní jídelny na švédské kuličky, vězte, že se v restauracích IKEA podle svého tvrzení stravoval i zakladatel celého řetězce. Rád zdůrazňoval svou skromnost, chlubil se, že jezdí starým volvem a nakupuje v second handu. Svou fašistickou minulost se naopak snažil skrývat, i když jí údajně hořce litoval. Známý byl ijeho sklon k alkoholu, který prý reguloval občasnou abstinencí. Ale o mrtvých jen dobře, zapalme vonnou svíčku Sinnlig, která je povinnou výbavou každé české domácnosti, a věnujme tichou vzpomínku muži, díky němuž jsou naše domovy tak útulné. •

Trpěl dyslexií, škola mu proto nešla a snažil se přivydělávat, kde se dalo. V okolních vesnicích prodával sirky, vánoční ozdoby, semena nebo tužky.

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Auta
Koupili byste si auto vyrobené ve Vietnamu? V Paříži se…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Galerie: Nejbizarnější ruská terénní vozidla, která projedou úplně všude
Audi TT dostalo decentní facelift a narozeninovou edici odkazující na původní koncept
Nejprodávanější značky na evropském trhu za první pololetí: Volkswagen vládne
Technologie
Tip: Zobrazte své aktivity z Chromu nebo Firefoxu v časové ose ve Windows 10
Nechcete čekat na banku? Google Pay už funguje i s kartami Revolut
Gorilla Glass 6 přichází. Displeje vydrží až 15 pádů na zem
Philips vyrobil cestovní 22″ televizor s napájením na 12 V
Digi TV přidává kvůli fotbalu čtvrtý exkluzivní sportovní kanál, druhé O2 TV má tři
Hry pro příležitostné hráče